Cześć,

Niebawem rozpoczynam budowę domu, w sprawach jestem zielony, natomiast przeglądając internet natknąłem się na informacje o możliwościach opłacenia wykonawcy w formie 8% wraz z materiałem (jako usługę), a także osobno zakupienia materiału samemu na 23%, a osobno opłata wykonawcy.

Możecie moi drodzy wyjaśnić mi jak to dokładnie wygląda? W teorii prawnej / skarbowej , a jak wygląda w praktyce?

Z tego co czytam - jest to zgodne z prawem.

Załóżmy że za wybudowanie budynku z dachem (sama robocizna) słownie uzgodniliśmy kwotę 70 tys zł brutto. Materiał niech kosztuje przykładowo 50tys brutto

Teraz chcę kupić materiał , a wykonawca zgadza się na te 8%. Jak to wygląda?

On kupuje materiał za 50 tysięcy i wrzuca go sobie w koszty a mi wystawia fakturę na robocizna netto + materiał netto + 8%? W takim przypadku to chyba średnio byłbym na tym do przodu bo jeszcze będzie z robocizny 8% doliczone więc wyjdzie sumarycznie pewnie więcej albo podobnie jakbym sam te materiały kupił na 23% VAT a jemu zapłacił umówioną kwotę.

Chciałbym zrozumieć jak to działa, bo nie do końca jestem pewien jak to wszystko rozumieć?

Mógłby ktoś powiedzieć jak to wyglądało w jego przypadku? I rozpisać co i jak i co błędnie rozumiem?