dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Dom energooszczędny koncepcja do oceny

    Jestem na etapie tworzenia koncepcji projektu mojego domu. Oczywiście z założenia ma być to dom energooszczędny na tyle ile uda mi się wszystko dobrze zaplanować i dopilnować i ile będzie nakazywała logika.
    Dom będzie posadowiony na ławach fundamentowych. Fundament najpewniej zrobię z pełnych bloczków silikatowych (bodajże A18 ) zakończone bloczkami ISOMUR -koszt do przełknięcia.

    Dom piętrowy, czyli dwie pełne kondygnacje ze stropami monolitycznymi. Płaski dach. Ściany nośne 18cm. Wewnętrzne mury najsensowniej robić z silikatu –same zalety. Natomiast zastanawiam się nad murami zewnętrznymi czy robić z silikatu czy ceramiki. Ceramika ma lepsza izolacje termiczną a gorsza akustyczną. Obecnie mieszkam w domu z ceramiki 24cm i na akustykę nie narzekam a przenoszę się do jeszcze cichszej okolicy wiec… nie wiem. Nie wiem także czy jest sens robić taką hybrydę czyli łączyć silikat z ceramiką, czy nie będzie to przerost formy nad treścią i przekomplikowanie sprawy. Może najsensowniej jedynie ograniczyć się do tego by pierwszą warstwę zrobić z ceramiki by lepiej odizolować się termicznie od fundamentu. No nie wiem

    W przypadku ścian działowych na parterze pierwsza warstwę dałbym z BK by termicznie odciąć się od zimnego chudziaka.

    Ze względów ekonomicznych skłaniam się do styropianu ze standardowa lambdą 0,040. Za tą sama kwotę ale stosując go grubiej można uzyskać lepsze U przegrody. Fundament ocieplony styropianem hydrfoobowym od 15 do 30 cm, tj tam gdzie będzie taras ziemny planuje dać mniej styropianu (15cm) a tam gdzie mur będzie odsłonięty to 30cm.Na ścianie 35cm. Na podłodze parteru 25cm. Na dachu od 40-55cm. Niestety nie dysponuje kalkulatorem by wyliczyć lambda bo te kalkulatory jakie znam nie uwzględniają takich grubości styropianu.

    Z takich detali, to jeszcze myślę, by okna montować w warstwie ocieplenia na bloczku Ytong 24cm wysuniętym poza lico muru. Gdzieś na FM widziałem taki rysunek.
    Ściana attykowa także wykonana z Ytonga by nie robiła mostka termicznego.
    Zastanawiam się także by na parterze posadzkę od muru oddzielić styropianem 2-3cm zamiast standardowej piankowej taśmy brzegowej –jednak posadzka przy ogrzewaniu podłogowym będzie miała ok 30 stopni a mur w tym miejscu może mieć ok 15 więc stale by odbierał ciepło od ciepłej posadzki.
    Garaż odcięty konstrukcyjnie od reszty budynku

    Ogrzewanie elektryczne z bufora ok 500-1000l. zasilany w taniej taryfie + panele PV na dachu. 100% podłogówki.

    Chętnie poznam Wasze oceny, co poprawić, na co zwrócić uwagę. Czy gdzieś styropianu za mało lub za dużo?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Budynek przekrój 15 03 21 opis.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	87,8 KB
ID:	454080  

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony