Witam wszystkich użytkowników.
To pierwszy mój post na tym forum, szukałem podobnych tematów, ale jak wiadomo każdy dom i instalacja co jest inna. Dom 350 m2, koniec lat 80-tych, ściana pustak żużlobetonowy 30 cm i 12 cm styropianu grafitowego 0032, dach wełna 15 cm, sufity wełna 25 cm, strop nad piwnicą 12 cm grafitu, okna 2 szybowe Drutex . Podane grubości ocieplenia elewacji, stropu styropianem i dachu wełną będę robił na jeień 2019 r. Teraz palę śmieciuchem tekli 48 kw. Stara instalacja rury stalowe, 21 grzejników płytowych typu purmo. Zbiornik cwu 500 l (działalność agroturystyczna latem wynajmuję 4 pokoje. 4 osoby w rodzinie plus latem trzeba przyjąć średnio 10 osób w pokojach). Obecnie zużywam ok 40 mp drewna bukowego. W obliczeniach na „ciepło właściwe” wyszedł mi kocioł 30 – 34 kw. Szukam kotła na pellet plus zawór 4-drogowy z siłownikiem, czujnik pogodowy, pompa kotłowa na powrocie, do grzejników zamontuję termostaty grzejnikowe
Na chwilę obecną w grę wchodzą takie kotły:
Tekla DRACO D BIO 30 kw – podobno pali każdy pellet
Slimko 30 kW – bardzo chwalony na forach
GALMET GENESIS PLUS KPP 34 kW – pali każdy pellet, najtańszy ze wszystkich
Kostrzewa EEI Pellets 32kW – palnik ze zmienną geometrią pali wszystko najdroższy
Dziękuję za każdą radę, nie mam doświadczenia w tych sprawach, a chce wybrać dobrze, żebym mógł cieszyć się nowym kotłem i bezawaryjnym działaniem przez lata.
Pozdrawiam wszystkich.