Witam wszystkich na forum.
Od miesiąca jestem posiadaczem rekuperatora AirPack 400V polskiej firmy ThesslaGreen.

Chciałem przedstawić forumowiczom instalacje i prosić o sugestie co ewentualnie mogę usprawnić,ulepszyć....

Wybór padł ze względu na bardzo ciekawy sterownik dający podglad na wiele wartości co bardzo ułatwia kontrole i sterowanie.
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_2494 (Kopiowanie).jpg
Wyświetleń:	2466
Rozmiar:	39,5 KB
ID:	296216

Rekuperator daje tez kilka fajnych funkcj jak: rozpalanie kominka,podłączony pod alarm ustawia sie na funkcje pusty dom i chodzi z 20% mocą, otwarte okno,wietrzenie które mozna zaprogramowac ,okap i szereg różnych udogodnieni i ustawien jak czasy
Dodam,ze instalacje wykonywali w wiekszości fachowcy którzy rozkładali ki inne instalacje CO/CWU/Prąd

Kanały rozprowadzone sa systemem rozdzielaczy przewodami PE-Flex fi 75
Umozliwoło mi to poprowadzenie ich w posadzce pietra jak chodzi o parter 10 cm styropianu plus posadzka
kanały poprowadzone na parter sa w 15 cm wełnie miedzy sufitem podwieszanym a podłoga na strychu.
w sumie dach ocieplony od 15 do 40 cm wełny

Dom ok 240 m
wentylowane( bez garażu i kotłowni) 160-180 m2
nawiew x8
wywiew x5
Rekuperator znajduje sie na poddaszu ocieplony 15 cm wełny

Starałem tak go umiescic by przewody nawiewu i wywiewu (Przewód termoflex fi200 były jak najkrótsze
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_2506 (Kopiowanie).jpg
Wyświetleń:	4957
Rozmiar:	97,8 KB
ID:	296222

Doprowadzenie kanałów czerpni i wyrzutni rura Termoflex fi200ok 3m- niestety okazało sie ze ta izolacja była za mała docieplona.
Przy temp na zewnątrz ok 10 C nawiew do pomieszczen był ok17
Doizolowanie polegało ze kanały czerpni,nawiewu i wywiewu włozyłem w jeszcze większa srednice przewodu termo flex fi 315 (2.5 cm wełny) idealnie spasowały sie

Centrala ma króćce 160, zastosowałem red 160/200 co pozwoliło mi dobrze uszczelnic połączenia i dodatkowo zyskałem miejsce i kołnierz do zasnięcia przewodów

Efekt jest na tyle zadowalajacy ze musiałem to tu opisac bo mozliwe ze komuś sie przyda i zyska sporo czasu
temp na zew nadal w okolicach 10 C a temp nawiewy w pomieszczeniach wzrosła nawet do 21 ( w pomieszczeniu 22,5)

Przedstawiam kilka zdjęc pokazujących osiagi systemy, temeratura w domu troche podniesiona ze wzgledu na chorobe dziecka normalnie jest ok 21,5
Pomiary robione w ciągu 2h
Temperatura w domu 22,9C
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_2496 (Kopiowanie).jpg
Wyświetleń:	1745
Rozmiar:	64,0 KB
ID:	296224
Temperatura wyciągu kuchnia 23,3C
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_2498 (Kopiowanie).JPG
Wyświetleń:	2278
Rozmiar:	96,7 KB
ID:	296226
Temperatura nawiew piętro, najdalej oddalony punkt 18,2C
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_2500 (Kopiowanie).jpg
Wyświetleń:	1824
Rozmiar:	31,6 KB
ID:	296227
Temperatura nawiewu piętro najblizszy punkt 19,0C

Temperatura na zewnątrz -4,5C
Przy króćcu czerpni -2,1
Temperatura na strychu 11,5C

Czy któś może mi pomóc policzyć sprawnośc systemu
Nie wiem czy brac srednie z anemostatów czy może te które pokazuje sterownik?

Jedyna rzecz która mnie nurtuje na fakt ze czerpnia i wyrzutnia oddalone sa od siebi o ok. 5m na jednej scianie w jednej lini blisko okapnika(40 cm dachu który wychodzi poza lico sciany.
Czy może byc to powodem ze temp na czerpni jest wyższa od tej mierzonej na balkonie 3 m w dół od czerpni

Zapraszam do dyskusji i o uwagi