dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 231

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie (nie)Opłacalność Gruntowej Pompy Ciepła?

    Stoję przed dylematem wyboru źródła ogrzewania. Nie mam jeszcze OZC, jednak zaprząta mi to od kilu dnii głowę, ze względu na oferty które dostałem. Mam wrażenie że OZC może tylko jeszcze bardziej mnie do pompy ciepła zniechęcić - więc w efekcie jego zlecenie i tak nie ma większego sensu.

    Dom - pow użytkowa. 240m², porotherm + styropian 20cm, wentylacja mechaniczna zapotrzebowanie energetyczne 16000 kWh/rok. Liczba ta wydaje się przeszacowana gdyż bazuje na oknach 1.1, cieńszym ociepleniu poddasza. Ale zakładam to jako liczbę wyjściową.

    cena 1kWh gazu - 0,25zł
    cena 1kwh prądu - 0,50zł, COP 4.

    Czyli licząc dla 16 MWh,
    roczne ogrzewanie gazem - 4000zł,
    pompą ciepłą z COP 4 - 2000zł

    Koszt wybudowania kotłowni gazowej, piec + przyłącze - 20tyś zł.
    Koszt pompy ciepła z odwiertami - 70tyś zł.

    Czyli amortyzacja w 25lat. Czy OZC może w jakiś znaczny sposób zmienić wynik na korzyść pompy ciepła? Wydaje mi się że zapotrzebowanie energetyczne może wyjść tylko mniejsze, czyli opłacalność GPC spadnie.

    Argumenty które mnie jeszcze wstrzymują przed całkowitym odrzuceniem GPC to chłodzenie latem posadzki, czytałem o 40W/m² zysku co w sumie daje połowę tego co klimatyzacja. Czy takie chłodzenie w połączeniu z wentylacją mechaniczną i GWC z użyciem odwiertów PC znacząco poprawi komfort latem? Jeśli dzięki temu nie będę musiał montować klimatyzacji albo robić żwirowego GWC to oszczędzam jakieś 20tyś, czyli różnica już spada z 50tyś do 30tyś… amortyzacja w 15lat wydaje się być OK.

    Coś pominąłem/zakrzywiłem? Czekam na sugestie bo mam mętlik w głowie a forum wcale nie ułatwia podjęcia decyzji!
    Ostatnio edytowane przez PrzyszłyBudowniczy ; 19-05-2017 o 09:57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony