dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 3790

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #11

    Domyślnie

    Dzień dobry wszystkim, przebrnąłem przez całe 168 stron i na końcu został poruszony temat, który mnie bardzo zainteresował. Niedawno zostaliśmy właścicielami domku jednorodzinnego wyposażonego, niestety, w betonowe szambo. Od początku zacząłem szukać informacji jak można zamienić ten problem na oczyszczalnie biologiczną, zwłaszcza, że w projekcie budowlanym, taka oczyszczalnia była zaprojektowana.
    Po rozmowach z poprzednim właścicielem dowiedziałem się, że nie zamontował oczyszczalni z powodu bardzo słabo przepuszczalnej gleby (glina, iły) oraz z oszczędności - wiadomo, koniec budowy, wykończenie przed nami - 3 tyś za szambo vs 12 za oczyszczalnie = ładniejsze kafelki w łazience.

    Posiedziałem trochę nad tematem i okazuje się, że mam do wyboru dwie opcje.
    1) Całkowicie nowa instalacja tj. nowa oczyszczalnia biologiczna + wymiana sporej ilości gruntu; rozwiązanie kosztowne, ok 20k PLN za całość ale wiadomo, najbardziej przewidywalne i sprawdzone; niestety, oprócz ceny największą wadą tego rozwiązania jest to, że zniszczymy bardzo dużo ładnie zagospodarowanego ogrodu czego bardzo chcemy uniknąć.

    2) Wykorzystanie obecnego szamba i zastosowanie retrofitu od HABA. W tym rozwiązaniu wszystko nam się ładnie spina, koszt wysoki ale nadal znaczne mniejszy niż 20k. Możemy wykorzystać wodę do nawadniania roślin jakie mamy w ogrodzie (nie mówię o trawniku ani o nawadnianiu roślin czy zół jadalnych); mamy sporo krzewów typowo ozdobnych + działka jest niewielka, ale zrobienie poletka z kory w kilku miejscach + podlewanie w/w ozdobnych krzewów zupełnie rozwiąże nam temat.....wydaje się, że rozwiązanie idealne

    Wiem, że problem rozsączania może pojawić się w zimie przy mrozach, ale w takiej sytuacji po prostu zamawiam szambiarkę i problem zimowego rozsączania znika - może trochę drożej, ale oszczędności przy instalacji retrofitu vs nowej oczyszczalni są znaczące, więc ta szambiarka 2-3 razy do roku przy dużych mrozach nie jest wielkim problemem.

    Jedyny problem jaki mam to brak informacji czy faktycznie takie rozwiązanie daje nam bezzapachowy ściek, który z powodzeniem można wykorzystać do nawadniania roślin ozdobnych. W necie można znaleźć materiały producenta, co dla mnie nie jest wystarczającym argumentem dla kupienia tego urządzenia. Każdy instalator z jakim rozmawiam (oprócz tych co mają retrofit w ofercie) oczywiście odradza tego typu "wynalazki".

    Czy ktoś z forumowiczów mógłby się wypowiedzieć w tym temacie? Może sam zastosował takie urządzenie? Może ktoś ze znajomych? Warto/ nie warto?
    Ostatnio edytowane przez tigger_81 ; 19-05-2021 o 17:57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony