dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Czy w kotłowni na węgiel muszę mieć wentylację

    Czy w kotłowni na węgiel muszę mieć wentylację, czy wystarczy doprowadzenie powietrza do spalania rurą pod posadzką z zewnątrz (to mam) i okno (to też mam). Pytam bo planuję w domu wentylację mechaniczną i nie wiem co zrobic z kotłownią bo podobno mechanicznie kotłowni wentylować nie wolno. Co na to przepisy?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Z kotłowni nie wolno mechanicznie usuwać powietrza. O nadmuchu przepisy milczą. Chodzi o to, aby w kotłowni nie występowało podciśnienie. Wg mnie małe nadciśnienie jest nawet wskazane.
    Na imię mam Janusz
    [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janussz
    Z kotłowni nie wolno mechanicznie usuwać powietrza. O nadmuchu przepisy milczą. Chodzi o to, aby w kotłowni nie występowało podciśnienie. Wg mnie małe nadciśnienie jest nawet wskazane.
    A oknem wolno powietrze usuwać?
    Sprawa dość pilna, bo jutro przywożą kominy i nie wiem czy domówić pustaki wentylacyjne

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    musisz miec otwór wywiewny możliwie blisko stropu o powierzchni mim 14x14 cm wyprowadzony ponad dach i umieszczony obok komina, otwór wlotowy do kanału wywiewnego powinien mieć przekrój równy przekrojowi kanału,
    kanał wywiewny i otwór wylotowy do niego nie mogą mieć urządzań do ich zamykania,
    stosowanie wentylacji wyciągowej mechanicznej jest niedopuszczalne,

    niezamykalny otwórn nawiewny o powierzchni 200 cm2,
    tyle norma
    ustytuowanie otworu nawiewnego nie jest określone, ale analogicznie do innych norm powinien być umieszczony max 30 cm nad podłogą

  5. #5

    Domyślnie Wentylacja mechaniczna a kotłownia

    Cytat Napisał 1950
    stosowanie wentylacji wyciągowej mechanicznej jest niedopuszczalne,
    Dokładniej stosowanie wentylacji tylko wyciągowej jest niedopuszczalne.
    Dozwolone jest stosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej zrównoważonej lub nadciśnieniowej tzn. tyle samo powietrza jest dostarczane ile jest wyciągane lub więcej powietrza jest dostarczane niż wyciągane mechanicznie.

    http://bap-psp.lex.pl/serwis/du/2002/0690.htm
    § 150. pkt. 10

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    masz rację,
    ale napisałem, tyle norma,
    w Warunkach technicznych jest rozszerzony ten przepis

  7. #7

    Domyślnie

    Pic polega na tym, że norma jest dobrowolna, natomiast przepis jest obligatoryjny. Z tego powodu, jeżeli jakieś zagadnienie jest uregulowane jednocześnie normą i przepisami, to nie należy powoływać normy, ale przepis.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony