dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Post docieplenie poddasza użytkowego - sposób wykonania i materiały

    Forumowicze,
    planuję remont części domu, celem późniejszego zamieszkania. Obecnie rozważam kwestię izolacji poddasza i jego wykończenia. Problem dotyczy dwóch pomieszczeń. Dom posiada dach z eternitu falistego, na pełnym deskowaniu i papie. Między krokwie, w zależności od pomieszczenia, ułożono odpowiednio w pierwszym pomieszczeniu 10 cm wełny, a w drugim 9 cm styropianu (3 x 3 cm). Przytoczone wartości to mój szacunek, na podstawie wizji lokalnej, nie było mnie przy układaniu izolacji. Do krokiew deskowanie od wewnątrz.
    Wcześniej pomieszczenia nie były wykorzystywane, dlatego nie wiem jak taka izolacja sprawdziłaby się w praktyce, jednak mając na uwadze dzisiejsze wymagania stawiane budynkom - trzeba stwierdzić, że istniejąca warstwa jest niewystarczająca. Pytanie zatem jakiej szerokości powinna być ta warstwa i z jakiego materiału.
    Na podstawie ogólnie dostępnych informacji zaleca się warstwę 20-25 cm izolacji, więc dołożenie odpowiednio 10-15 cm w moim przypadku. Czytając różne artykuły i opinie na forach wydaje mi się, że 10 cm powinno załatwić sprawę. Znajomi proponowali mi dwa rozwiązania:
    - wełnę między stelaże z karton-gipsem,
    - styropian grafitowy z siatką i na to tynk.
    Bardziej przemawia do mnie opcja z wełną, tylko dodałbym paroizolację. Jest jeszcze jeden problem: w deskowaniu wewnętrznym mam robale. W sumie to te owady zwróciły mnie na temat izolacji (może jednak jest z nich jakiś pożytek ). Zastanawiam się czy preparat owadobójczy załatwi sprawę czy lepiej oderwać dechy i wtedy dołożyć izolacji? Nadmienię jeszcze, że w przeciągu 10-15 lat planuję wymienić dach. Oprócz wymiany pokrycia może się to wiązać ze wzmacnianiem więźby, ponieważ jej stan budzi moje wątpliwości (może jest to stwierdzenie nad wyraz, specjalistą nie jestem, ale miejscowe pęknięcia krokwi, robale w deskowaniu wewnętrznym i starych oknach nie nastawiają mnie optymistycznie). Mając to na uwadze wydaje mi się, że większe prace przy izolacji teraz, to przerost formy nad treścią, oczywiście w perspektywie wymiany dachu w przyszłości.
    Trochę się rozpisałem, ale mój problem jest złożony. Podsumowując: czy zastosowanie 10 cm wełny i paroizolacji pomiędzy deskowanie (po wcześniejszej impregnacji) i płyty g-k jest najkorzystniejszym rozwiązaniem zarówno pod kątem techniczno-użytkowym, jak i ekonomicznym w moim przypadku? Proszę o Wasze opinie i sugestie.
    Pozdrawiam swiezy
    Ostatnio edytowane przez swiezy ; 22-07-2015 o 13:03

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony