Witam wszystkich serdecznie,
Aktualnie z żoną przymierzamy się do budowy domu. Chodzi o dom jak najbardziej energooszczędny. Chciałbym podpytać was, forumowiczów o wasze doświadczenia z kolejnymi etapami budowy. Trochę czytałem na forum oraz różnych stronach odnośnie stosowania technologii i nie wiem czy wykonanie poszczególnych etapów w technologii jaką sobie założyłem jest słuszne.
Dom na 100% będzie parterowy. Powierzchnia ok. 250 m2 (z garażem w bryle) lub 200m2 + garaż. Nie chcę ogrzewać garażu dlatego też zastanawiam się nad wyłączeniem go z budynku mieszkalnego. Garaż ciężko jest dobrze zaizolować (planuję szeroką bramę garażową 5m). Teren mojej działki jest piaszczysty.

Etap 1 Fundamenty
Zastanawiam się nad płytą fundamentową izolowaną XPS (np. Basf 3035CS lub 4000,5000CS. Nie wiem jak to będzie wyglądało kosztowo ale minimum to 3035CS). Moje pytanie brzmi czy to rozwiązanie będzie trwałe ? Aktualnie mieszkam w domu, który jest postawiony na ławach. Wiem, że takie rozwiązanie jest praktycznie wieczne dlatego troszkę obawiam się płyty ale z drugiej strony przekuje mnie jej izolacja. Czy można dobrze wyizolować ławy ? Czy przy zastosowaniu płyty fundamentowej i po murowaniu robi się jeszcze wylewkę ? (przed kaflowaniem itd.)

Etap 2 Mury
W tym przypadku przymierzam się do Porotherm-u z ew. dodatkiem SILKI na niektóre ściany nośne wewnątrz budynku. Porotherm 25 cm.
Czym lepiej wiązać pustaki ceramiczne – zaprawą murarską czy może wykorzystując system DryFix ? Czy stosując DryFix ściany będą stabilne ? Jakoś nie mam zaufania do takiej technologii (ale mogę się mylić)

Etap 3 Ocieplenie
Z zewnątrz planuję dać jakiś dobry styropian 20 cm. To chyba wystarczy ? Czy styropian powinno się kłaść na grzebień czy klej na krawędziach będzie wystarczający ?
Zastanawiam się czy zrobić np. większe otwory okienne i wewnątrz otworów przykleić XPS. Chciałbym aby okno było zanurzone w izolacji. Nie wiem czy to dobry tok myślenia. Zazwyczaj z tego co zaobserwowałem okna stawia się na murze. Może lepiej postawić takie okno na XPS ?

Etap 4 Dach + ocieplenie
Dach będzie kopertowy. Dach będzie deskowany. Planuję więźbę prefabrykowaną ponieważ nie potrzebuję poddasza użytkowego. Chciałbym tylko to poddasze wykorzystać do trzymania jakichś drobnych rzeczy. Czy jest sens robić normalną więźbę + np. strop terriva skoro i tak nie zamierzam go wykorzystywać ? Jedyny sens wg mnie to większa stabilność (a tym samym ciężar ) budynku. Ocieplenie to będzie piana PUR od wewnątrz.

Etap 5 Ogrzewanie
Aktualnie w domu mam do dyspozycji ogrzewanie gazowe , ekogroszek oraz kominek. Korzystam tylko i wyłącznie z gazu ponieważ jest to czyste ogrzewanie (a nie lubię bałaganu). W nowym domu chciałbym również zastosować gaz + ew. jakąś alternatywną kotłownię w razie awarii pieca gazowego. Myślałem o piecu na pellet.

Etap 6 Wentylacja
Kusi mnie wentylacja hybrydowa czyli grawitacyjna + turbowent i jest to rozwiązanie tańsze niż rekuperator. Nie wiem tylko czy to nie będzie błąd. Aktualnie mam wentylację grawitacyjną i zdarza się, że zimne powietrze cofa się do domu (nie mam turbowentów ani żadnych czap kominowych)

Na tą chwilę to jedyne kwestie które mnie nurtują. Chciałbym abyście napisali mi czy mój tok rozumowania budowlanych spraw jest słuszny.
Pozdrawiam