dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Klik

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Zamierzam zastosować w instalacji CO kocioł ORLAN 25 (zgazowanie drewna). W związku z ty, że to kocioł na paliwo stałe, musi pracować w układzie otwartym, który raczej mi nie odpowiada, bo w takim układzie nie powinny pracować stalowe grzejniki płytowe, które chcę zastosować.
    Poradzono mi abym zastosował płytowy wymiennik ciepła, który podzieli instalacje na dwa obwody - zamknięty (grzejniki) i otwarty (kocioł).
    Rozwiązanie wydaje się w porządku, ale nie mogę znaleźć żadnych informacji o takich wymiennikach.
    Ile coś takiego kosztuje ? I co w ogóle myślicie o taki rozwiązaniu.

    Pozdrawiam wszystkich.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Klik dnia 2002-05-21 18:23 ]</font>

  2. #2

    Domyślnie

    Robią ludzie coś takiego u siebie coraz częściej, ale na mój gust jeszcze sprawa nie jest powszechna. Idea bez zarzutu, tylko zwracałbym uwagę na temperatury zasilania po obu stronach wymiennika, tzn. żeby tak dobrać wymiennik, by przy dopowiedniej temp. zasilania wymiennika po stronie układu otwartego temperatura po stronie zamkniętego układu była taka, jaka była przewidywana w projekcie (albo odpowiednio skorygowana, łącznie z doborem grzejników).
    W kotlach ORLAN ułatwia to sterownik mikroprocesorowy kotła.
    Same wymienniki - mam dane z katalogu pośrednika z 2001/2002 - niestety nie mam z tym stałej styczności - kosztują ok 500-600zł w zależności od mocy (18-30kW), a w gotowym zestawie z pompą (pompami obiegowymi) i kompletną armaturą kontrolno-zabezpieczającą odpowiedno od 1000 do 1500 zł.
    Co do grzejników płytowych w systemie otwartym - nie ma zakazu ich stosowania (a to też zależy np. od gwarancji producenta), pod warunkiem zastosowania odpowiednich inhibitorów korozji w takiej instalacji. Pytac o nie można w każdej większej hurtowni instalacyjnej. Jeśli ja miałbym wybierać i miał przed sobą możliwość zastosowania takich wymienników bez jakichś problemów technicznych w instalcji, którą mam dopiero zrobić, pewnie też zdecydowałbym się na nie, a nie na cały system otwarty.
    Mam nadzieję, ze jeszcze ktoś się w tej sprawie odezwie. Pozdrawiam.
    PS Zwróc uwagę, ze ORLAN powinien współpracować z zasobnikiem cwu, zresztą przy jego mocy (najmniejszy 25kW, choć podobno ma być "18") to raczej nieuniknione.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Klik

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    8

    Domyślnie

    Dziękuję za informacje.
    Oczywiście będzie zasobnik cwu (ok.150 dm3)
    Chciałem zastosować zawór czterodrogowy, który umożliwia odcięcie obiego CO na lato (podgrzewana jest wtedy tylko woda w zasobniku), wymiennik chyba eliminuje takie rozwiązanie.

  4. #4

    Domyślnie

    On 2002-05-22 18:38, Klik wrote:
    Dziękuję za informacje.
    Oczywiście będzie zasobnik cwu (ok.150 dm3)
    Chciałem zastosować zawór czterodrogowy, który umożliwia odcięcie obiegu CO na lato (podgrzewana jest wtedy tylko woda w zasobniku), wymiennik chyba eliminuje takie rozwiązanie.
    Nie tyle wymiennik, co prędzej sam piec na holzgas - latem wodę w zasobniku raczej powinien podgrzewać kocioł gazowy. Myślę ze to mimo wszystko dałoby się zrobić: zasobnik z dwiema wężownicami: jedna od pieca na holzgas, druga - od gazowego plus odpowiednia armatura odcinająca.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Klik

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    8

    Domyślnie

    Ale ja nie mam gazu
    Mam znajomego, który ma tak zrobione.
    Latem dokłada do pieca raz na trzy dni. Wierzyć się nie chce, ale tak jest naprawdę.

  6. #6

    Domyślnie

    No to nie ma problemu. Super!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony