Cytat Napisał GE***X Zobacz post
No doskonale rozumiem odpowiedz - nie ma sensu płacić, nie ma żadnych realnych korzyści ? .

Ale ja jako potencjalny klient - będę się pytał o certyfikaty !!!! Na ładne oczy nie uwierzę, po tym co widać na Polskim (pseudo liderzy i nowe firmy bez realizacji specjalizujące się w budowie takich domów) rynku że ten dom jest w pełni domem pasywnym. Może jestem uszczypliwy ale, markując coś nowego (domy pasywne są jeszcze nowością) na Polskim rynku, warto pomyśleć o zapłaceniu 'haraczu' w celu otrzymania zaplecza poparcia.

Lub Pan jako budujący takie domy czy jest przeszkolony z zakresu ich budowania ? Jakieś szkolenia - certyfikaty ? Skąd mam wiedzieć gdy płacę za dom premium cenę otrzymam pełną jego wartość w tym domy pasywnego. Czy inwestor ma polegać na Pana wiedzy z zakresu budownictwa pasywengo.
po 1. nie mam 100% pewności czy mimo dołożenia WSZELKICH starań taki dom uda się wybudować ... to wiem po 1 budowie , z 2 zaś strony wiem że sam projekt był "trudny" i nietypowy jak na pasywniaka - od początku wszyscy to podkreślali , do tego nałożyło się kilka jak się teraz mi wydaje TYPOWYCH błędów wykonawczych które popełnia 99% inwestorów (brak wystarczającego mojego przygotowania wtedy do tamtej budowy , realnie ok 6-9 m-cy za wcześnie by taki standard lub jeszcze mniejsze rachunki uzyskać)
po 2. moja oferta skierowana jest do inwestora w zasadzie nie zaglądającego na FM , a bynajmniej nie uczestniczącego tu w sposób aktywny - co to oznacza!? wiele osób czyta , lubi nowinki z gazet takich jak M czy właśnie FM ale jak przychodzi co do czego .. to ja się nie znam, nie mam wiedzy, w jakiś firmach to kosztuje X lub XX tys PLN więc buduje "tradycyjnie", sam szukałem "rozsądnej" firmy która wybuduje mi mój dom w określonym czasie i o określonych parametrach
po 3. firmy specjalizujące się i oferujące certyfikaty już na rynku są , ich domy to cena ok 3500-5000 zł za 1m2 pod klucz (wg wymogów i upodoban/ specyfikacji klienta) + koszt działki
ja swoją ofertę kieruję do osób które chcą kupić działkę i wybudować na niej sposobem gospodarczym lub półgospodarczym dom ciepły, nowoczesny (nie trafycyjny) w normalnym budżecie !!

czy dla takich osób będą ważne certyfikaty ?? z DE? nie sądzę - ważne że zmieszczą się z opłatami rocznymi w takim domu na określonym poziomie

po co certyfikat za X zł jeżeli rachunki przy grzaniu prądem w taniej taryfie dla domu 100m2 pow.użytkowej zmieszczą się w 700czy 800 zł rocznie!? (100x15kwh/1m2 *0,42 gr = 630 zł )