dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 103 z 246
Pokaż wyniki od 2.041 do 2.060 z 4913
  1. #2041
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    I po co Ci to bylo Forest-Natura?Masz do czyniena z "Generalem" od ceramiki, więc za salutuj i przemyśl następny post.

  2. #2042
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Cytat Napisał AFD1 Zobacz post
    ..... uwagi dotyczące wiarygodności, "małych żuczków" itp. mocno mnie dotknęły....
    Mag-wloczega juz tak ma. Dyskredytowanie innych i narcyzm jest czescia jego strategii marketingowej. Poza tym nic pozytecznego jeszcze do tematu nie wniosl.
    W ustawieniach profilu jest mozliwosc ustawienia listy osob ignorowanych.
    Wtedy zwyczajnie nie widac postow takiej osoby. W przypadku Forresta radze skorzystac.
    Pozdrawiam.

  3. #2043
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Jakoś bez różnicy dla mnie jest to, czy ktoś jest "generałem" czy "szeregowcem", jeżeli to co pisze ma się nijak do rzeczywistości.
    Wątek ten czytają również "zwykli" użytkownicy FM, nie tylko Wy - "specjaliści".
    Więc będę od czasu do czasu wtrącał się, by właśnie ci zwykli użytkownicy FM, nie łykali jak gęsi "prawd objawionych" i innych "kfiatków", które mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc przy budowie własnego domu.
    PS. Chciałem Ci przypomnieć Bogusławie, że "wisisz" mi w dalszym ciągu publiczne przeprosiny - tu, na łamach tego wątku FM. I bez nich nie masz nawet moralnego prawa zwracać się do mnie w jakikolwiek sposób.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  4. #2044
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Ja-14 powiedz dla Foresta -Natury,że nie będę się do niego zwracał.Dzięki.
    Pozdrawiam.

  5. #2045
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bogdan51

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    MIESZKOWICE
    Kod pocztowy
    74-505
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam,zwracam się do Bogusława_58 . jestem w tej dziedzinie laikiem,nigdy nie mialem nic wspólnego z piecem poza tym że w dzieciństwie wygrzewalem się nim.Teraz postanowilem sam postawić piec,dlatego długo szukałem w internecie aż znalazłem to forum.Czytam od kilku dni co tu piszą.Dzięki wam ściągnąłem sobie "Roboty zduńskie". Ale doszedłem do wniosku że chce postawić sobie piec wg projektu Szrajbera.Jestem przeciętnym obywatelem i jak każdy borykam się z brakiem gotówki,dlatego chce by to odbyło się w miarę oszczędnie. Nadmieniam że mam dojście do cegly glinianej surowej,którą mam zamiar użyć.Bardzo prosze o rade,pomoc bo to naprawde jest duża sztuka ZDUŃSTWO.Proszę o jakieś żródla.Czy mogę kierować się piecem bezkomorowym wg. projektu Birszenka.PROSZĘ O POMOC

  6. #2046
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Jak najbardziej, znajdziesz u nas doradztwo i poradę w sprawie, o którą pytasz.Ta cegła, do której masz dostęp nie będzie się do tego celu nadawać.Napisz symbol tej cegły a Wojtek jak będzie miał czas,to pewnie Ci odpisze do czego może mieć zastosowanie.Tanio i dobre cegly można znaleść na alegro pod chasłem "cegla szamotowa".Każda cegła powinna mieć symbol,po którym można dojść, jakie jest jej przeznaczenie.
    Pozdrawiam.

  7. #2047
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bogdan51

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    MIESZKOWICE
    Kod pocztowy
    74-505
    Posty
    9

    Domyślnie

    Jak pisałem jestem laikiem i nawet nie potrafilem konkretnie określić o jaką cegłe glinianą mi chodzi . Ta cegła ma posłużyć po namoczeniu jako glina do budowy pieca.Wiem bo dzieki Tobie i innym poznałem trochę tajników tego zawodu,który coraz bardziej nie daje mi spokoju.Wiem że do budowy pieca potrzebna jest cegła szamotowa.POZDRAWIAM

  8. #2048
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bogdan51

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    MIESZKOWICE
    Kod pocztowy
    74-505
    Posty
    9

    Domyślnie

    Właśnie znalazłem na alegro cegłe szamotową , jest tam jakaś biała cegła i normalna- tzn. taka jaką ja znam.Ale nie mam pojęcia otej białej.Może doradzisz która jest lepsza . Bo mam też sporo rozbiórkowej szamotki.Ale to dobrze że istnieje to forum i tacy ludzie.POZDRAWIAM

  9. #2049
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.357

    Domyślnie

    Witam!

    Widzę, że Suwalszczyzna skąpana w słońcu, a na walecznym południu jeszcze marzec.

    Jeżeli chodzi o tę cegłę glinianą i jeżeli to jest to o czym myślę, to to właściwie cegłą nie jest, a tylko formą konfekcjonowania gliny, która nie była wysuszona. Jest to zatem tylko surowiec, a właściwie składnik zaprawy szamotowej. A jeżeli już jesteśmy przy temacie zaprawy, to najlepiej kupić gotową. Stare zduńskie metody murowania gliną schudzoną piaskiem powodują niestety trochę problemów podczas eksploatacji pieców. Tutaj wiedza poszła na prawdę dużo do przodu.
    Jak podrasować zwykłą zaprawę i stworzyć tzw. zaprawę zduńską, to pisaliśmy już wielokrotnie - to najczęściej mieszanka zaprawy i cementu portlandzkiego (do wysokich temperatur >1100st. glinowego). Najprostszy "klej" to zaprawa zarobiona roztworem szkła wodnego. Uziarnienie zaprawy (właściwie to kruszywa w niej zawartego) powinno być tak dobrane, żeby najgrubsze ziarno stanowiło połowę grubości fugi. Jest ono oznaczone (jeżeli jest) cyfrą rzymską w nazwie zaprawy - najczęściej jest tam "II" odpowiadające ziarnu 0 - 1 mm, "I" to ziarno 0 - 0,5mm, "III" odpowiednio 0 - 2 mm. Cyfra arabska oznacza zakres temperatur, w których spajana ściana ma pracować, 0 jest najwyższe, 4 najniższa.

    Jeżeli zapytamy więc producenta o zaprawę ZSZ4/III, to choćby nie wiem jak kosmicznej nomenklatury swoich produktów używał, będzie wiedział o co chodzi. Zaprawy nie są drogie, nie warto kombinować.

    Jako budulca trzeba użyć oczywiście wypalonej cegły szamotowej. W miejscach o temperaturze niższej od 400 st. można używać cegły czerwonej, pamiętając oczywiście o jej dużo niższej od szamotu przewodności cieplnej. W "zimnych" kanałach spalinowych lepiej użyć tej drugiej - ma dużo niższą porowatość.

    Pozdrawiam

    P.S. Bogdan, musiałbyś wkleić fotkę tej białej cegły, o której piszesz, albo dać link.
    Ostatnio edytowane przez Wojtek_796 ; 19-05-2010 o 12:28

  10. #2050
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bogdan51

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    MIESZKOWICE
    Kod pocztowy
    74-505
    Posty
    9

    Domyślnie

    Wojtek_796 Dzieki za informacje , a cegła o której pisze to kiedyś przez Niemców była używana do budowy domów. Ja w takim domu mieszkam zewnątrz cegla wypalana,wewnątrz surowa tzn.suszona na słońcu.Ja mieszkam w zach-pom.Wojtek piszesz o wklejeniu zdjęcia a ja z internetem to mam do czynienia od niedawna,tylko dlatego że bardzo chcę sam postawić sobie piec.A cegłe szamotową znalazłem na alegro,i nie mam pojęcia jak to zdjęcie z tamtąt wkleić tu.Dzięki wam za to że jesteście.http://www.allegro.pl/item1037635143...wa_szamot.html jeśli chodzi o ten link z alegro to tyle potrafie.POZDRAWIAM.

  11. #2051
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.357

    Domyślnie

    Ta budowlana gliniana cegła nie będzie się kompletnie nadać do pieca - glina glinie niestety nie jest równa.

    Jeżeli chodzi o zdjęcie cegły z Allegro, to wygląda przyznam trochę dziwnie. Może być to skutek długotrwałego przebywania na świeżym powietrzu - szamot może tak wypłowieć.
    Waga jednej (suchej) sztuki dużo by powiedziała.

  12. #2052
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Nie dawno była propozycja cegły szamotowej 1BS2 z wymiennika ciepła ale już znikła.Jak się uda ją odszukać, to dam znać.

  13. #2053
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bogdan51

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    MIESZKOWICE
    Kod pocztowy
    74-505
    Posty
    9

    Domyślnie

    Dziękuje za te informacje,a teraz jeśli chodzi o rodzaj pieca to dziękitemu forum bardzo się przekonałem,(bo jak to ujął Bogusław że piec Szrajbera jest cudem techniki grzewczej)do tego pieca.W robotach zduńskich Apolinarego Birszenka zauważyłem też taki piec bezkanałowy ,czy to takie same piece z tym że tu zastosowane są w komorze spalania gazu tzw.kratka z cegły szamotowej w celu lepszego wymieszania gazów i jego spalaniu.Skoro jesteście dla mnie wzorem-czekam rady,i czoła przed wami chyle za waszą wiedze i pomoc innym.

  14. #2054
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bogdan51

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    MIESZKOWICE
    Kod pocztowy
    74-505
    Posty
    9

    Domyślnie

    Znalazłem inną cegłe na alegro może ta będzie dobra http://www.allegro.pl/listing.php/se...egla+szamotowa
    Ostatnio edytowane przez bogdan51 ; 19-05-2010 o 14:09

  15. #2055
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Daj se Bogdan spokój z pochwałami.U Azjatow to się wali czołem o glebę a my jesteśmy normalni.
    Najlepiej funkcjonuje według mnie piec z dyszą i dopalaczem przeciw zwrotnym.W takim piecu trzeba zadbać o dobrej klasy ceramikę na palnisko,czopuch ,dyszę i dopalacz.Inne elementy zrobić można z ceramiki tańszej.W dobrych konstrukcjach powstaje wysoka temperatura na wskutek wysokiej sprawności spalania,a to wymusza zastosowanie odpowiedniego materiału.

  16. #2056
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bogdan51

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    MIESZKOWICE
    Kod pocztowy
    74-505
    Posty
    9

    Domyślnie

    Ok,to co jakiś czas wspomnę o wspaniałomyślności waszej.A czym móglbym wzorować się,tzn.gdzie taki piec mogę zobaczyć,czy ma on coś wspólnego z piecem Birszenka lub Szrajbera.Proszę byś pamętał że jestem laikiem w dodatku zielonym w tej materii.

  17. #2057
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Bogdan 51.Piszesz ,że czytasz "Roboty zduńskie" i pewnie chodzi Ci o piec ze strony 62 rys 5-20.Jeśli tak ,to ma on wszystko co jest potrzebne do dobrego spalania."Kratka"ta jest rzeczą uzasadnioną,ale ja osobiście nie jestem jej zwolennikiem.Dla siebie wybrałem piec bez "kratki" ale w to miejsce trzeba zwiększyć masę ścian a w górnej części pieca dać trochę ceramiki lub materiałow izolacyjnych, po to by przyblokowć oddawanie ciepła górą.Trzeba pamiętać,że w czasach gdy powstawały te projekty, cegła szamotowa była na "wagę złota" więc piece były tak konstruowane by szło jej jak najmniej.Dziś tendencja na świecie jest w kierunku dużej wagi pieca.
    Pozdrawiam.

  18. #2058
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Cytat Napisał AFD1 Zobacz post
    Co do zabezpieczenia powierzchni to można ją zaimpregnować preparatem który się nazywa Acresin.
    Występuje on w 3 rodzajach : impregnat do aplikacji pedzlem, powłoka zabezpieczająca - równiez nakładana pędzlem ale gęstsza od impregnatu i tworząca solidne i szczelne zabezpieczenie przed kwaśnymi i agresywnymi spalinami , oraz szpachla do uzupełniania większych ubytków w wymurówkach ceglanych i betonowych. Acresin jest polecany i stosowany do zabezpieczania nowych i renowacji starych ceramicznych wyłożeń wewnętrznych kominów.
    W Twoim przypadku sądzę że wystarczy impregnat.
    Witaj Adam.
    Czy jest możliewe i uzasadnione zastosować rownocześnie: najpierw impregnat i na to powłokę zabezpieczającą?
    Czy według Ciebie będzie poprawnie, jeśli w miejscu gdzie temperatura będzie w granicy kilku set stopni,to do łączenia JM26 mogę użyć gliny ogniotrwałej odchudzonej kruszywem z tejże cegły?
    Mam prawdę mówiąc do zbudowania dwa kanałyierwszy doprowadzający gorące spaliny i drugi schłodzone spaliny do komina.Miałem też dwa kominy i jeden rozebrałem do połowy i chcę go połączyć z tym pierwszym po skosie(60*).Ten właśnie kawalek chciałbym kleić na glinę.Napisz co o tym sadzisz.
    Pozdrawiam.

  19. #2059

    Domyślnie

    Witaj Bogusław,
    Co do stosowania impregnatu a później właściwej powłoki to jest dokładnie tak samo jak gruntowanie surowej ściany przed położeniem właściwej powłoki malarskiej.
    Impregnat (grunt) ma za zadanie zamknąć otwarte pory podłoża i polepszyć przyczepność powłoki . Jeżeli nie użyjesz impregnatu ryzykujesz , że powłoka miejscami może się odwarstwić. Ale przy starannym położeniu na dokładnie oczyszczone i odpylone podłoże wszystko może być ok.
    Co do użycia gliny jako zaprawy/kleju to nie chcę się wypowiadać autorytatywnie bo nigdy sie spotkałem się z takim połączeniem.
    Ale co chcesz osiągnąć stosując glinę zamiast dedykowanego kleju? Cegły izolacyjne serii JM to praktycznie "najwyższa półka " w zakresie materiałów izolacyjnych.
    To tak jakbyś do nowego mercedesa chciał wcisnąć stare siedzenia od dużego fiata. Niby da się jechać ale zestawienie jest lekko szokujące. Cena kleju jest naprawdę niewielka więc dużo nie zaoszczędzisz. Zużycie kleju przy cegłach JM jest również niewielkie bo powierzchnia cegły jest gładka i równa i można dać warstwę o grub. ok.
    1 mm. Trwałość połączenia cegieł na klej jest gwarantowana. Nie mówiąc już o wyglądzie ściany i pewnym profesjonaliźmie wykonawstwa.Co do gliny to boję się nawet pomyśleć. Chcesz ryzykować rozszczelnienie kanału dymnego wskutek szczelin które mogą powstać? Zresztą mogę Ci podesłać parę kg kleju gratis .
    Pozdrawiam,
    Adam

  20. #2060
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bogdan51

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    MIESZKOWICE
    Kod pocztowy
    74-505
    Posty
    9

    Domyślnie

    Bogusław_58 Dziękuje za fachowe rady.Tak masz rację wybrałem piec o którym piszesz,bo na forum które śledze od dłuższego czasu,padały takie sugestie.I tu zaczynają się schody pod górę a szczytu góry nie widać nawet, z tego miejsca.Ja też bym chciał taki piec który Ty wybrałeś sobie.Jest teraz problem bo piec z "kratkami" jest rozrysowany w tej książce . Piszesz że trzeba dać ceramiki lub materiałów izolujących. Ceramika to szamot ? Czy tak to rozumieć.A materiały izolujące , tego nie wiem. Dzięki Tobie Wojtku_796 pobuszowałem po internecie i zdobyłem rozeznanie co do zapraw zduńskich.Bo z wiedzy tutejszych zdunów od których dowiedziałem się że taka poniemiecka nie wypalana cegła jest najlepsza jako spoiwo użyte do pieca. Pozdrawiam

Strona 103 z 246

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony