Cytat Napisał trapper Zobacz post
1. Z tego co piszesz to nic nie da się pomierzyć, a jedynym źródłem danych dla OZC jest dokumentacja.
2. Tak się akurat składa, że znam się na metrologii, tylko że nie w budownictwie. Z mojego dotychczasowego doświadczenia wszystko da się pomierzyć. Nie chce mi się wierzyć by w budownictwie było inaczej.
3. Dysponuję bardzo szczątkowa dokumentacją mojego domu. Podpytałem na Wydziale Budownictwa Lądowego czy faktycznie dokumentacja jest jedynym słusznym źródłem wiedzy dla OZC:
- OZC da się przygotować nawet dla przedwojennego budynku bez jakiejkolwiek dokumentacji, wszystko można pomierzyć, bez przenoszenia budynku do laboratorium, tylko, że to będzie kosztowało, oparcie się wyłącznie na dokumentacji jest najtańszą i zarazem najgorszą metodą
- usługa polegająca na wprowadzeniu danych z projektu do programu i przedstawieniu wyników powinna kosztować: 300-500 PLN (w zasadzie nie ma znaczenia kto ją wykonuje, ważniejszy jest program)
- pełen audyt jest zdecydowanie droższy - kilka tysięcy złotych, zależnie od zakresu pomiarów do wykonania, w wyniku powinniśmy otrzymać obecne zapotrzebowanie na ciepło oraz propozycje działań i o ile działania te zmniejszą OZC - rekomendację co opłaca się zrobić a co nie
- zachęcał mnie do termowizji bo jak na dłoni widać którędy ile ciepła ucieka i co wykonawca spartaczył (podstawa do reklamacji)
- od uzyskania uprawnień OZC wystarczy krótki kurs podyplomowy (60h), obecnie jest kilkanaście tysięcy osób uprawnionych, zdecydowanie lepiej skorzystać ze zrzeszonych audytorów (jak tylko chcemy coś więcej niż wpisanie danych do programu)
https://zae.org.pl/lista-audytorow/
ZAE nie jest organizacją obowiazkową dla audytorów, istnieje centralny rejestr audytorów który potwierdza uprawnienia do wykonywania swiadectw energetycznych.
Termowizja pokaze mostki i i miejsca gdzie wsp. przenikania jest mniejszy ale nie pokaze wartosci tych wspołczynników.
Wiem co to audyt energetyczny na potrzeby termomodernizacji bo sam takie wykonuje. Kazdy audyt jest oparty na dokladnych obliczeniach OZC, oczywiscie OZC nie tylko bo i koszt inwestycji jest wazny i wielkosc inflacji i czas wymiany i remontu. Podstawą jest OZC.
Jezeli dysponujesz szczatkową wiedza na tema swojego domu to konieczna jest inwentaryzacja techniczna tego domu, tu pomiary ale pomiary budynku są konieczne. Mierzymy lub zlecamy pomiar architektoniczny, sprawdzamy stan okien drzwi, sprawdzamy czy jest i w jakim stanie izolacja termiczna, jej grubosc i ewewntualnie rodzaj.
Nigdy nie twierdziłem ze nie konieczna taka inwentaryzacja w przypadku braku dokumentacji, twierdze ze audytor na miejscu nie wykonuje pomiarów lambdy i wsp przenikania dla stolarki, bo nie ma czym, oraz pomiarów wentylacji bo to nic mu nie da.
Nie jestesmy w stanie stwierdzic lamby materiałow izolacyjnych, wsp U okien i drzwi. Takie badania tylko w specjalistycznych laboratorium przy czym o ile próbkę matariału izolacyjnego mozemy tam dostarczyc to nikt nie wymontuje okien i drzwi dla takiego badania, czy są przenosne przyzrzady pomiarowe dla badan stolarki na miejscu zainstalowania tego nie wiem, wiem bo jestem równiez metrologiem ze są przyrzady do pomiaru lambdy materiałow budowlanych i izolacyjnych. Nie słyszałem o przypadku zeby je posiadał jakikolwiek audytor i wykonywał pomiary lambdy na budowie. To jest science fiction i nie musisz o to pytac na Wydziale Budownictwa Lądowego. Nie wspomne ze są drogie urzadzenia i pozwalają na nie producenci materiałow budowlanych.
To ze jestes metrologiem i wiesz ze wszystko da sie pomierzyc (polemizowałbym bym z tym) nie oznacza ze audytor ma to zmierzyc. Co moze zmierzyc to zmierzy jezeli to konieczne, czego nie moze bo nie ma czym albo jest to technicznie niewykonalne nie zmierzy. Jestes w temacie przyrzadów pomiarówych to podaj koszt takich własnie przyrzadów, policz czy audytora bedzie na nie stac i czy kiedykowielk je odrobi, dolicz koszty stałe wzorcowania, kalibracji, czasem naprawy tych przyrzadów. Najlepiej zapisz sie na taki któtki kurs, zdobądz uprawnienia, zakup o ile bedzie Ciebie stac specjalistyczne przyrzady i zacznij wykonywac te obliczenia. Złote rady najlepiej zastosowac najpierw dla siebie i potem udzielac je innych (oczywiscie jak sie sprawdzą).