dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie wspólna droga-jak się zachować?

    Witam,
    Kilka lat temu kupiliśmy dom. Mamy wspólną drogę dojazdową (prywatną) z innymi właścicielami domów, droga jest wąska (ok.5 m), ale w pewnym miejscu, przy przy moim ogrodzeniu rozszerza się - tzw. miejsce do zawracania, tworząc wcięcie w moją działkę. (Dalej droga jest już szersza, jest tam jeszcze kilka działek). I w tym miejscu przy moim płocie, sąsiedzi z naprzeciwka postanowili urządzić sobie parking. Bez pytania nas o zgodę, ułożyli płyty betonowe i stawiają tam swój samochód oraz informują innych, nowobudujących się, że to jest parking. Dodam, że ci sąsiedzi wzdłuż swojej posesji ułożyli kamienie i krawężniki przy swoim płocie na szer. ok. 0,5 m. Mam problem przy wyjeżdżaniu samochodem, żeby nie zaczepić o to ustrojstwo.
    Jak zachować się w tej sytuacji? Chcielibyście mieć tuż przy swoim ogrodzeniu parking? I czy jest wogóle zgodne z prawem robienie parkingu w miejscu "zawracajła" (wąska droga)?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Black&White Zobacz post
    Witam,
    ... Mamy wspólną drogę dojazdową (prywatną) z innymi właścicielami domów,
    Wspólną z iloma właścicielami?? Z dwoma, trzema, trzydziestoma?? Może was nie pytał, bo i tak wcześniej większość właścicieli wyraziła na to zgodę??

    Cytat Napisał Black&White Zobacz post
    ale w pewnym miejscu, przy przy moim ogrodzeniu rozszerza się - tzw. miejsce do zawracania, tworząc wcięcie w moją działkę.
    Tworzy wcięcie w twoją działkę czy po prostu ma taki kształt?? Jeżeli wchodzi na Twoją działkę, to nie mieli prawa nic tam robić. Pytanie czy jesteś pewien, w którym miejscu jest granica twojej działki.

    Cytat Napisał Black&White Zobacz post
    Jak zachować się w tej sytuacji? Chcielibyście mieć tuż przy swoim ogrodzeniu parking? I czy jest wogóle zgodne z prawem robienie parkingu w miejscu "zawracajła" (wąska droga)?
    To nie jest parking, tylko miejsce w którym właściciele na wspólnej działce/drodze parkują samochody. A czy oprócz tego że nazywasz to miejscem do zawracania to jest to wyznaczony plac manewrowy??

  3. #3

    Domyślnie

    Łukasz_K, dzięki za odzew.
    Droga ma taki kształt, że przy mojej działce robi się szersza, ze względu na przepisy pożarowe, które wymagają, żeby na wąskiej drodze utworzyć "plac manewrowy", jak to nazwałeś. Droga jest wspólna z kilkunastoma właścicielami, my mieszkamy ok. 3 lata, "parking" sąsiedzi zrobili jakiś rok temu (przez zimę była przerwa). A jeśli chodzi o zgodę, to jak można nie pytać samych zainteresowanych, czyli nas czy nam nie będzie przeszkadzało parkowanie samochodów bezpośrednio pod naszym płotem ( i czy na prywatnej drodze nie mają zastosowania przepisy, że parking musi być min. 3 m od granicy?). Jasne, posadzimy sobie drzewka, krzaczki, ułożymy kamienie na drodze przy naszych płotach, a samochody będziemy zostawiać po płotem sąsiada-jelenia, który tych krzaczków nie ma (bo nie zawłaszcza sobie terenu wspólnej drogi) i nawet nie będziemy go pytać o zgodę...Dla mnie bezczelność!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony