Witam. Mam pytanie dotyczące rolet zewnętrznych.

Po kilku latach od zamieszkania mam zamiar zamontować rolety zewnętrzne i tu pojawia się mały problem.
Niestety na etapie budowy nie zakładałem, że kiedykolwiek będę montował rolety, nie cofnąłem nadproża, ani nie mam poszerzeń pomiędzy oknem a nadprożem.

W grę wchodzą chyba tylko rolety podtynkowe. Natynkowe odpadają ze względu na estetykę, mocowanie we wnęce okiennej rownież.
Elewacja jest już gotowa (20cm styropianu, tynk silikonowy-silikatowy), nadproże betonowe nie jest cofnięte.
Czy w takiej sytuacji pozostaje jedynie wycięcie części ocieplenia na oknem, ocieplić nadproże betonowe, następnie ocieplić skrzynkę rolety i wykonać tynk.

Moje wątpliwości budzi ocieplenie nadproża betonowego, mogę dać chyba max 2cm (takie są dostępne dystanse do prowadnic). Nie chcę stworzyć za dużego mostka cieplnego, ponieważ dom jest ciepły, a chciałbym założyć rolety na 11 oknach. Co będzie odpowiednie? Xps, pir, aluthermo, aerożel?

Kolejna kwestia to połączenie nowej części tynku ze starą, czy możliwe jest aby wykonać to tak, żeby nie było widać różnicy. Tynk silikonowy-silikatowy, kolor biały, nie był niczym malowany, ma ok 3 lat.