Potrzebuje projekt domku wg założeń:
1. Powierzchnia minimum taka aby się w nim dobrze mieszkało
2. Jak najtańsza budowa
3. Żadnych udziwnień w konstrukcji
4. Salon z kuchnią, 1 łazienka, sypialnia, 2 pokoje
5. Bez garażu, bez podpiwniczenia.
6. Ważna kwestia fundamentu bo gleba gliniasta, rozpytując się po budowach wszędzie po prostu leją ławę razem ze ścianą wiec wchodzi dużo betonu i zbrojenia.
7. Ogrzewanie gazem lub PC jeszcze nie wiem i najchętniej nie robiłbym komina, który też kosztuje
8 Ważna sprawa też aby było jak najmniej problemów przy budowie takiego domu bo być może zmówię do budowy starej daty wujków i sam im pomogę. Musieliby to ogarnąć. Chcę też uniknąć konieczności wielu decyzji na budowie. Nie jestem budowlańcem.

Dopiero czytam o kosztach, uczę się i chyba będę się jednak skłaniał ku zleceniu budowy z materiałem(SSZ), podpisaniu umowy a sam skupię się na pracy zawodowej. Elektrykę, hydraulikę, tynki, elewacja ogarnę już własną pracą lub z pomocą. Mam działkę i 250tys oszczędności które za rok kiedy zacznę budowę się jeszcze zwiększą i chciałbym dobrać max 100tys kredytu na 10 lat. Wprowadzić się do łazienki, salonu i sypialni. Pokoje otynkować, wstawić drzwi a resztę jak dziecko(którego jeszcze nie ma ) kończyć gdy będzie gotowe na własny pokój.

I teraz pytanie w co lepiej iść:

A. Parterówka z dachem kopertowym(droższy) z poddaszem nieużytkowym, stropem nienośnym(jakim?) chyba drewnianym gdzie sam sobie go ocieplę, zabuduję regipsy. Dach dwuspadowy w takim układzie odpada bo to okropnie wygląda(jak barak). Tutaj jednak jest niewykorzystana powierzchnia pod dachem i większy koszt fundamentów ale brak zalewanego zbrojonego stropu, schodów.

B. Dom z poddaszem użytkowym ale z zalewanymi stropami(pewnie drożej ale już nie trzeba regipsować skosów, ocieplać co już jest chyba bardziej skomplikowane niż w parterówce), dach dwuspadowy bez lukarn, z balkonami francuskimi. Ogólnie taki dom gorzej wygląda i mały pokój ze skosem to też kiepska sprawa, ciężko o projekt z łazienką na dole i trzema pokojami u góry ale powinien być tańszy ze względu na tańszy dach i fundamenty oraz podobno łatwiej ogrzać ze względu na zwartą bryłę.

Na pewno wielu było przed takim wyborem.
Jakby ktoś miał pod ręką propozycję projektu, bardzo proszę o podesłanie.