Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
Masz pompę ŻLE dobraną.

Jak dom ma zapotrzebowanie bez CWU 12,8KWh przy Twojej strefie czyli 18 stopni to musisz mieć taką pompę która przy tej temp zapewni taką MOC.
Twoja zapewne zapewni z 7KW i zabranie jej mocy ...
Więc albo daje się taką moc pompy aby nie potrzebna była grzałka , albo uzupełnia się moc grzałką.

Szkoły "doboru" są rózne. Ja wolę aby pompa nawet przy -20 korzystała ze sprężarki i dawała COP=2 niż działała na grzałce i działała przy COP=1 bo jakby nie patrzeć ciągle to 2x taniej ...

Instalator niestety widać nie ma pojęcia o pompa ciepła i doborze , bo powinien dodatkowo dołożyć grzałkę 6KW aby w razie potrzeby mogła uzupełnić lukę w mocy.


Nie wiem jak zabezpieczył pompę przez zamarzaniem instalator , na wypadek braku prądu ...
Bo kabel elektryczny jak nie będzie pradu nie pomoże
No i to jest błędne myślenie, które ma ponad połowa instalatorów pomp ciepła. Sam mówiłeś kiedyś, że u Ciebie 9 kw to jest za dużo bo Ci często taktuje. Instalatorzy inwerter i bufor wykorzystują jako panaceum na swoją niewiedze. Pompa owszem ma inwerter , ale dalej posiada wykres sprawności w funkcji obciążenia. I on jasno pokazuję gdzie PC ma punkt pracy. Ja jestem zwolennikiem dobierania pomp na 80% OZC. Bo nikt z torbami nie pójdzie jak w sezonie pompa popracuję kilkadziesiąt godzin na grzałkach ale będzie bardziej efektywna przez pozostałe 80% sezonu grzewczego.