Hej,
Przeglądałem wiele tematów na forum i tak do końca nie jestem przekonany do tego czy lepiej jest położyć folia kubełkową na XPS czy lepiej tego nie robić. Po przeczytaniu wielu artykułów poniżej zamieszczam co uważam za wady, a co zalety.

Wady folii kubełkowej na XPSie:
- kubełki z czasem mogą wbić się w XPS
- pomiędzy XPS a folią może zbierać się woda, która mimo zastosowania listwy wykończeniowej i tak przez jakiś czas będzie odparowywała.
- Zawsze podczas montażu folii czy listwy dziurawimy XPS tymi gwoździami do montażu.

Zalety folii kubełkowej:
- chroni XPS przed kamieniami przy obsypywaniu. (Czy chroni przed korzeniami itd to nie jestem pewny, taką folie po pewnym czasie w ziemi bardzo łatwo uszkodzić)
- szczelina pomiędzy XPS a folią jest po to aby był przewiew powietrza (???) (przecież z czasem przy naporze ziemi te kubełki będą w styro)
Odnośnie tej drugiej zalety, czy przy XPS jest ważny jakiś przewiew?

Dodam, że mam u siebie niżej grunt gliniasty, który trzyma wodę.

Patrząc na plusy i minusy to chyba folia kubełkowa przy XPS może więcej zaszkodzić niż pomóc. Dziwię się w takim razie dlaczego na wszystkich filmach specjalistów na youtube jest ona używana na XPS. Zakładam ten temat, ponieważ po wielu wypowiedziach nadal nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie. Czy folia przy XPS cokolwiek daje (czy robi się tka bo inny robią), czy z biegiem czasu może nawet pogarszać sytuacje.