dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 47

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Niestety mylisz się, w instrukcji Daikina jest informacja:
    1) emiter grzejniki powietrzne - ma stałą deltę 10*C
    2) podłogówka i KK - domyślnie fabrycznie deltaT ma 5*C, a możliwy zakres modulacji od 3*C do 10*C. Ja rozumiem, że fabrycznie jest delta 5*C dla tych emiterów, a ręcznie możesz ustawić zakres od 3 do 10*C. KK i podłogówka ma domyślnie takie samo ustawienie (reszta na dole wpisu ad.1).
    Doczytałem na spokojnie w manualu i jest dokładnie tak jak piszesz.

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Ten Twój wpis z równoległego wątku czytałem kilka razy i nie rozumiem co chcesz przekazać. Ale dociera do mnie, że Twoje rozumienie delty T jest błędne.
    Myślę, że wątpię

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Natomiast mniejsza deltaT (5*C) spowoduje, że w chwili gdy PC się uruchomi by grzać - PC będzie pracowała dłużej, tak by temp. powrotu doszła do +35*C a nie do 30*C (jak by to było przy delcie 10*C). Nie tylko zasilanie, ale całą objętość wodną (razem z powrotem) - musi podnieść do wyższej temp. a to będzie trwało dłużej.
    Może się mylę ale przy większej dT pompa (a przede wszystkim sprężarka) będzie uruchamiała się rzadziej, bo dłużej trwa zarówno podniesienie temp. powrotu o dT=10C niż o dT=5C jak i obniżenie temp powrotu z 40C do 30C niż z 40C do 35C.

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    ad.1) Zmienia gdy zmienisz zwykły grzejnik na podłogę lub KK - domyślne fabryczne ustawienie delty dla grzejnika to stałe 10*C (i max. temp. wody do +65*C), a dla dwóch pozostałych (i podłoga, i KK) to delta 5*C (i max. temp. wody +55*C).
    W sytuacji gdy zmienisz KK na podłogę - to nic nie zmieni, bo założenie domyślne jest takie samo dla tych emiterów.
    Pełna zgoda - doczytałem w manualu.


    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Dlatego sądzę, że na wysokiej delcie ta moc minimalna PC jest wyższa i może powodować taktowanie przy małym obciążeniu cieplnym. Na delcie 3K i przepływie 7 l/min moc wynosi 1,5kW, na delcie 4 niecałe 2kW i sądzę, że tylko na takich małych deltach dostępna jest niska moc minimalna PC, na wiosnę i jesień można więc deltę zmniejszyć.
    Ale jak zostawimy deltę 3K na zimę i chcemy, żeby PC przeniosła 8kW na instalację, to powinna osiągnąć przepływ rzędu 38l/min, co na małych Althermach raczej się nie zdarza, przeciętnie osiągają przepływy około 30l/min, więc dla 8kW na zimę nie powinno się ustawić delty niżej niż 4K, a bezpieczniej 5K (o ile rzeczywiście instalacja pozwala na przepływ 30l/min).
    OK, ale ja nie miałem na myśli ograniczeń typu pompa nie da rady wymusić bardzo wysokiego przepływu, grzejniki nie potrafią oddać tyle ciepła, itd...

    Jeszcze raz spróbuję. Mamy dwie identyczne instalacje, przy czym w jednej ustawiamy dT=10C (nazwijmy ją "A") w drugiej 5C (niech będzie "B").
    Zaczynamy od temp powrotu 40C - w obu instalacjach pompy i sprężarka nie pracuje. W instalacji "A" będziemy czekali aż temp. powrotu spadnie do 30C a w instalacji "B" tylko do 35C a więc na pewno krócej niż w instalacji "A". Stąd (może błędny) wniosek, że w instalacji o mniejszej dT (u nas "B") na pewno pompa obiegowa a pewnie i sprężarka będzie częściej uruchamiana. Mam rację? A nawet jeśli mam, to jest się czym przejmować (w sensie dbałości o sprężarkę)?
    A może po prostu obniżać dT do akceptowalnego jeszcze komfortu cieplnego i nie przejmować się większą ilością startów sprężarki??
    Ostatnio edytowane przez Maciej Loret ; 18-02-2021 o 07:44
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony