dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Czy muszę płacić za ochronę ?

    Witam
    Kupiłem działkę na osiedlu domków jednorodzinnych.
    Gdy rozpocząłem budowę wręczono mi pismo powitalne od Stowarzyszenia, które poinformowało mnie, że prowadzi administrowanie tego osiedla. Oprócz ww. pisma przedłożono mi deklarację członkowską, oraz umowę o świadczenie usług takich jak ochrona fizyczna, oświetlenie ulic wewnętrznych oraz konserwacji urządzeń osiedlowych i ogrodzenia.
    Zaznaczam, że drogi osiedlowe są własnością gminy mają nadane nazwy ulic i numery. Ochronę fizyczną całodobową sprawuje firma ochroniarska (wartownik przy szlabanie) . Mieszkańcy osiedla po podpisaniu umowy i zapłaceniu kilkuset złotych za szlaban otrzymują pilota do otwierania. Latarnie uliczne nie zostały odebrane przez gminę z powodów technicznych i w związku z tym mieszkańcy muszą pokrywać koszty prądu. Latarnie stoją w granicach działek i zostały postawione przez firmę która kiedyś była właścicielem tego całego terenu i planowała budować domy i sprzedawać. Firma ta zbankrutowała , działki przejął bank , drogi osiedlowe gmina. Inna firma odkupiła od banku działki na tym osiedlu i sprzedaje je na wolnym rynku. Wspomnę jeszcze, że jedynym urządzeniem tak jakby "wspólnym" na osiedlu jast płot.
    Kilkakrotnie byłem ostrzegany, że gdy nie podpiszę umowy to będę musiał osobiście otwierać szlaban (dla mieszkańców, którzy nie podpisali umowy wydawany jest kluczyk do szlabanu) do wpuszczania gości i pracowników udających się do mnie, a w sytuacji gdy ja nie będę obecny to nikt udający się do mnie nie będzie wpuszczany na teren osiedla, nawet najbliższa rodzina.
    Wspomnę jeszcze, że w akcie notarialnym figuruje tylko działka i nie ma żadnych współwłasności innych nieruchomości np. płotu.
    Wysokość miesięcznej opłaty to kwota ok. 270 zł w tym głównie to ochrona fizyczna.

    Chciałbym uzyskać informację czy takie praktyki utrudniania dojazdu do własnej działki stosowane przez Stowarzyszenie są dopuszczalne i jakie przepisy regulują te sprawy.

    Pozdrawiam FS

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    czyli nie chcesz ochrony, wolisz, żeby banda nieznajomych kręciła sie koło twojego wypieszczonego domku jak Ty jesteś w pracy

    Oczywiście taka ochrona nie zapbezpieczy Cie przed włamaniem, ale napewno to utrudni.
    Moja sugestia, zaprzyjaźnic się z mieszkańcami, zapłacić za ochronę i oświetlenie. To procentuje na przyszłość. Będziesz się stawiał, wyciągał paragrafy, żołądkował, nikt nie stanie w obronie twojej własności.

  3. #3

    Domyślnie

    270 zł to niemało, ale zastanów się nad tym co pisze Majka. Możesz walczyć z mieszkańcami na różne sposoby, że nie mają prawa zagradzać drogi gminnej i bardzo możliwe, że każą im w końcu otworzyć ten szlaban albo go zabrać, pytanie tylko czy naprawdę tego właśnie chcesz.
    Tomasz M.

  4. #4

    Domyślnie

    No ciezka sprawa.
    Z tego co piszesz, to moga Ci naskoczyc. Drogi sa gminne, wiec nie wiem na jakiej podstawie moga zabronic wstepu np. Twojej Mamie na Twoja dzialke.
    Ale z sasiadami trzeba dobrze zyc.

    Tylko te 270 zl / mies.
    To jest ponad 3000 / rok. Kupa kasy.

    Coz, masz dylemat moralny

    Qdlaty

  5. #5

    Domyślnie

    Masz rację Qdlaty ; ciężka sprawa. Myślę, że tu chodzi głównie o wjazd samochodem i to jest szantaż ze stony Stowarzyszenia. W piśmie które otrzymałem jest napisane "goście i wykonawcy przyjeżdżający" co oznacza, że nie dotyczy to osób przekraczjących granicę osiedla na piechotę. W przypadku takiego pieszego strażnik grzecznie spyta do kogo i wpuści.
    Za szlaban trzeba zapłacić ekstra 300.- zł. i pilot 75,- zł. szt.
    Nie wiem czy możliwe jest bez podpisywania umowy o administrowanie i wpłacenie tych trzystu złotych i zakupienie pilota.
    Jeśli chodzi o sąsiadów to mam bardzo dobre z nimi kontakty. W rozmowach o płatnościach za administrowanie powiedzieli mi, że płacą, żeby zarząd się ich nie czepiał, dla świętego spokoju.

    Do Majki
    Teren osiedla jest położony kilka km. od najbliższych zabudowań, brak sklepów, także osby typu menele, pijaczki nie kręcą się w pobliżu osiedla.
    Pracuję w domu ( firma jednoosobowa), mam psa , mieszkanie ubezpieczone od kradzieży, alarmy, płoty, domofony i jeszcze do tego ochrona fizyczna za 182,- zł miesięcznie z możliwościa dokupienia ulgowego monitoringu za 40,- zł. - czy to nie jest paranoja ?
    Jestem osobą ugodową i tylko chciałbym mieć swobodny dostęp do swojej działki. Kwota za ochronę jak słusznie zauważył Qdlaty jest znacząca i dla niektórych ma znaczenie.

    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    [quote="FinSoft"]Masz rację Qdlaty ; ciężka sprawa. Myślę, że tu chodzi głównie o wjazd samochodem i to jest szantaż ze stony Stowarzyszenia. W piśmie które otrzymałem jest napisane "goście i wykonawcy przyjeżdżający" co oznacza, że nie dotyczy to osób przekraczjących granicę osiedla na piechotę. W przypadku takiego pieszego strażnik grzecznie spyta do kogo i wpuści.
    Za szlaban trzeba zapłacić ekstra 300.- zł. i pilot 75,- zł. szt.
    Nie wiem czy możliwe jest bez podpisywania umowy o administrowanie i wpłacenie tych trzystu złotych i zakupienie pilota.
    Jeśli chodzi o sąsiadów to mam bardzo dobre z nimi kontakty. W rozmowach o płatnościach za administrowanie powiedzieli mi, że płacą, żeby zarząd się ich nie czepiał, dla świętego spokoju.

    Do Majki
    Teren osiedla jest położony kilka km. od najbliższych zabudowań, brak sklepów, także osby typu menele, pijaczki nie kręcą się w pobliżu osiedla.
    Pracuję w domu ( firma jednoosobowa), mam psa , mieszkanie ubezpieczone od kradzieży, alarmy, płoty, domofony i jeszcze do tego ochrona fizyczna za 182,- zł miesięcznie z możliwościa dokupienia ulgowego monitoringu za 40,- zł. - czy to nie jest paranoja ?
    Jestem osobą ugodową i tylko chciałbym mieć swobodny dostęp do swojej działki. Kwota za ochronę jak słusznie zauważył Qdlaty jest znacząca i dla niektórych ma znaczenie.

    Do Tomasz M.
    To nie jest walka z mieszkańcami, a raczej z Zarządem

    Pozdrawiam

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    to tak powiedz zarządowi. Że pracujesz w domu.

    A potem się okaże, że te osiedle ma wpisane w statut, brak mozliwości prowadzenia działalności gospodarczej /przyjazd klientów z zewnątrz/.
    Chyba jeszcze duzo niespodzianek Cie czeka

  8. #8

    Domyślnie

    Witam

    Działkę pod budowę domu dla SIEBIE to się kupuje daleko od osiedli, wspólnot, stowarzyszeń itp. Wtedy TY decydujesz o wszystkim, nikt Ci nie nic nie narzuca i robisz co chcesz.

    No, ale teraz, to masz przechlapane...

    Współczuję. Sytuacja patowa. Albo w imię dobrosąsiedzkich stosunków godzisz się na wszystko co oni wymyślą, albo olejesz ich i będziesz żył wśród wrogów.

    A może sprzedaj to w cholerę ?.....

    pozdrawiam - Juras
    A bodaj byś tak dom budował !!!

  9. #9

    Domyślnie szlaban na drodze ?

    stawianie jakichkolwiek zapór i przeszkód na drogach publicznych jest niezgodne z prawem, moim zdaniem każdy ma prawo się po takich drogach przejść albo przejechać i to niezależnie od tego, czy odpowie strażnikowi na jego uprzejme pytanie.... to co się robi na drodze nie może być ograniczone przez żadne stowarzyszenie i jego regulaminy.... ja bym się zainteresował raczej na co idą pieniądze....nie wiem jak duże jest Twoje osiedle ale 260 x liczba mieszkańców to trochę wyjdzie.... czy tyle kosztuje strażnik przy szlabanie ?
    BOHO
    Warszawa

  10. #10

    Domyślnie Re: szlaban na drodze ?

    Cytat Napisał BOHO
    stawianie jakichkolwiek zapór i przeszkód na drogach publicznych jest niezgodne z prawem, moim zdaniem każdy ma prawo się po takich drogach przejść albo przejechać...
    Wlasnie
    ja na ten przyklad chce odwiedzic FinSoft i skorzystac z drogi ktora utrzymuje z podatkow.

    Kto idzie ze mna?



    Qdlaty

  11. #11

    Domyślnie

    To ja się qdłaty przejdę z Tobą. Niedawidzę, jak mi ktokolwiek cokolwiek ogranicza, a już tym bardziej, że jest to własność publiczna (drogi dojazdowe). Nie dałbym temu Zarządowi ani złotówki, bo jak podejrzewam działają albo na granicy z prawem, albo bezprawnie.
    P.S.
    Na spacerek wezmę telefon coby zadzwonić na policję o ograniczeniu do dóbr wspólnych i nie mogę się przejść do końca uliczki i spowrotem

  12. #12

    Domyślnie Re: szlaban na drodze ?

    Cytat Napisał BOHO
    .... ja bym się zainteresował raczej na co idą pieniądze....nie wiem jak duże jest Twoje osiedle ale 260 x liczba mieszkańców to trochę wyjdzie.... czy tyle kosztuje strażnik przy szlabanie ?
    Strażnik- 4zł na godzinę i niech się cieszy, że ma pracę reszta dla prezesa.

  13. #13

    Domyślnie Re: Czy muszę płacić za ochronę ?

    Cytat Napisał FinSoft
    wręczono mi pismo powitalne od Stowarzyszenia, które poinformowało mnie, że prowadzi administrowanie tego osiedla.
    Nie masz obowiązku wiązać się z jakimkolwiek stowarzyszeniem.

    Sprawdż na jakiej podstawie prawnej Stowarzyszeniu powierzono administrowanie osiedlem. Mnie tu cos śmierdzi.

    O szlabanie itp. słusznie już ktoś powiedział: na drogach gminnych nie mogą stać ot, tak sobie, wg widzimisię jakiegoś stowarzyszenia.

    Możesz przystąpić do działań zmierzających do usunięcia szlabanu lub uznając jego użyteczność otwierać go sobie osobiście. To chyba nie problem ?

    Tekst "w sytuacji gdy ja nie będę obecny to nikt udający się do mnie nie będzie wpuszczany na teren osiedla, nawet najbliższa rodzina." wsadź między bajki. Twój dom, drog gminna - taki ebzdety to tylko straszak na naiwnych.

    Sam piszesz, że jest wielu mieszkańców, którzy nie podpisali umowy - ty tez nie daj się szantażystom. Tu chodzi przecież nie o faktyczną ochronę, ale po prostu o kasę ! Chcesz - płać za ochronę ("ochronę" ?), nie chcesz - postaw się. Ale niech to będzie decyzja tylko i wyłącznie Twoja, a nie czyjaś, podjęta za Ciebie.
    Wpis niezgodny z regulaminem forum...

  14. #14

    Domyślnie Re: szlaban na drodze ?

    Kto idzie ze mna?
    Jaki to rejon Wa-wy?

  15. #15

    Domyślnie

    270zł?

    Toż to zwykłe myto albo rozbój w biały dzień jak kto woli.
    A ile jest tych domków na osiedlu?
    pozdrawiam
    Klaus

    Moja działeczka

  16. #16

    Domyślnie

    Domków jest ok. 50 szt. Jest też ok. drugie tyle działek pustych.
    Gwoli ścisłości kwota podana przeze mnie składa się z następujących kwot składowych:
    1. 160.- ochrona osiedla; strażnik przy bramie
    2. 22.- koszt pomieszczenia dla ochrony;pomieszczenie ok. 3x3m wolnostojące; chyba chodzi o utrzymanie tego pomieszczenia; sprzątanie, oświetlenie itp.
    3. 25.- koszt oświetlenie osiedla; tak jak napisałem wcześniej drogi są gminne, a latarnie nie zostały przyjęte przez gminę z powodów technicznych i mieszkańcy osiela muszą pokrywać koszty prądu
    4. 40.- fundusz remontowy i konserwacja; nie wiem czego ma dotyczyć ten funduszcz; tylko płot jest ewentualnie do konserwacj, może wymiana żarówek w latarniach, ktoś musi wkręcać te żarówki
    5. 20.- koszty administracji osiedla; Stowarzyszenie pisze pisma, a więc papier, atrament do drukarki itp.

    Suma 267.-

    Szczególnie zagatkowa jest kwota lp. 4 . Podobną kwotę syn mój płaci Wspólnocie w centrum W-wy i w ciągu ostatnich kilkunastu lat wymieniono instalację wodną i CO , wymieniono drzwi do klatek i zainstalowano domofony, wymieniono bramę wejściową na teren oraz
    wyremontowano balkony i elewację.
    Kwota nr 2. Budka dla strażnika stoi na placu należącym do jednego z właścicieli działek na osiedlu. Koszt miesięczny wynajmu 22.- x 50 domków = 1100.- Za tą kwotę można wynająć w W-wie na Ochocie pokój z kuchnią . Opłaty za prąd i gaz płaci oczywiście wynajmujący.

  17. #17

    Domyślnie

    270*50=13 500zł/mies

    Pogoniłbym to towarzystwo, oj pogonił.
    pozdrawiam
    Klaus

    Moja działeczka

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał FinSoft
    3. 25.- koszt oświetlenie osiedla; tak jak napisałem wcześniej drogi są gminne, a latarnie nie zostały przyjęte przez gminę z powodów technicznych i mieszkańcy osiela muszą pokrywać koszty prądu
    Za to ewentualnie skłonny byłbym zapłacić, nic więcej

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar dominikams
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.415
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Ja też bym nie płaciła, ale ludzi robią w balona.

  20. #20

    Domyślnie

    FinSoft,
    czy to u Ciebie na osiedlu zdemolowali samochody tym, którzy nie chcieli płacić za ochronę??
    Wczoraj coś było w TV.

    Q.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony