Cześć,

1. Mój aktualny status to:

- działka budowlana 15a z drogą powiatową od północy i drogą gminną od zachodu;
- wymiary to 28,5m od północy, 21,5m od południa i długość: 60m taki nieregularny kształt przypominający trapez;
- mam złożony wniosek o przyłącze prądu do Tauron - procesuje się;
- złożyłem wniosek o wydanie WT do wodociągów(brak kanalizacji);
- miałem brać kredyt w tym roku na budowę no ale wszystko się ze***ło więc się wstrzymałem, ale 2023 lub 2024 chciałbym podejść ponownie do tematu.

Zanim to zrobię chcę ten czas poświęcić na:

a) przygotowanie działki pod budowę(tj. media, garaż, kupno podstawowych narzędzi etc.)
b) ogrodzenie jej nawet tymczasowo(co już w zasadzie skończyłem)
c) posadzenie jakiś roślinek

2. Moim kolejnym krokiem będzie zakup projektu budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę. I teraz moje przemyślenia na ten temat(być może błędne dlatego proszę o wyprowadzenie z błędu i konstruktywną krytykę):

a) domy z poddaszem wg projektów np Archon wydają się być tańsze niż parterówki co przeczy informacjom, które można przeczytać np. na tym forum;
b) do ogrzewania domu najlepszym rozwiązaniem będzie PC + pv;
c) do pokrycia dachu najlepiej wybrać dachówkę ceramiczną(cementowa podobno pęka nawet od gradu(nagrzany dach jest kruchy))
d) wydaje się, że szambo może być w wielu przypadkach(warunki gruntowe) lepsze niż POS;
e) wydaje się, że najlepszym materiałem na ściany zewnętrzne i działówki to bloczek silikatowy(tylko czy 18cm na zew. da radę z ociepleniem 20cm?);
f) WM konieczna, najlepiej z odzyskiem ciepła;

3. Co widzę w swoim domu ~120m2:

a) chyba parterówka
b) kotłownia/pomieszczenie gospodarcze
c) ogrzewanie PC
d) WM z odzyskiem ciepła
e) do pokrycia może blacha jednak? dach dwuspadowy
f) 2 pokoje dla dzieci
g) sypialnia z garderobą(może z prywatną łazienką)
h) niewielkie biuro - gabinet(prowadzę JDG i potrzebny mi swój kąt)
i) salon/jadalnia + kuchnia
j) silkat 18cm + 20 cm styropian
k) szambo 10m3
l) taras na wschód i południe
m) pv na końcu działki

Mam chęć na projekt indywidualny, prosta bryła, bez udziwnień. Jakieś większe przeszklenia na południe, bez naroznych okien itp.

Co moglibyście z własnego doświadczenia mi podpowiedzieć? Czego nie robić, co drogie, co nie warto a co warto dorzucić do moich przemyśleń i planów?

Bardzo serdecznie dziękuję i pozdrawiam!