dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14

Temat: studnia

  1. #1

    Domyślnie studnia

    cześć

    Czy możecie mnie uświadomić jaka jest różnica między studnią głębinową a abisyńską (tak przynajmniej wyrażają się fachowcy)? Jakie są możliwości znajdowania wody i czy w miejscowości oddalonej od jakiegokolwiek przemysłu można trafić na wodę całkowicie niezdatną do picia ? Do wodociągu mam 500-600 m i niestety chyba nie mam wyjścia.

    pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Podciągam temat, też jestem zainteresowana, proszę o odpowiedź oświadczonego praktyka. Pozdrawiam, ALison

  3. #3

    Domyślnie

    Abisyńska - to chyba tylko sposób na wydobycie wody spod ziemi za pomocy ręcznej pompy - zwanej właśnie abisynką. Max głębokość wydobycia to ok. 8m.

    Głębinowa - pojęcie co najmniej subiektywne. Dla niektótych już 12m będzie głebiną, dla innych dopiero 30m. Ja bym stawiał że głębinowa to taka, która wymaga wypchnięcia wody od dołu (za pomocą pompy głębinowej) bo zassanie jej od góry (za pomocą abisynki albo hydrofora) jest już niemożliwe.

    Słyszałem też o patentach z tzw. zaworem zwrotnym montowanym na rurze zasysającej. Podobno wtedy hydrofor podciągnie wodę z większej głebokości np 12m. Szczegółów niestety nie znam a sam bym się chętnie dowiedział jak to urządzić u mnie projektowana studnia ma mieć właśnie ok. 12m a pompa głębinowa kosztuje sporo więcej.

    Mam nadzieje ze pomoglem, pozdrawiam KaiM
    Inwestor to brzmi dumnie....

  4. #4

    Domyślnie

    Pomogłeś KaiM, ja też z Wieekopolski - pozzdrawiam sąsiada Alison

  5. #5

    Domyślnie

    Głębinowa to studnia wiercona. Wierci się otwór i coby się nie zasypał zabudowuje rurami osłonowymi. W taki otwór wpuszcza się kolumnę filtrową o mniejszej średnicy składającą się z : rury podfiltrowej (osadnik), filtra (część perforowana przez którą dopływa woda), rura nadfiltrowa (od filtra do powierzchni terenu). Po zabudowaniu kolumny filtrowej między kolumnę a rury osłonowe wsypuje się żwirek płukany o dobranym uziarnieniu tzw. obsypka. Obsypka w strefie filtra decyduje o warunkach dopływu wody do studni. Następnie wyciąga się rury oslonowe i studnia głębinowa jest gotowa. Abisynka to studnia płytka o małych średnicach wykonana poprzez wbijanie kolumny filtrowej do górotworu. Nie ma obsypki i jest wykonana z rur o dużo mniejszej średnicy. Zdecydowanie gorsza. W mojej ocenie nie nadaje się do zaopatrzenia budynku w wodę. Może do ręcznego podlewania ogródka. Przed podjęciem decyzji o wykonaniu studni należy "wkalkulować" możliwe problemy z jakością wody : żelazo og. mangan, związki azotu , chlorki. Bardzo często występują ponadnormatywnie w wodzie. Wtedy klops.
    Jawor

  6. #6

    Domyślnie

    Słyszałem też o patentach z tzw. zaworem zwrotnym montowanym na rurze zasysającej. Podobno wtedy hydrofor podciągnie wodę z większej głebokości np 12m.
    To raczej niemożliwe, może się nie znam, ale 12m to 1,2 atm lub 0,12 MPa (jak kto woli). Ciśnienie atmosferyczne to około 1 atm, więc nawet gdybyś zrobił całkowitą próżnię, to wyżej niż 10 metrów nie pociągniesz - jeżeli sie mylę, to proszę mnie naprostować. W moim zawodzie (a mam do czynienia z wodą) uczą, że wyżej niż 7,5 metra żadna pompa nie pociągnie, a jeśli nawet pociągnie, to będzie rwać słup wody.
    ________________________________________
    Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło !!!
    GG 92925

  7. #7

    Domyślnie

    wlasnie dlatego dopytuje sie o szczegóły a dumam sobie tak:

    jakby zalozyc ten zawór zwrotny w okolicy 7m to przy glebokosci 12m nalezy podciagnac wode o 5m (albo lepiej zalać zawór), tam ją przytrzyma zawór i potem wystarczy ssać do góry o kolejne 7m

    ale to tylko moje "dumania"

    ktos tu na Forum pisał że właśnie ma zrobiony hydrofor z zaworem zwrotnym i ciągnie wodę z 16m, jak sie dopytywalem podał tylko ze hydroforek najprostszy z Castoramy, poszukaj
    Inwestor to brzmi dumnie....

  8. #8

    Domyślnie

    To, że ktoś ciągnie wodę z 16m oznacza tylko tyle że ma wywierconą studnię na głębokość 16m. Ale lustro wody musi mieć nie głębiej niż te 7m. Czyli być może równie dobrze mógłby wywiercić tylko 7m studni i też by ciągnął tą samą wodę.

    Czasami taki manewr z wierceniem głębszej studni się robi po to, żeby przebić się przez warstwę nieprzepuszczalną i pociągnąć wodę, która wiadomo, że jest głębiej, ale jest pod ciśnieniem i jest wypychana w górę. Jeżeli woda sięgnie poziomu -7m to dalej ją pociągnie hydrofor stojący na powierzchni.
    Slaw

  9. #9

    Domyślnie

    czyli nie ma cudów? jeżeli poziom wody w wywierconym otworze będzie niższy niż 8m - nie da się jej wydostać inaczej niż pompą głębinową? buuuu one tanie nie są....
    Inwestor to brzmi dumnie....

  10. #10

    Domyślnie

    U mnie jest studnia wiercona na 11m, natomiast woda w rurze jest na 2 m pod powierzchnia gruntu. Na potrzeby budowy jest ok. Teraz mam miejska , wiec mam czas na przebadanie tej wody.

    A tak wogole to gdzie w okolicach Wawy mozna zbadac wode ?? Dzieki za odp.
    Budowa, budowa - jak to przetrwać i nie zwariować, wreszcie zamieszkane... cudownie jest na własnych śmieciach

  11. #11

    Domyślnie

    Słyszałem, że wodę badają np. Sanepid-y i badanie u nich kosztuje coś w okolicach 150zł, ale osobiście nie sprawdzałem - mam wodociąg w ulicy.
    Slaw

  12. #12

    Domyślnie

    No tak. Tylko trzeba znać zwierciadło wody dynamiczne (obnizone na skutek pompowania z określoną wydajnością) a nie zwierciadło wody statyczne tzn. takie które się stabilizuje w studni bez pompowania. Wtedy można dobierać jakąkolwiek pompę.
    Kochani podziwiam Was, jak widzę godzinę logowania. Ja już dawno śpię ale są tacy co jeszcze myszkują.
    Jawor

  13. #13

    Domyślnie

    W ciagu dznia na budowie, a w wieczorami sie czyta co sie w ciagu dnia spiep....
    Budowa, budowa - jak to przetrwać i nie zwariować, wreszcie zamieszkane... cudownie jest na własnych śmieciach

  14. #14

    Domyślnie

    W ciagu dznia na budowie, a w wieczorami sie czyta co sie w ciagu dnia spiep....
    A jesli chodzi o slup wody to podczas poboru wody spada on ok 2,5 - 3,5 m nizej. Sprawdzone metoda " na such kij"
    pozdro
    Budowa, budowa - jak to przetrwać i nie zwariować, wreszcie zamieszkane... cudownie jest na własnych śmieciach

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony