dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie jak oblicza się powierzchnię zabudowy?

    Szukam definicji "powierzchni zabudowy".
    Kilka lat temu wystawiłam na ogródkach dzialkowych altanę o wymiarach 4mx6m, wysokość 4,8 m.
    Prawo Budowlane:
    (Art 29.1.4 - "Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa
    4) altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;"

    i Art. 30.1 - "1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:
    1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3, pkt 5-19 i pkt 21;"
    )

    Zgodnie z powyższym na budowę takiej altany wystarczyła mi zgoda Prezesa Zarządu ogródków działowych. Rok temu wykonałam ocieplenie tej altany, dałam ocieplenie 10 cm. No i jest problem
    Po obrysie elewacji przekraczam powierzchnię 25 m2

    Czy powierzchnia zabudowy jest po obrysie warstwy konstrukcyjnej czy po obrysie elewacji.
    Czy jest to już samowolka budowlana, czy jeśli życzliwy sąsiad (a jest taki) poda mnie, jaka grozi mi kara?

  2. #2

    Domyślnie

    Z tego co mnie wiadomo, to powierzchnia zabydowy jest wyznaczana przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu.
    Nie wlicza się do powierzchni zabudowy :
    - powierzchni obiektów budowlanych ani ich części nie wystających ponad powierzchnię terenu;
    - powierzchni elementów drugorzędnych, np. schodów zewnętrznych, daszków, markiz, występów dachowych, oświetlenia zewnętrznego;
    - powierzchni zajmowanej przez wydzielone obiekty pomocnicze (np. szklarnie, altany).
    Odnosząc się do powyższego, powierzchnia zabudowy twojej altanki wynosi teraz 4,2x6,2=26,04 m kw.
    Tak więc, jak sąsiad będzie chciał umilić Ci życie, to "umili".
    Jest jeszcze jeden mankament tego wszystkiego. Otóż, sąsiad może wnioskować o kontrolę Twojej altanki i gdy nawet kontrola nie wykaże nieprawidłowości to sąsiad nie poniesie żadnych konsekwencji pomimo, że prawo budowlane przewiduje obciążenie kosztami. Dlaczego ? – Dlatego, że nie ma rozporządzeń wykonawczych. Wniosek: Można podawać do nadzoru budowlanego (NB) kogo się chce i kiedy się chce i nic za to Ci nie zrobią !!!
    Mnie sąsiadka podawała do NB już cztery razy bo jest stroną i ma takie prawo. Co prawda, kontrole nie wykazały żadnych uchybień, ale nadzór jest zawalony papierkową robotą, a wniosek o ewentualną kolejną kontrolę będzie musiał przyjąć i traktować.
    Wracając do tematu, to pozostaje Ci tylko mieć nadzieję, że sąsiad nie zgłosi.
    Pozdrawiam
    MAŁY
    mały

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony