dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Kominek otwarty z instalacją gorącego powietrza ? Realne czy nie?

    Szanowni Państwo,
    Buduję mały dom całoroczny. Miejsce ma ograniczenia ekologiczne (Natura 2000, to dom "na emeryturę").
    Powierzchnia zabudowy 80m2, piwnica , parter poddasze. Beton komórkowy, stropy betonowe.
    Styropian w ociepleniu 20cm.
    Okna trójwarstwowe, poddasze ocieplone jak trzeba.
    Piwnica już ocieplona 20 cm.
    Dno piwnicy 15cm styropianu (do zrobienia)
    /piszę aby można było sobie wyobrazić zapotrzebowanie cieplne domu
    - zimą też ma to działać/

    Ograniczenia ekologiczne powodują, że nie wolno mi używać innego opału niż drewno(wymóg Urzędu Gminy przy wydawaniu pozwolenia), zatem "zainwestowałem w kominy", puszczając aż 3 przewody kominowe.
    1)Na piec z pelletem (może grzać miesiąc bez kontroli, JEŚLI MNIE NIE MA). Może być tak że długo spędzał będę czas w domu dotychczasowym.

    2)Na "piec na wszystko" zimą centralne może wymagać wsparcia, pellet jest drogi, sprawę załatwi mały piec na bale drewnianie JEŚLI JESTEM W DOMU).
    (1) i (2) podłączone pod CO i CWU
    CWU dodatkowo z grzejnikiem w bojlerze.

    3)Kominek w salonie.

    Decyzja o drewnie bierze się też stąd, że łatwo w okolicy o tanie drewno (mnóstwo prywatnych lasów, dużo wiatrołomów itp.)

    Kominek w salonie na parterze ma być:

    1)Duży (jest miejsce)
    2)OTWARTY (ma być miło i przyjemnie)
    3)Dobrze by było aby dawał "awaryjnie" grzanie całości domu.
    W związku z tym ostatnim zaplanowałem otwory w stropie na okoliczność budowy
    rozprowadzenia grawitacyjnego gorącego powietrza /DGP/ i mam realny plan jak rozprowadzić
    to elegancko i grawitacyjnie po całym domu. Umiejscowienie kominka i projekt sprzyja temu.

    Ponieważ chciałbym aby kominek był półokrągły, dość duży ( zasadzie chcę
    "skopiować" pewien kominek u znajomych który mi się podoba),
    szukam kogoś kto zrobi mi stalowy wkład do tego, tak aby zawierał

    1)Elementy akumulujące ciepło
    2)5 Wyjść na DGP.Zakumulowane ciepło ma być oddawane do DGP
    3)CHyba będzie potrzebny jakiś "grawitacyjny" dowóz powietrza z zawnątrz

    No i okazuje się, że w internecie jakoś nie mogę znaleźć nic w zakresie: "kominek otwarty z DGP"
    Chyba szukam już dostatecznie długo i dokładnie aby zapytać na forum.

    U znajomej kominek zbudowany jest "naturalnie" i jak widzę po latach pojawiają się różne pęknięcia i nieszczelności.
    Co parę miesięcy to uszczelnia - widać ślady sadzy na styku komina i kominka.
    Jeśli ktoś z wynajmujących dom zaczyna palić zbyt intensywnie, całe ustrojstwo wymaga remontu
    po takim incydencie.

    Sądzę więc, że zrobienie w środku stalowego wkładu i podłączenie go do przewodu kominowego
    może zlikwidować ten problem. To dodatkowy argument za wkładem stalowym.
    Murowane elementy po latach wymagają "rekonstrukcji" jak widzę jeśli działają na nie
    zmienne temperatury. Chciałbym więc murowane elementy zastosować jako dekorację
    a nie jako coś kontaktującego się z ogniem. Rozszerzalność cieplna ma dotyczyć stalowego
    wkładu.

    PYTANIA:
    1) Czy można to tak zrobić aby działało?
    Dziwi mnie że nie ma gotowych konstrukcji do kupienia.
    Chodzi o fakt braku wkładów stalowych do kominków OTWARTYCH do rozprowadzenia DGP, najlepiej robionych
    na zamówienie (według podanych wymiarów i kształtu paleniska).

    2) Czy "ktokolwiek widział, ktokolwiek wie" o jakimś zakładzie, który mógłby mi
    "pospawać" wkład kominkowy z akumulacją według podanych wymiarów
    tak aby był wkładem otwartym, z wyjściami na DGP i ewentualnymi wejściami na zimne powietrze z dworu.

    3) Czy kominek otwarty na moją kubaturę (por. wyżej podaję powierzchnię zabudowy,
    grzanie dotyczy parteru i poddasza) wymaga dowozu powietrza z zewnątrz?
    (jeśli tak mogę puścić przewód z zewnątrz od dołu przez piwnicę z poborem w ścianie domu)

    Bardzo proszę osoby mające do czynienia z konstrukcją kominków o odpowiedzi na powyższe pytania.

    pozdrawiam
    vB
    Ostatnio edytowane przez vonBraun ; 14-01-2021 o 23:56 Powód: poprawki

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony