Śledzę z dużym zainteresowaniem wpisy o kominkach, obecnie sam mam dylemat i poszkuję rozwiązania.
Buduję dom, rok temu po wizycie w lokalnym salonie z kominkami zaciekawiła mnie możliwość postawienia ciepłego kominka/kominka akumulacyjnego, nie planowałem potężnego zestawu aby cały dom ogrzewać. Natomiast zamierzam korzystać częściej niż na święta i nie chcę typowego wkładu gdzie ciepło wali przez szybę. Zamierzam nauczyć się tak obsługiwać żeby dłużej grzało. Piece kaflowe znam z domów moich dziadków na Podkarpaciu i widzę sens aby ciepło mi zostało w domu dłużej skoro już energia została wytworzona w palenisku.

Na początku miałem ofertę z wkładem hoxtera i elektroniką oraz płytami ale cena była nieznośna, do tego jakieś komputerowe symulacje, brzmiało kosmicznie. Odpuściłem sobie chociaż opinie chodzą że te wkłady są dobre ale pewnie wkład to połowa sukcesu
Solidny zdun ze Śląska zaproponował mi wkład Spartherm Varia 1V – 51 -4S + 500kg Magnetherm + akubet i fajnie to wygląda ale zamykam się w 23-24 tys i widzę, że bez kanałów szamotowych (nie wiem w jakim układzie są niezbędne a w jakim zbyteczne). Czy warto iść drogą aby spaliny leciały przez kształtki czy raczej akubet albo magnezyt dookoła wkładu. No i cena spora.

Mam również prospekt palenisk cebud z wkładami i kanałami ich produkcji ale ciężko mi znaleźć opinie od użytkowników tych systemów. Więkoszość znajomych ma tańsze lub droższe urządzenia, nikt natomiast nie ma akumulacji a na niej mi zależy

Przez chwilę zastanawiałem się nad Brunner HKD 6.1 + wymiennik GNF, czytałem o takim zestawie na: https://nordkamin.by/a47807-otopleni...m-nashego.html - można mieć zestaw za 11 -12 tys, do tego akubet dookoła, pytanie czy w tym wymienniku się jakaś sadza/nagar nie gromadzi po latach?

Rezultatem moich poszukiwań jest niestety chaos, byłbym wdzięczny za poradę bo jestem w przysłowiowej kropce a potrzebuję zdecydować się na konkretną opcję.

----
Kominek będzie stal na środku parteru, komin spalinowy wybudowany między salonem a kuchnią/jadalnią. Planowałem wkład z prostą szybą w stronę salonu bez nadmuchu gorącego powietrza i płaszcza wodnego. Prosta obudowa z cegiełką.

W domu:
- kocioł gazowy i podłogówka
- pow 140m2
- parter ok 70m2
- wentylacja mech z rekuperacją
- klatka schodowa otwarta