Znam ceny które chciałem znać. Za drewno C24 trzeba liczyć ok.1500zł brutto w zależności od kursu euro. Jak na tą klasę drewna to myślę że cena dobra. W tartaku jakbym u siebie drewno zamówił to wyszłoby podobnie w wersji wysuszonej i wystruganej. Też ponoć maja drewno odpowiednio wytrzymałe ale nie ma się pewności że akurat na cały dom takie dadzą. Z drugiej też strony najważniejsze aby drewno było zdrowe oraz dobrze zabezpieczone przed wodą. Też wybór skąd drewno zależy czy C24 trzeba zamawiać na jakieś fabryczne długości czy potną na wymiar. Bo jak się okaże że sprzedają je tylko w konkretnych długościach to już tak wesoło nie ma, bo będzie dużo odpadów.
Belki stropowe steico wychodzą dla 60/300 26,17zł + 5,49zł za środnik więc razem 31,66zł. 60/400 28,93zł +7,26zł za środnik co daje razem 36,19zł. To jest dla belek o długości 11m. Cenowo trochę drożej od kronopola, ale belka lepsza oraz możliwe dłuższe odcinki. Dzięki temu mogę zastosować belkę stropową po całej długości domku. Się trzeba zastanowić czy warto dopłacać za izolacje środnika w tym przypadku czy nie. Przy belkach na krokwie to myślę zastosować 60/400. Od wewnątrz i tak planuję przykręcić do nich osb o gr.12mm więc też muszę się zastanowić czy dawać środnik + wełna między belkami czy odpuścić i dać wełnę wdmuchiwana skoro i tak będzie osb od środka. Belki myślę dać w rozstawie co 83,4cm by fajnie pasowało pod poszycie z osb od wewnątrz. Z zewnątrz Zastosowałbym STEICOuniversal o gr.35 lub 52mm. Cena wychodzi 33,07 i 43,59zł/m2. Nie jest to zła cena. Oczywiście drożej od osb wyjdzie ale osb jakby było tej grubości to by było droższe. Poza tym płyta steico jest otwarta dyfuzyjnie i stanowi też ocieplenie.
Największy dylemat mam z poszyciem zewnętrznym ścian. Tak to wygląda cenowo dla poszczególnych grubości a w nawiasie za m3: 40mm-35,38zł(885zł); 60mm-47,61(794); 80mm-58,6(733); 100mm-71,16(712). Ogólnie to myślałem użyć płytę o gr.100m ale jest strasznie droga, tyle że wyjdzie podobnie cenowo jeżeli by się wzięło cieńszą płytę i dało wełnę na elewacje. Można też ogólnie dać osb i na to wełna ale to podwójna robota bo raz poszycie a potem wełna.
Patrząc na całokształt to taka ściana tania nie będzie. Ponoć lepsza niż ściana murowana ocieplona styropianem, w każdym bądź razie tak twierdzi gość który robi domki drewniane. Oczywiście zwolennicy murowanych będą mówić swoje i tak w kółko. Trzeba to przemyśleć.