dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie

    Jakiś czas temu pytałem na forum o wytrzymałość ścian wykonanych z bloczków z betonu komórkowego, czy mogą wystąpić jakieś pęknięcia( o czym przestrzegał mnie znajomy) . Wszyscy stwierdzili, że to nie możliwe, sam też w to nie wierzyłem, jednak wczoraj stwierdziłem, że na jednej ścianie jest mała rysa (pęknięcie), które nieregularnie ciągnie się prawie przez całą wysokość ściany. Nie wiem co tym myśleć, czy jest to poważny problem czy nie ?

  2. #2

    Domyślnie

    Kto Ci powiedział, że ściana z BK nie może pęknąć??? Każdy element budowlany może pęknąć, nie ma jeszcze konstrukcji niezniszczalnych. Napisz więcej, gdzie ta ściana, jaka, z czym się łączy, czy jest obciążona?

  3. #3

    Domyślnie

    jest to ściana zewnętrzna nośna, miejsce pęknięcia jest w środkowej części, tam gdzie ściana zewnętrzna łączy się ze ścianą wewnętrzną nośną, jednakże nie jest to w miejscu łączenia, a po zewnętrznej stronie. Możliwe, że murarze, nie położyli dokładnie zaprawy pod dolnym bloczkiem i to spowodowało pęknięcie dolnego bloczka, a dalej to już zasada domina.

  4. #4

    Domyślnie

    aha, ściana jest oczywiście obciążona stropem, ale jeszcze nie wyjąłem stempli (jest ponad miesiąc od wylania betonu)

  5. #5

    Domyślnie

    Napisz jeszcze, jaki masz strop, jaki kierunek zbrojenia i gdzie się opiera, czy na wewnętrznej nośnej (jaka grubośc) też ?

  6. #6

    Domyślnie

    strop jest żelbetowy, grubość 12cm, kierunek drutów fi12 jest równoległy do tej ściany (z pęknięciem), opierają się one na ścianie wewnętrznej i zewnętrznych prostopadłych do tej nieszczęsnej ściany.

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    Das ist unmoglich. Scheisse arbeiter. Keine achtung !!
    YTONG uberalles.


    Frau Merry

  8. #8

    Domyślnie

    Trzeba by tą ścianę trochę poobserwować. Naklej placki gipsowe przed rozstemplowaniem stropu (juz możesz to zrobić) i zobacz, co się stanie. Jeśli rysa się powiększy (pękną placki), to wtedy się trzeba będzie temu lepiej przyjrzeć, jeśli nic się nie stanie, to nie ma się co martwić. Na styku ścian czasem się rysy pojawiają, wynika to z nierównomiernego obciążenia, ale przez internet trudno coś oceniać .
    A najlepiej wezwij swojego Kierownika Budowy, niech to obejrzy i się wypowie, a potem napisz, co powiedział.

  9. #9

    Domyślnie

    Alanta -dzięki, chyba zrobię tak jak proponujesz

  10. #10

    Domyślnie

    Witam
    Z tego co napisałeś odnoszę wrażenie, że jest to trochę dziwna sytuacja którą trzeba by obejrzeć na miejscu.
    Niemnie jednak przychodzi mi do głowy możliwa przyczyna powstania rysy.
    Układ stropu jest równoległy do tej ściany, co powoduje w pewnym stopniu niezależną pracę. Strop jak przypuszczam nie jest osłonięty dachem, a w ostatnich dniach było dość ciepło. To spowodowało obciążenie termiczne nagrzewającego się betony (czytać wydłużenie) większe niż ściany i to mogło być przyczyną – po prostu strop popchnął ścianę. Dziwi mnie jedynie miejsce, gdyż powinno to nastąpić w pobliżu końca a nie w środku. Co z tym zrobić, czy jest to zagrożenie czy można się nie przejmować to trzeba sprawdzić na miejscu. Jednak na moje wyczucie nie bardzo jest się czym przejmować. To tak na pocieszenie
    Pozdrawiam

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    jarpy - może masz rację bo to stało się jakoś w ostatnim tygodniu, kiedy zrobiło się ciepło, wcześniej tego nie widziałem. Dzięki za słowa otuchy, też mam nadzieję, że to nic groźnego.

  12. #12

    Domyślnie

    to u góry to moje

  13. #13

    Domyślnie

    Witam
    Na przestrzeni 10 lat widziałem budynki wykonane z betonu komórkowego, w których powstawały rysy w ścianie, ale najczęściej na ścianach bez otworów drzwiowych w miejscu okna ( najsłabszym)
    Przyczyna to naprężenia które powstają po zastosowaniu bloczków prosto od producenta jeszcze ciepłych. Druga to działanie termiczne. Problem znika po rozprężeniu się bloczków i ociepleniu budynku ale dla pewności całość powinna być spięta porządnym wieńcem.
    Pozdrawiam Jacek.


  14. #14

    Domyślnie

    Abakus - twoja opinia bardzo mi się spodobała, myślę, że wszystko będzie w porządku, gdyż cały parter ma spięty solidnym wiencem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony