Witam wszystkich forumowiczów, jestem tutaj nowy ale czytam oczywiście od pewnego czasu posty zamieszczane na tym forum. Potrzebuje rady jak w temacie. Mam dom w stanie surowym otwartym i w marcu zamierzam ruszyć z instalacjami. Po 2 latach czytania różnych artykułów oraz forum oraz rozmowach z kilkoma użytkownikami moim obiektem pożądania stało się ogrzewanie pompą ciepła jako jedynym żródłem ogrzewnia. może coś o moim domu, powierzchnia 290m2 włączając garaż 42 m2 dom piętrowy z poddaszem użytkowym, zbudowany z protermu 25 cm dach z dachówki ceramicznej, fundamenty z bloczków ocieplone xps 10 cm. W domu mam tylko jeden komin od kominka który ma być używany okazjonalnie ewentualnie z dystrybucjom ciepłego powietrza, bark kominów spowodowany jest zamiarem założenia wentylacji mechanicznej z reku. Zamierzam w domu założyć tylko ogrzewanie podłogowe ocieplić ściany 20 cm styropiany, na podłogę na gruncie 15-20 cm styropianu a dach ocieplić 25-30 cm wełny, okna tak do 1.0 Uw Myślę że to będą wystarczające wartości aby pompa działała ekonomicznie. Zasięgnąłem już ofert kilku firm z łódzkiego ale przerażają mnie ceny za samą podłogówkę krzyczą sobie około 24-30 tyś zł (2500mb), jeśli chodzi o pompy wszystkie firmy proponują mi pompy podobnych firm głownie Nibe i AlphaInnotec 12KW ceny takich pomp oscylują w granicach 35000 zł + odwierty około 270-300 mb w cenie około 23000 zł, instalacja wod kan od 4000 do 7000 zł i wentylacja z reku za około 18000zł. Proszę o wypowiedzenie się czy ceny które otrzymałem są standardem przy takich instalacjach czy trafiam na firmy które się ,"Cenią". Czy może ktoś polecić firmę z kolić woj. Łódzkiego rzetelną z serwisem w razie "W". Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady. Łukasz
PS. mam też pytanie co do dofinansowania w łódzkim czy ma ktoś jakieś doświadczenia? czy w ogóle warto?