dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie kolektory płaskie i dodatkowe lustra

    witam
    do pomysłu , bo to na razie pomysł , natchnął mnie projekt elektrowni gdzieś na pustyni w USA, ogromna ilość luster ustawionych w kole na ziemi które sa skierowane na wysoką wieżę gdzie nastepuje kumulacja tej energii zamiana wody w pare itd.
    Mam na dachu 4 solary płaskie hewalexa ustawione centralnie na południe pod kątem ok 50 st, do tego bufor 500 l, ( do ktorego jest podłaczona podłogwka grzejniki, i oczywiscie CWU ( typ zbiornik w zbiorniku)).
    Te 4 solary w dzien jak dzis czyli troche chmur troche słońca, zagrzeje mi caly bufor do ok 55 C. pewnie im blizej lata tym lepiej ( mam od tygodnia).
    Już wczesniej nosiłem sie z zamiarem zainstalowania dodatkowych luster, które odbijałyby promienie słoneczne na solary, wtedy ilosc energii pewnie by sie nie podwoiła ale być może byłaby choć 1,5 razy większa, i tu latem może mało potrzebne( ale w razie konieczności podniesione do pionu osłaniałaby solary i zapobiegały przegrzaniu), natomiast w okresach przejściowych byłoby to super.
    material luster, myślałem o aluminium polerowanym cienka blacha to koszt ok 35 zl m2 , ale utlenia sie, trzeba by zabezpieczać itd.
    może folie p-słoneczne ( tu drogo ok 60-70 zl m2)
    może blacha nierdzewna (ok 50 zl m2) 0.5 mm gr, wypolerowana i zabezpieczona kwasem azotowym, powinna być ok, nie wiem tylko jaki procent odbicia oferuje, aale chyba byłaby najtrwalsza ( okresowa pasywacja kwasem azotowym powinna zapewnic długowieczność).
    powierzchnia mogłaby być lekko wklęsła aby skupiała promienie, konstrukcja z profili stalowch, pospawana i unoszona góra dół, nepedem do bramy faaca, ( koszt ok 1500 zl. ( to już wersja super deluxe)
    material na podstawowa wersje ok 12 -15 m 2= blacha 600-700 zl, kwas wkrety profile mysle ze max 300-400zl
    czyli 1000-1200 zl za 14 m2 powierzchni refleksyjnej , niechby liczac 50% efektywnosci , to mamy 7 m2 solara plaskiego, czyli ok 3500zl.
    Niestety , to na razie pomysł i szanse na realizacje sa ale dopiero najwcześniej w sierpniu, teraz wyjazd juz niedługo.
    Oczekuje od kolegów co można ulepszyć, czy warto, itd.
    Aby nie było Polak mądry po szkodzie,
    załaczylem rysunek zawsze to łatwiej zrozumieć.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dach solary.jpg
Wyświetleń:	202
Rozmiar:	43,4 KB
ID:	264121  

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony