Witam
Poszukuje pomocy w tym jak ustawić kocioł gazowy kondensacyjny, żeby było to jak najbardziej efektywne i ekonomiczne.

Charakterystyka instalacji:
- powierzchni ogrzewana ok. 155m2 (domek jednorodzinny z lat 60 ocieplony styropianem (8cm) i 20cm ocieplenia na dachu)
- piec to Immergas Vertix TERA 24kW (moc palnika modulowana (4,8kW-26kW)
- 100% grzejniki (90% to grzejniki aluminiowe)
- instalacja oparta na termostatach przy każdym grzejniku
- temperatura zasilania 50 stopni (były próby na 40/45/60 ale zakres 50-55 dla okresu zimowego wydaje mi się najoszczędniejszy choć mogę się mylić)
- piec ma podłączoną pogodynkę i działa w oparciu o krzywą grzewczą

Naczytałem się tego już sporo i wiem, że aby kocioł działał efektywnie to temp. powrotu musi być niższa niż 50 stopni aby zachodził efekt kondensacji. Ze specyfikacji wyczytałem, że kocioł uzyskuje największa efektywność przy temp. na powrocie w okolicach 30 stopni.

I teraz jakie mam pytania:

1. Jakie temperatury zasilania polecacie dla temp. zewnętrznej?
Ja sobie założyłem +/-:
+10/+5 - 40-45C
0- (-10) - 50C
-10 - (-20) - 55C
I tak mniej więcej jest ustawiona krzywa.

2. Jaką prędkość pompy obiegowej ustawić?
Czy lepiej szybszy przepływ ale niższa różnica temperatury między zasilaniem a powrotem
Czy jednak wolniejszy przepływ, żeby grzejniki zdążyły odebrać ciepło i różnica między zasilaniem, a powrotem wyższa

Co do grzejników to jestem w trakcie modernizacji i zakładania większych. Zdecydowałem się na taki krok idąc droga dedukcji im większy grzejnik tym mniejsza temp. zasilania potrzebna aby ogrzać pomieszczenie.

I tak dla przykładu:
Pokoju 18-20m2 - grzejnik 32 żebra
Łazienka ok. 6m2 - grzejnik 22 żebra
Korytarz ok. 10m2 - dwa grzejniki 10 i 7 żeber

Jestem laikiem i robię to na chłopski rozum, czyli jeżeli mam np. pokój 20m2 i grzejnik 10 żeberkowy to żeby go ogrzać temp. zasilania musiała by mieć z 70 stopni, a jeżeli założę grzejnik 32 żebrowy to powierzchnia grzewcza będzie większa i wystarczy temp. zasilania np. 50 stopni.
Przy podłogówce możemy zejść tak nisko bo mamy bardzo dużą powierzchnie, która grzeje dlatego wystarczy 25stopni i będzie ciepło. Wiem, że przy grzejnikach nie zejdę raczej do temperatur rzędu 35-40C na zasilani przy mrozach, ale im większy grzejnik tym niższa temp. zasilania potrzebna do ogrzania pomieszczenia a to jest oszczędność przy kotle kondensacyjnym.