Witam serdecznie,

Chciałbym rozpocząć wątek i wspólne rozważania z wymianą Waszych najlepszych doświadczeń w konfiguracji własnej elektrowni w domu jednorodzinnym, w skład którego w moim przypadku wejdzie:

1. Falownik Sofar HYD 10KTL-3PH,
2. Moduł zarządzania baterią BTS 5K -BDU,
3. Dobrej jakości i dobrze wyposażona rozdzielnica AC/DC,
4. moduły PV umieszczone na dachu o kącie 40st. [ planuję 2 wyspy modułów pv na dachu - 2 stringi ]

Sofar wybrałem ponieważ, ma go siostra, szwagier, kuzyn, obaj sąsiedzi - więc dlatego
Hybryda, ponieważ chcę zmagazynować i wykorzystać optymalną wartość pozyskanej z pv energii na własny użytek.


Jak wspomniałem bazuję na Sofar HYD z rodziny KTL więc proszę o wsparcie merytoryczne bazujące na wspomnianym modelu.

Magazyn energii będzie BTS 5K-BDU i na początek planuję zakup 1szt. baterii 400VDC BTS-E5-DS5 o mocy 5kW z opcją późniejszego rozszerzenia wg potrzeb.
Inwerter planuję wpiąć bezpośrednio w GRID bez wydzielenia obwodu CRITICAL LOAD

Rozważania chciałbym zacząć od pkt 3.
Czy zakup gotowca lub też budowa rozdzielnicy AC/ DC z wszelkimi niezbędnymi zabezpieczeniami, które powinienem mieć w przypadku falownika HYD.

Poniżej przykładowa gotowa rozdzielnica pv AC / DC:

https://allegro.pl/oferta/rozdzielni...0c404f69ac7020

Jest także w ofercie Sofarbox ale wg mnie cena dość wysoka jak na tylko stronę AC / 32A:

https://sofar-sklep.pl/pl/p/SOFARBOX...ybrydowych/164


Pytania pomocnicze:
- Czy powinna zawierać w sobie wbudowany przełącznik agregat-sieć,
- Czy wbudowany EPS falownika fizycznie przerzuci zasilanie sieć- akku przy stwierdzeniu zaniku prądu w sieci czy należy dodać ten element do rozdzielnicy AC/DC?
- Czy może lepiej będzie przełącznik 3f agregat-sieć wyciągnąć na zewnątrz / zainstalować obok. Rozumiem, że pewnie odcina falownik od sieci w przypadku stwierdzenia problemów.

Co po stronie DC:
- ogranicznik przepięć
- podstawa bezpiecznikowa np. 10x38 1000C / 32A
- inne wg potrzeb


Co po stronie AC:
- wyłącznik nadprądowy np.Eaton HN-B16/3 3P B16A
- ogranicznik przepięć np. Pro-Tec BY1-B+C/4 T1+T2
- inne wg potrzeb

Speców w branży poproszę o propozycję schematu połączenia

z góry dziękuję za merytoryczną wymianę doświadczeń