dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: dom do 100 m za 120.000 zl mozliwe czy nie ?

Głosujących
136. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • spokojnie

    18 13,24%
  • bez szans

    39 28,68%
  • wybudowac, za 120.000 zeby sie wporwadzic ok, ale jesze ze 50.000 wkladu zeby wykokoczyc

    58 42,65%
  • wybudowac, za 120.000 zeby sie wporwadzic ok, ale jesze ze 100.000 wkladu zeby wykokoczyc

    21 15,44%
Strona 7 z 7
Pokaż wyniki od 121 do 127 z 127
  1. #121

    Domyślnie

    Z opinii jakie czytam (wiem, że to nie jest do końca miarodajne), to częściej ludzie mają problem z tym, że dom po zbudowaniu jest zwykle dla nich za duży. Chocby wątek: http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=75759
    Sprzątanie, ogrzewanie, samo urządzenie, umeblowanie - rozumiem gdy ktoś ma dużą rodzinę, ale i model życia rodzinnego się zmienił, a większość budujących udaje, że tego nie zauważa. Zwykle dorosłe dzieci nie chcą mieszkać z rodzicami. Potem zostają starsi ludzie na 200 m2, jeszcze z piętrem na które trzeba się wspinać. Dla mnie nieporozumienie i brak wyobraźni. Duże domy później trudno sprzedać (trwa to nawet kilka lat). Myślę, że to jest bardzo polska właściwość; nie mamy kasy, ale musimy mieć wielki dom.

    Co prawda w wybranych wersjach mojego projektu nie ma akurat kosztorysu ale dla podobnych wersji jest http://www.mgprojekt.com.pl/domki/ma.../marzenie.html
    Zestawienie materiałów w wersji bezgarażowej to 85 tys. zł, wersji z garażem 104 tys. zł. Forum to studiuję od kilku miesięcy i w wielu miejscach spotkałem się z opinią, że
    - cena m2 pod klucz bez bajerów to ok. 2000 zł
    - cena garażu wbudowanego w dom to ok. 1000 zł za m2
    - do kosztorysów podawanych przez biura architektoniczne warto doliczyć 20-25%
    - koszt robocizny to średnio 50% kosztów materiałów (choć tutaj rozbieżności były spore)

    No i wyszło mi ok. 160 tys. bez garażu i ok. 190 tys. zł z garażem. Działki, płotu i przyłączy nie liczę.

    BWojtek pisze jednak o całkiem innym domku, bo jak sądzę powierzchnia użytkowa będzie blisko 140-160 m, a u mnie mniej niż 90 m2 (o ile bez garażu) więc nawet nie ma co porównywać. To naprawdę mały domek, mało podłogi, mało okien, mały daszek .
    Życzę miłego dnia !
    *********************

  2. #122
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    wari
    Mój dom ma bardzo podobny rozkład pomieszczeń i podobnš powierzchnię zabudowy. Tyle, że ja mam poddasze ale zrozumiałem, że też się zastanawiasz nad takš opcjš. Oczywiœcie wtedy dochodzi koszt stropu, schodów, œcian na górnej kondygnacji i całego wykończenia.
    Jeżeli robisz wyłšcznie parter to daję duże szanse powodzenia na 160 tys. bez działki, płotu i przyłšczy. Ja mówiłem o całoœci bez działki. Dolicz sobie więc teraz do swojej kwoty 15-20 tys za przyłšcza, 10 tys za ogrodzenie i odlicz piętro a zaczynamy rozmawiać o zbliżonych kwotach.
    Dorota szymczak
    Nigdzie nie posšdziłem cię o jawnš głupotę... Ale proszę powiedz mi jak masz zamiar zrobić 2 stropy po 100m2, jakieœ 2,5m wysokoœci œciany fundamentowej i całš resztę za 50 tys? Niestety ale kalkulacja "AldonkaS" jest raczej prawdziwa. Poza tym ostatnio zarówno materiały a przede wszystkim usługi drożejš. Życzę powodzenia w dopięciu swego i mam nadzieję, że to ja się mylę!

  3. #123

    Domyślnie

    BWojtek - no to mnie uspokoiłeś, bo kwoty o których pisałeś przerastają moje możliwości, a kredytów nie lubię . Ten strych o którym wspominałem (o ile wybiorę ten projekt) pozostanie strychem, bez schodów (drabinka) i bez adaptacji na pomieszczenia mieszkalne. Tylko te sumy na przyłącza brzmią groźnie .
    Życzę miłego dnia !
    *********************

  4. #124
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dorota szymczak
    Ja sobie stan surowy wyceniłam na 50tys./ dom 200m2+piwnica100m2/. Zaraz się zacznie że zwariowałam.
    Sztuka polega na tym żeby mieć dojścia i chęć własnej pracy.

    Dorota, bardzo chętnie poczytam twój dziennik, a szczególnie zestawienie realnych kosztów. Bo ja właśnie kończę dom o takich gabarytach (bez piwnicy co prawda i ciut wiekszy) i śmiem twierdzić, że nawet najlepsze dojścia nie doprowadzą cię nawet w pobliże tej kwoty
    No chyba, że "łoś ja jezdem ostatni" albo o czymś nie wiem. Albo inaczej rozumiemy "stan surowy" - moze masz na myśli np stan do stropu nad parterem
    Praca pracą, ale jeśli gdzieś rozdają za darmo materiały, to bardzo szkoda, że nie wspomniałaś o tym wcześniej. Bardzo chętnie bym skorzystała, podejrzewam, że nie tylko ja

  5. #125
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Ten strych o którym wspominałem (o ile wybiorę ten projekt) pozostanie strychem, bez schodów (drabinka) i bez adaptacji na pomieszczenia mieszkalne.
    Czyli także bez stropu? Nie wiem jakie masz warunki zabudowy ale jeżeli i tak będziesz musiał mieć wysoki dach to poświęć kasę i wylej strop. To tak dla potomnych

  6. #126

    Domyślnie

    baba_budowniczy
    Tak jak już pisałam dziennik stworzę w przyszłym roku, bo wtedy ruszam z budową. Może sama się mylę w kosztach, ale jak zaczną się budować na bierząco będę zapisywała wydatki do wiadomości forumowiczów.
    Gdyby gdziekolwiek coś rozdawali za darmo to pierwsza bym była w kolejce

  7. #127

    Domyślnie

    90m2 dom z garazem ?
    ja sobie nie wyobrazam inaczej niz mam u siebie czyli
    3 sypialnie po 12 metrow (3x4m)
    lazienka 6 m2
    wc 2 m2
    garaz 24 m2
    kotlownia 6m2
    kuchnia 11 m2

    to juz mamy 83 m2
    do tego salon w moim przypadku 38 m2 i to wcale nie jest duzy po wybudowaniu
    wiatrolap, jakies male pomieszczenie gospodarcze, korytarz (czesc komunikacyjna)

    piszesz ze pokoj 8 m2 wystarczy, jesli to na sypialnie to samo lozko tam wejdzie chyba

    tez poczatkowo mysle: postawie mieszkanie na wlasnej dzialce, i zamiast kupic mieszkanie mial byc domek 3 pokoje, salon kuchnia i garaz, do tego doszla : kotlownia, pom gospodarcze, wiatrolap, ktorego to w mieszkaniu nie ma no i garaz i wyszedl domek 140 metrow

    Co innego przed rozpoczeciem budowy, co innego w trakcie a jeszcze co innego po zakonczeniu czlowiek mowi

Strona 7 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony