Cytat Napisał bladyy78
b]Jurek_Z[/b] napisz mi jaka masz ustawioną temperaturę na kominku? Z tego co wiem i piszesz masz do kominka dołożony bufor, a to niestety już zmienia postać rzeczy. Twój kominek z tym sterowaniem co ma reguluje dopływem powietrza czy turbina tak aby utrzymywać na piecu jednostajną temperaturę. Ty ustawiasz sobie odpowiednią temperaturę na sterowniku i dopóki nie zostanie ona osiągniętą twój kominek pali się przy otwartym dopływie powietrza. Ponieważ masz dołożony bufor 550l zanim ten bufor się załaduje i temperatura na kominku wzrośnie do tej temperatury co masz ustawiona na sterowniku minie dużo czasu. Dopiero po osiągnięciu wymaganej temperatury twój sterownik będzie domykał dopływ powietrza do paleniska. A wiec podejrzewam ze to sterowanie które powoduje przymykanie dopływu powietrza działa u ciebie bardzo sporadycznie. I w twoim kominku pali się praktycznie cały czas przy otwartym dopływie. Gdybyś nie miał tego bufora kominek musiał by częściej przymykać dopływ powietrza żeby nie zagotować wody w kominku, tym samym komora spalania i komin by Ci szybciej zarastał. Wiec porównywanie twojego kominka który pracuje z buforem do kominków bez bufora nie ma sensu.
Zgadzam się prawie z wszystkim co napisałeś z wyjątkiem tego co zaznaczyłem na czerwono. Zamiast słowa "niestety" poinno być "NA SZCZĘŚCIE"
Przecież napisałem
Cytat Napisał Jurek_Z
Niezależnie od ceny kupując kominek trzeba się zastanowić jakie ma się w stosunku do niego oczekiwania.
Podstawą jest ustalenie czego oczekujemy od kominka, a potem dopiero dopasowanie całego układu a nie odwrotnie. Kupując zestaw - kominek z buforem i decydując się na podłogówkę wiedziałem że szyba będzie się brudzić więc nie jest to dla mnie zaskoczeniem, zwłaszcza że ten pierwszy sezon palę świeżym drzewem. temp. mam ustawioną na 65'C pompa obiegowa rusza po osiągnięciu przez wodę temp 50'C i od tego momentu zaczyna się stopniowe zmniejszanie obrotów turbiny a następnie domknięcie dopływu powietrza i okresowe włączanie turbiny dla podtrzymania spalania.