Witam,
jakiś czas temu obiecałem założyć wątek o instalacji monobloka.Właśnie się nadarzyła taka okazja-moja kuzynka poprosiła mnie o "nadzór" nad instalacją PC do jej domu.Do tej pory dom ogrzewany był piecem węglowym Zębiec , temperatury na CO ok 50-55st.
Wybór padł na Panasonic WH-MXC09H3E8 (czyli T-cap 3 fazowy).Dlaczego ?
Powodów było kilka :
-parametry
-cena zakupu
-dostęp do dokumentacji i wsparcia (głównie mojego...)
Chałupa z 1940 roku , zmodernizowana (styro 8cm ,okna dwuszybowe) , podłogówka ok 15% powierzchni (powierzchnia ok 170m2).
Dobór mocy PC wg cieplowlasciwe.pl -wyszło przy -20st 8,1kW dla 22,5st (dlatego padło na T-capa 9kW, starczy jeszcze na niższe temp).Do tego zasobnik z nierdzewki 300 ltr Joule z wężownicą 3,2m2.
Najpierw chciałem zaproponować model jednofazowy (jest tańszy o ponad 2000 pln)-ale po oględzinach instalacji zaproponowałem wersję trójfazową (ze względu na za małe przekroje przewodów zasilających-dla "trójfazówki" wystarczy 5x1,5mm2+3x1,5mm2).
Teraz kwestia bufora/sprzęgła-jest tam trochę podłogówki i prawie 20 letnie stalowe grzejniki płytowe , dlatego zaproponowałem zbiornik buforowy (dostaliśmy od instalatora dobrą cenę na 50 ltr oryginalny zasobnik Panasa).
Teraz jest kolejna kwestia-co w razie braku zasilania przy mrozach ? Postanowiliśmy zalać glikol polietylenowy-na alle... znalazłem krajowego producenta ,za 200 ltr cena 850 pln brutto (-35 st,wszystkie atesty).
Odnośnie sterownia PC-najpierw zastosujemy wbudowany termostat pokojowy w PC (przenośny panel) , jak będzie "kicha" -to zastosujemy jakiś sterownik bezprzewodowy.
Teraz koszty -planujemy nie przekroczyć 30 000 pln brutto (podrożały zasobniki CWU z nierdzewki-teraz netto najniższa cena jaką znalazłem to 3700pln...).
Instalacja w systemie gospodarczym :
-instalator montuje samą PC +ją uruchamia
-szwagier (nie Kolaska-jak by co...) podłącza resztę hydrauliki (bufor,obiegówka ,wpięcie w system,itp)
-znajomy elektryk podciąga zasilanie pod PC +zabezpieczenie przepięciowe dla całego domu
-ja wykonam skrzynkę ze stycznikiem zasilania PC i czujnikiem zaniku faz oraz pomagam z doborem komponentów (obiegówka ,zasobnik CWU,itp)
Instalacja hydrauliczna będzie miała przyłącze do uzupełniania glikolu przy np czyszczeniu filtrów-jeszcze się nad tym zastanawiam jak to fizycznie rozwiązać.
Najprościej chyba będzie zamontować zawór z wyjściem do montażu pompki "dobijającej" ciśnienie w systemie ?
W tym momencie jest wpłacona zaliczka na PC i po świętach ma przyjść elektryk.
Pzdr

PS
Dodam tylko ,ze inwestorzy dostali dwie oferty na piece pellets :
-pierwsza na 30 000pln brutto
-druga na 20 000 pln brutto...
Zmiana CO na ekologiczne z dotacją 10 000pln max.
W przyszłym roku zaplanowana jest fotowoltaika.