dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17

Temat: Przewód 4mm2

  1. #1

    Domyślnie Przewód 4mm2

    Czy wystarczy przewód 4 mm2 pomiedzy licznikiem a rozdzielnią, zabezpieczenie główne mam 25 A wiec taki przekrój powinien bez obaw wystarczyc, ale czekam na waszą opinię

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    U mnie według projektu: 11kW, zabezpieczenie 20A, przewód YKY 5x10mm.
    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  3. #3

    Domyślnie

    zapotrzebowanie mam ~16kW, odległość po kablu ~30m -> można było YKY 5x6 ('powinien wystarczyć') założony YKY 5x10 ('na pewno wystarczy w razie czego nie trzeba będzie wymieniać - dzieci po dzieciach' )

    pozdrawiam
    To_masz

  4. #4

    Domyślnie Re: Przewód 4mm2

    Cytat Napisał iszczep
    Czy wystarczy przewód 4 mm2 pomiedzy licznikiem a rozdzielnią, zabezpieczenie główne mam 25 A wiec taki przekrój powinien bez obaw wystarczyc, ale czekam na waszą opinię
    Jaka odległość?
    Pozdrawiam,
    Krisker

  5. #5

    Domyślnie

    Przecież to jest inwestycja na długie lata. Radzę 5x10mm i nic mniejszego
    Alarmy, Kamery, Telewizja, Automatyka bram to moje zajęcie

  6. #6

    Domyślnie

    Rozumiem że ma to być przyłącze trójfazowe .

    Korzystamy ze wzoru I=P/(1,7*400*cos fi)
    Jeśli cos fi przyjmiemy na poziomie 0,95 wyjdzie nam ok.24,7A czyli 25A i taki ma być zabezpieczenie przedlicznikowe.

    Dalej na podstawie tabel dobierasz kabel.Z nich by wynikało że 6mm2 starczy, ale to jest inwestycja na lata i na Twoim miejscu bym dał 10mm2.

  7. #7

    Domyślnie Re: Przewód 4mm2

    Cytat Napisał iszczep
    Czy wystarczy przewód 4 mm2 pomiedzy licznikiem a rozdzielnią, zabezpieczenie główne mam 25 A wiec taki przekrój powinien bez obaw wystarczyc, ale czekam na waszą opinię
    Nasza opinia napewno jest bardzo cenna ale przy opini ZE niestety niewiele znaczy Popatrz co masz w projekcie i nie ma co kombinować. No i co do WLZ to np ZE Lublin narzuca już od 2 lat 4x ... a nie 5x ....
    pozdrawiam
    Sławek

  8. #8

    Domyślnie

    długość przewodu to 14 m, założe na wszelki wypadek 10mmm2, chociaz jak to mowi mój wójek "złota rączka": na wszelki wypadek to ksiądz nosi ... pozdrawiam i dziekuje za rady

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał iszczep
    ... założe na wszelki wypadek 10mmm2
    Ten "wszelki wypadek" to raczej nie będzie rzeczywiste zwiększenie pobieranej mocy, lecz możliwość (w przyszłości) wymiany zabezpieczenia głównego na większe, tak aby polepszyć selekcję działania zabezpieczeń obwodów odbiorczych (16A) względem zabezpieczenia głównego.
    Obecnie zakłady energetyczne mają brzydki zwyczaj strzec nieprzekraczania przyznanej mocy umownej przy pomocy ograniczenia przyznanego zabezpieczenia głównego, nie troszcząc się o to, że trzeba będzie po zwarciu w jednym z obwodów także włączać zabezpieczenie główne (zwykle w szafce na ulicy).
    To ograniczenie z pewnością się w przyszłości zmieni i będzie tak jak n.p. w Niemczech, gdzie już dawno rozwiązano ten problem, zezwalając na większe zabezpieczenia główne.

  10. #10
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    U mnie w warunkach mam zapisane :

    Połączenie należy wykonać kablem typu YAKY 4x120mm2

    odległość jakieś 30m, przyznana moc 9kW, zabezpieczenie 20A

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał M@riusz_Radom
    U mnie w warunkach mam zapisane :

    Połączenie należy wykonać kablem typu YAKY 4x120mm2

    odległość jakieś 30m, przyznana moc 9kW, zabezpieczenie 20A
    U mnie zakład swoją część (około 40m) też daje YAKY, ale 4x25mm. Dalej do domu już YKY 5x10mm2. Moc przyznana to chyba 16kW A wracając do tematu - rodzice mają dłuugi odcinek YKY 4x4 (około 100m) i przy załączonych bojlerach, kuchni elektrycznej, czajniku i mikroweli napięcie spada na gniazdach do 160 - 170V
    Pozdrawiam,
    Krisker

  12. #12
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    Nie pomyliłem się, mam 9kW, zabezpieczenie 20A i dokładnie taki kabel jak napisałem - przed chwilą sprawdzałem ponownie

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał M@riusz_Radom
    Nie pomyliłem się, mam 9kW, zabezpieczenie 20A i dokładnie taki kabel jak napisałem - przed chwilą sprawdzałem ponownie
    Ależ ja tego nie neguję! Opisałem tylko swój przypadek
    Pozdrawiam,
    Krisker

  14. #14

    Domyślnie

    Oczywiście przy długim odcinku i zbyt cienkim kablu będą spadki napięć i tam potrzeba minimum 10mm2.

    W twoim przypadku iszczep (14m) w zupełności wystarczy 5x6mm2 lub 4x6mm2 w zależności jakie masz warunki (ja mam 4x bo uzienienie (ochronę) mam swoje). Tak na marginesie to nie należy liczyć dosłownie tego co piszą producenci urządzeń, bo np. przepływowy podgrzewacz wody 21kW powinien pobierać prawie 50A prądu - a kto tyle ma ? Ale wracając do tematu kablem 6mm2 możesz bez problemu przepuścić ciągłego prądu 35A bez znaczących spadków napięcia (na odległości, którą podajesz).

    kabelek czwóreczka, o który pytasz na początku jest na pograniczu i lepiej go niedawać (choć nic niepokojącego raczej byś nie zauważył).

  15. #15

    Domyślnie Re: Przewód 4mm2

    Cytat Napisał iszczep
    Czy wystarczy przewód 4 mm2 pomiedzy licznikiem a rozdzielnią, zabezpieczenie główne mam 25 A wiec taki przekrój powinien bez obaw wystarczyc, ale czekam na waszą opinię
    Odpowiedz sobie na pytanie: czy w przyszłości będziesz chciał lub będziesz zmuszony zwiększyć pobór mocy? Jeśli NIE to daj te 4. Jeśli jednak za parę lat nie chcesz wkopywać drugiego kabla to sypnij trochę groszem i zainwestuj w 2 razy grubszy kabel. Jak jużgo kupisz i położysz uwierz mi że poczujesz satysfakcję a o wydanej kasie szybko zapomnisz. Ja tak zrobiłem bo miałem dokładnie ten sam dylemat co Ty. Położyłem 5x10mm2. Teraz jak włączam spawarkę i spawam to nic mi nie przygasa.

  16. #16

    Domyślnie

    Dodam jeszcze że miałem do kupienia 46mb tego kabla. Bolało mnie bardzo ale teraz odczuwam satysfakcję.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Leesou
    Dodam jeszcze że miałem do kupienia 46mb tego kabla. Bolało mnie bardzo ale teraz odczuwam satysfakcję.
    Tym bardziej, że autor wątku ma tylko 14mb, co daje 90zł różnicy na całości pomiędzy 5x4 a 5x10
    Pozdrawiam,
    Krisker

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony