Witam

Chcialbym zasiegnac opinii na temat kolektora poziomego gdyż jego cena jest dużo korzystniejsza niż pionowego na który to już mam wycenę.

Do głębszej refleksji doszło po przeczytaniu kilku wątków na ten temat głównie "pompa ciepła tymi ręcami" ale nurtuje mnie kilka rzeczy i byłoby super jakby ktoś obeznany w temacie wyraził swoją opinie lub któryś z inwestorów swoje spostrzeżenia jak wykonał swój kolektor poziomy.

Działka jest dość duża kolektor znajdowałby się na stronie południowej domu aby mógł się lepiej regenerować latem ?
Prawdopodobnie system spiralny gdyż jest to najbardziej ekonomiczna opcja wśród kolektorów poziomych ale czy najlepsza ?
Mieszkam w strefie 3 zakładam że kolektor musi znajdować się min 150 cm pod poziomem gruntu najlepiej pewnie będzie wykonać go na 180cm głębokości
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poziomy.jpg
Wyświetleń:	110
Rozmiar:	92,6 KB
ID:	424299

Jako że dom jest podpiwniczony musiałem wykonać badanie geo gruntu i tu zaczynają się moje obawy
"Pył i pył piaszczysty, grunt jednorodny, twardoplastyczny, bez zwierciadła wody i sączeń"
Z tego rozumiem iż więcej niż 10-15 W/m2 nie mam szans uzyskać obliczenia co do wielkości robiłem ze wzoru i wyszło 700m2 dla mocy pompy 11kW dla wartości 12W/m2 nie chce zakładać iż uzysk będzie na poziomie 15. Myślę nad przewymiarowanym kolektorem gdyż ceny rur nie są jakieś kosmiczne.
Powierzchnia ogrzewana 270 m2 .
Rura do nawadniania kolektora tak czy nie ?

Kolejne pytanie jaka rura 32 ? 40 ?

Nie widziałem potrzeby robienia OZC aż do zeszłego tygodnia kiedy to zgłębiałem wiedzę w tym temacie, zleciłem wykonanie osobie z forum ale w między czasie zrobiłem swoje OZC w programie audytor ozc porównam wyniki jak już będę miał to za które zapłaciłem nie wiem czy większość robi te kalkulacje ja postanowiłem zaryzykować.