Witam wszystkich tak na początek. Mam nadzieję, że pomożecie mi rozwiać moje wątpliwości
W założeniu dom ma być duży 250m2 i więcej powierzchni użytkowej, duże przeszklenia od jednej strony, dach płaski + w dalszej perspektywie basen. Budowany w technologii Danwood'u,

Nie chcę by rozpoczęła się jakaś dyskusja na temat samej idei, czy nowoczesny, minimalistyczny dom jest bez duszy, itp. - to kwestia naprawdę wyłącznie gustu

Do rzeczy.


1. Ogrzewanie - uparłem się na pompę ciepła i tak chyba zostanie, zwłaszcza, że w całym domu chce zamontować podłogówkę. Tylko pojawia się pytanie - jaką. Wydaje mi się, że do grzania wody + ogrzewania domu najlepsza będzie gruntowa pompa ciepła - tylko znowu jaka - pozioma, pionowa ? Nie chodzi o koszt, tylko o to czy sondy pionowe się zwrócą i kiedy mniej więcej. I drugie pytanie czy na wypadek mrozów -40 wystarczy dodatkowa grzałka zamontowana w pompie czy jest sens utrzymywać podłączenie gazowe tylko dla takiej awarii (płyta indukcyjna, więc zrezygnowałbym z gazociągu całkowicie).
2. Chłodzenie - klimatyzacja to kiepskie rozwiązanie podobno, bo działa tylko strefowo. W konkurencyjnej gazecie doczytałem, że sprawdza się gruntowy wymiennik ciepła - czy to w połączeniu z roletami jest w stanie zapewnić temp. na poziomie 22 stopni ? I jak wygląda sprawa regulacji temperatury. Czy w przypadku tego wymiennika musi być zredukowana moc pompy (zastosowanie zimą)?
3. Raczej uda mi się uzyskać sporą dotację na zakup baterii słonecznych (produkujących prąd) - stąd takie moje pytanie.Czy istnieje jakiś system który kontroluje poziom energii w domu ? Na przykładzie: Mamy lato produkcja energii na wysokim poziomie, zużywam ją w 80% obecnie, 20% nadmiaru ogrzewa wodę w basenie. Załączam płytę indukcyjną i zapotrzebowanie na energię jest na poziomie 140%. Czy znajdę urządzenie które w tym momencie zmieni źródło prądu na sieć miejską, a przekieruje 100% energii solarów do ogrzania basenu ? Bo takiego które zmiesza prąd o brakującą wartość raczej nie znajdę. Od razu mówię, że sprzedawanie energii ani magazynowanie nie wchodzi w grę.
4. Zmiękczacz wody - czy obniża on odczuwalnie ciśnienie wody ?