dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie Grunty wysadzinowe i możliwe szkody górnicze - płyta, czy fundamenty tradycyjne

    Witam,

    jestem obecnie na etapie projektu budowlanego i mam wątpliwości związane z posadowieniem budynku.
    Kupiliśmy wraz z żoną działkę, która posiada niewielki spadek (około 5 cm na metrze) i zleciliśmy badania geotechniczne (zdjęcia poniżej).





    W pobliżu działki istnieją nieeksploatowane pokłady węgla kamiennego (złoże "Śmiłowice"). Prawdopodobnie jedna z kopalni będzie starała się o koncesję na to złoże (wystąpiłem już z wnioskiem o informację górniczo-geologiczną). Na razie nie jest to teren górniczy, ale na wszelki wypadek architekt/konstruktor zaprojektuje fundament pod drugą kategorię szkód.

    Projekt domku jest już dosyć zaawansowany. Poniżej zamieszczam rysunki. Na rysunkach są jeszcze drobne niezgodności jak np. brak drzwi w wiatrołapie, nieaktualny rzut poddasza (itp).








    Mam jednak wątpliwości dotyczące samych fundamentów. Aktualnie zaprojektowana jest płyta fundamentowa pod domem i fundament tradycyjny pod częścią garażu, a część garażu jest położona niżej niż część mieszkalna (około pół metra różnicy między podłogą garażu a podłogą domu).

    I tutaj rodzą się następujące pytania:
    1) Czy płyta posadowiona powyżej głębokości przemarzania, przy uwzględnieniu gruntu (piaski pylaste) jest rozwiązaniem bezpiecznym?
    2) Czy oddyletowany garaż i jego nierównomierne osiadanie w stosunku do domu może w przyszłości stanowić problemy?
    3) Czy płytę powinna wykonać wyspecjalizowana firma i dać na nią gwarancję?

    Zastanawiam się, czy lepsze w tym przypadku będzie posadowienie garażu i domy na wspólnych fundamentach na tym samym poziomie (możliwe szkody górnicze). Spałbym troszkę spokojniej, ale z kolei dom byłby słabiej zaizolowany (mostki cieplne przy ścianie fundamentowej) i boję się, że rozwiązanie takie wiązało by się z większym kosztem (głębsze fundamenty pod domem, sporo prac ziemnych, zasypywanie ścian fundamentowych piachem i utwardzanie itp.).

    Proszę o Wasze opinie.

    EDIT: Miałem problemy ze wstawianiem zdjęć lepszej jakości. Lepsza jakość dostępna pod tym linkiem:
    http://www.fotosik.pl/u/f1emodel/album/2284858
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 16-01-2016 o 21:21 Powód: zdjęcia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony