dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 4097

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał K0k0sek Zobacz post
    Mam dwie strefy (parter + piętro) i tylko podlogowka, więc DIM zapewne 2BT, podłączenia od strony DIM nie sprawdzałem, jako laik nie chce tam nic "dotykać". Moze chociaż otworze puszkę i zrobię zdjęcie. Mam tylko CAR w domu (na parterze) który powinien sterować obiema pompkami.
    No to wygląda na to, że mamy przyczynę problemu. Sprawa jest prosta i jeśli masz mały, płaski śrubokręt, to sobie poradzisz. Do rzeczy.
    Przełączniki "S" przyjmijmy na tą chwile, że wszystkie są dobrze. Problem twój polega na tym, że masz założone dwie zworki, na TA1 i TA2, czyli każda z nich odpowiada za jedną z pomp i to tak jakbyś miał w DIM 2 sterowniki pokojowe czyli o jeden za dużo, bo układy są dwa, a jednym z nich, czyli pompą od parteru ma zarządzać CAR. Nie wiem jak są pompy podłączone, bo jak zgodnie ze schematem, to TA1 jest wolne gdy strefa główna=1 , a TA2 gdy strefa główna =2, no i nie wiem, która z nich napędza parter (mam nadzieje, że Ty wiesz), ale podłączenie elektryczne jest nie istotne, możesz to sprawdzić po przewodach i zweryfikować ze schematem.
    Jeśli nie masz pewności co do podłączeń to zróbmy to drogą próby. A więc zrób tak: wypnij obie zworki TA (pompy staną i kocioł powinien się wyłączyć jeśli temp na CAR jest osiągnięta). Teraz wymuś prace na CAR przez podniesienie (ręcznie, plusem) i sprawdź czy ruszyła właściwa pompa (od parteru). Jeśli właściwa to ok, a jeśli ruszyła od piętra, to musisz przełączyć przełącznik S26;4 (zmiana strefy głównej czyli zarządzanej przez CAR), zanim to przełączysz, to najlepiej zatrzymaj układ, przełączając w tryb "Lato" na CAR, tak jest najprościej. No to parter masz załatwiony. Teraz musisz sprawdzić zwierając, które TA zarządza pompą piętra. I tam najrozsądniej byłoby, gdybyś w przyszłości podłączył drugi sterownik (bezprzewodowy) na piętro, np Tybox 137 (dysponuje małą histerezą 0,2*C) albo jakiś inny typu on/off. W przeciwnym razie na samej zworce będzie kocioł pracował bez przerwy wraz z pompą piętra. Póki co załóż tam zworkę. Parteru przegrzewać nie będzie, bo CAR będzie uruchamiał pompę parteru, ale wyłączenia kotła ze zworką nie wymusisz piętro będzie grzane cały czas. Jak będziesz miał na piętrze sterownik zamiast zworki, to kocioł będzie się uruchamiał wraz z odpowiednią pompą dopiero po uzyskaniu żądania pracy dla właściwego układu.
    Jeśli masz pewność co do podłączenia hydraulicznego i sprawdziłeś, że pompa M1 jest podłączona brązowym kabelkiem do zacisku Z1 na górnej listwie DIM, to wg. logiki obecnego ustawienia przełącznika S26;4, pompa od parteru, to pompa M1 (ta po prawej), więc TA1 powinien być wolny (bez zworki), a na TA2 zworka na razie musi zostać (potem może zostać zastąpiona sterownikiem)

    Tam gdzie są zworki to nie ma napięcia, więc bez obaw nic nie popsujesz i zwarcia nie zrobisz, ale żeby się dostać do śrubek, to najlepiej wypiąć kostkę, a dla twojego bezpieczeństwa, lepiej gdybyś na ten czas odłączył DIM z gniazdka.
    Komunikacja kotła z DIM, jest dwukierunkowa, ale istotne jest aby ustawić przełącznikiem S 26;4 odpowiednią strefę dla CAR, a żądania pracy kolejnych stref, przychodzą od strony DIM i dlatego jest on podłączony w kotle, tam gdzie są zaciski dla drugiego sterownika (gdzie fabrycznie jest zamontowana zworka). W tej konfiguracji jak masz teraz, to CAR w ogóle nie zarządza pracą CO. Owszem zarządza kotłem jeśli chodzi o ustawienia pozostałych parametrów kotła, ale samą pracę układów wymuszają zworki TA 1 i 2 w DIM. Jak zrobisz tak jak napisałem, to jedną strefą rządzić będzie CAR i sygnał pójdzie od kotła do DIM, a druga strefą zarządzać będzie drugi sterownik na piętrze i sygnał pójdzie od DIM do kotła.
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 09-11-2020 o 07:49

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony