dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    armauuuda

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    3

    Domyślnie Równoległe kanały dymne

    Witam
    Mam komin 8 m wysokości, a w nim wolne dwa kanały dymne i bloczków ceramicznych fi 15 cm.

    Chciałem podłaczyć wkład kominkowy i tu moje pytanie.
    Czy mogę wykorzystac dwa kanały dymne połaczone równolegle.
    Połaczenie kanałów planuję wykonać w miejscu wprowadzenia rury z kominka.
    Czy takie rozwiaązanie spowoduje wiekszy ciag (bo z "dwu rur"), czy może ciagu nie bedzie wcale, a spaliny bedą krążyć jednym kanałem do góry, a drugim w dół.

    Pozdrawiam i liczę na pomoc

  2. #2

    Domyślnie Re: Równoległe kanały dymne

    Cytat Napisał armada
    Witam
    Mam komin 8 m wysokości, a w nim wolne dwa kanały dymne i bloczków ceramicznych fi 15 cm.
    Rozjaśnij to

  3. #3

    Domyślnie

    Do określenia wielkości komina potrzebna jest moc cieplna kominka. Od tego oraz wysokości czynnej (od włączenia do wylotu) zależy jego średnica. Producenci kominków podają zazwyczaj wymagane średnice kominów. Można też podpatrzeć na stronach producentów kominów.
    A tak poza tym, komin wielociągowy ok, tylko pewnie nie potrzebny w Twoim wypadku. Lepiej wykorzystać drugi kanał an wentylację.
    M

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie Re: Równoległe kanały dymne

    Cytat Napisał armada
    Witam
    Mam komin 8 m wysokości, a w nim wolne dwa kanały dymne i bloczków ceramicznych fi 15 cm.

    Chciałem podłaczyć wkład kominkowy i tu moje pytanie.
    Czy mogę wykorzystac dwa kanały dymne połaczone równolegle.
    Połaczenie kanałów planuję wykonać w miejscu wprowadzenia rury z kominka.
    Czy takie rozwiaązanie spowoduje wiekszy ciag (bo z "dwu rur"), czy może ciagu nie bedzie wcale, a spaliny bedą krążyć jednym kanałem do góry, a drugim w dół.
    Pozdrawiam i liczę na pomoc

    Żeby takie coś nastąpiło to musiałbyś zmienić prawa fizyki. Jeśli puścisz gorący dym w obie rury to nie ma szansy, aby ten sam dym po schłodzeniu wrócił jedną z nich.

  5. #5

    Domyślnie Re: Równoległe kanały dymne

    Cytat Napisał zbigmor
    Żeby takie coś nastąpiło to musiałbyś zmienić prawa fizyki. Jeśli puścisz gorący dym w obie rury to nie ma szansy, aby ten sam dym po schłodzeniu wrócił jedną z nich.
    Chyba nie jest tak do końca. U mnie co jakiś czas przy określonych wiatrach spaliny wyrzucone na zewnątrz przez kanał spalinowy potrafią być zassane przez kanał wentylacyjny, który standardowo spełnia odwrotne funkcje. Oczywiście - nie mają ze sobą żadnego połączenia, a kominek powietrze do spalania pobiera sobie z zewnątrz. Przy otwartych pomieszczeniach zdarza się, że jednym kanałem wentylacyjnym w salonie powietrze jest zasysane a innym w otwartej kuchni wyrzucane na zewnątrz, co oczywiście nie dotyczy poruszanego problemu.

    Jeżeli średnica kanału będzie wystarczająca dla obsłużenia danego kominka (trzeba sprawdzić w karcie produktu), to nie ma sensu korzystać z 2 kanałów. Zresztą przy kominku jest obowiązek posiadania wentylacji grawitacyjnej.
    Pozdrawiam

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie Re: Równoległe kanały dymne

    Cytat Napisał Zavadcoff
    Cytat Napisał zbigmor
    Żeby takie coś nastąpiło to musiałbyś zmienić prawa fizyki. Jeśli puścisz gorący dym w obie rury to nie ma szansy, aby ten sam dym po schłodzeniu wrócił jedną z nich.
    Chyba nie jest tak do końca. U mnie co jakiś czas przy określonych wiatrach spaliny wyrzucone na zewnątrz przez kanał spalinowy potrafią być zassane przez kanał wentylacyjny, który standardowo spełnia odwrotne funkcje. Oczywiście - nie mają ze sobą żadnego połączenia, a kominek powietrze do spalania pobiera sobie z zewnątrz. Przy otwartych pomieszczeniach zdarza się, że jednym kanałem wentylacyjnym w salonie powietrze jest zasysane a innym w otwartej kuchni wyrzucane na zewnątrz, co oczywiście nie dotyczy poruszanego problemu.
    Jeżeli średnica kanału będzie wystarczająca dla obsłużenia danego kominka (trzeba sprawdzić w karcie produktu), to nie ma sensu korzystać z 2 kanałów. Zresztą przy kominku jest obowiązek posiadania wentylacji grawitacyjnej.
    Pozdrawiam

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    armauuuda

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    3

    Domyślnie

    Problem wym tym że wkład o mocy 11kW ma otwór 19 cm i taka mam rurę, a przewody dymne mają 15 cm, dlatego chćę je połaczyć równolegle.

  8. #8

    Domyślnie

    Dla 11 kW średnica 150 dla komina o długości czynnej min. 6,5 m.
    Jeżeli komin krótszy (od włączenia do wylotu), to trzeba większą średnicę.
    190 cm jest to wielkość dobrana dla min. długości komina czyli 4 m. Krótszy komin to błąd.
    Pozdrawiam M

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony