Witam, wymieniałem w kwietniu tego roku okna na nowe pcv z opcją zamurowania dwóch sztuk otworów okiennych po starych oknach.
Montażysta oien, jako fachowiec - budowlaniec podjął się wykonania zamurowania tych dwóch otworów po oknach w trakcie wstawiania nowych. Otóż pracę wykonał w następujący sposób, poczynając od zewnętrznej strony (od podwórka):

1.Płyta gipsowo-kartonowa, biała typowa 12mm, tworząca lico ze ścianą zewnętrzną budynku (elewacja).
2. Płyta styropianu grubości 5mm.
3. Bloczki „ytong” na jakiejś zaprawie (do tych bloczków płytę g-k przymocował na kilku plackach z montażowej pianki poliuretanowej)
4. Płyta gipsowo-kartonowa biała, standardowa 12mm grubości.

Płyta g-k tworząca lico ze ścianą budynku, została popstrzona jakąś zaprawą o grubości nie przekraczającej 3mm, miejscami ok. 1mm, bardzo cienka warstwa. Płyta g-k nie została wcześniej niczym zagruntowana. Pomazał facet tą zaprawą prosto na papier płyty g-k.

Obecnie wystąpiły liczne pęknięcia, a nawet szczeliny kilkumilimetrowe we wszystkich łączeniach i mam wrażenie, że wiatr mi wieje do mieszkania przez te szczeliny. Obawiam się, że mi to wszystko przemoknie i odpadnie. Ściana ma grubość 40 cm, ale wydaje mi się, że to "zamurowane" okno, to obecnie ściana posiadająca najwięcej przestrzeni "zbudowanej" z powietrza.

Moje pytanie - czy dopuszczalne jest zastosowanie płyty gipsowo - kartonowej na zewnątrz budynku (zwykła biała 12mm) i czy można zamurować okno w taki sposób, jak tutaj opisałem? Czy to wytrzyma działanie warunków atmosferycznych?

Oczekuję na Państwa opinie w kwestii możliwych zastosowań płyt gipsowo - kartonowych na zewnątrz budynku oraz do tworzenia ścianek przylegających wprost do nowych ram okiennych, którymi to płytami u mnie w mieszkaniu (budynek wielorodzinny z cegły) montażysta okien „utkał” wszystkie potencjalne dziury i niedociągnięcia.

W międzyczasie wykonałem rysunek, który obrazuje, w jaki sposób została „zatkana” dziura po starym oknie. Rysunek zamieszczam poniżej i serdecznie dziękuję za zainteresowanie.
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	murowanie.jpg
Wyświetleń:	361
Rozmiar:	54,7 KB
ID:	230132