dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie co zjada moją sosnę????

    witam serdecznie. Mam pytanie do forumowiczów - coś dziwnego przesiaduje na mojej sośnie. Otóż na nowych gałązkach pojawiły się zielone larwy z czarnymi główkami. Jakiego użyć preparatu aby się pozbyć "tych szkodników"- czy wyrządzają wielkie szkody???Bardzo proszę o odpowiedź.
    Życie jest piękne, jeśli żyć się umie.

  2. #2

    Domyślnie

    Już borecznik rudy ?
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  3. #3

    Domyślnie

    prawdopodobnie to co pisze Pinus,
    można jeden z tych preparatów zastosować:

    ALPHAGUARD 100 EC
    DECIS 2,5 EC.
    DIMILIN 480 SC
    DIMILIN 25 WP
    FASTAC 100 EC
    KARATE 025 EC
    NOMOLT 150 SC
    RIMON 100 EC.
    SHERPA 100 EC
    SUMI-ALPHA 050 EC.
    TREBON 30 EC.

  4. #4

    Domyślnie

    jak z czarną głową to napewno nie borecznik

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał ksyrpo
    jak z czarną głową to napewno nie borecznik
    Nie będę bardzo się spierał, ale larwy borecznika rudego mają chyba jednak czarną głowę. Trudno z tego niedokładnego opisu konkretnie stwierdzić co to za larwa i o jakiego owada chodzi. Może jakieś żwójkówki ?
    U borecznika rudego zimują jaja lub larwy. Wylęgów larw z jaj można spodziewać się z początkiem maja, ale tegoroczna zima i wiosna mogły przyśpieszyć ten proces.
    Nie jestem tak daleko zaawansowany w tematyce szkodników leśnych, stąd moja ciekawość co to byłby za szkodnik o tej porze na sosnach?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał ksyrpo
    jak z czarną głową to napewno nie borecznik
    Wiem, że chcesz uchodzić za specjalistę od ochrony roślin i udzielasz płatnych porad w tym zakresie ( http://www.pogotowieogrodnicze.pl/ ) ale nie masz racji. Czyżbyś nigdy jako specjalista od szkodników roślin nie widział borecznika rudego?
    Prof.dr Gabriel Łabanowski (entomolog i autor wielu publikacji na temat szkodników roślin) tak opisuje larwę borecznika rudego:
    "Larwa dlugości 23-25 mm, z czarną błyszczacą głową, o ciele zmiennie ubarwionym, jest najczęsciej szarawozielona, z czarnym odcieniem i jasnym pasem wzdłuż grzbietu oraz ciemnymi pasami bocznymi, często w postaci plam; brodawki ma małe i czarne, wyrastają z nich czarne kolce".

    Takie tez larwy borecznika rudego występują na licznych zdjęciach oraz takie zawsze widywałem w naturze (w tym roku jeszcze nie miałem takiej okazji ).
    W ubiegłym roku larwy borecznika rudego miały jeszcze czarne łby .
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Latoś, cholera, też mają. Wcześnie..

  8. #8

    Domyślnie

    no skoro już mnie zdekonspirowano
    to Neodiprion sertifer


    ma czarną głowę

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    No a gdzie rudy?

  10. #10

    Domyślnie

    @ksyrpo

    Na tym forum informacji udziela się prawdziwych, wedle posiadanej wiedzy przez odpowiadajacych i w dobrej wierze.
    Nie rozumiem dlaczego chciałeś innych wprowadzić w błąd odnośnie tego szkodnika sosny A może dopiero teraz dowiedziałeś się jak wygląda larwa borecznika rudego
    Wiem, że masz zwyczaj „kołować" ludzi na róznych forach aż wreszcie zwrócą się do Ciebie, na stronę www, po płatną poradę a tam znajdą :
    „Porada (diagnoza przy pomocy SKYPE) od 20 PLN, płatne z góry na konto BREBank S.A.m-Bank 91 1140 2004 0000 3202 3549 3384 z podanym imieniem i nazwiskiem w tytule wpłaty".
    lub ofertę stałej „opieki" fitosanitarnej nad ogrodem w ramach płatnego NEWSLETTERA.

    Wiem, że jestem bezwzględny ale lubię jasną i uczciwą grę .
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  11. #11

    Domyślnie

    Podciągam wątek, bo może kogoś zainteresują usługi ksyrpo.
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony