dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 8
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 148
  1. #61

  2. #62
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    W ramach ostatniego szkolenia SEP miałem zajęcia prowadzone osobiście przez Boczkowskiego, szkoda, że wtedy nie poruszył tematu, bo z chęcią bym podyskutował, czy to jego widzimisie (ma prawo), czy tez ma jakieś normy i zalecenia na podparcie tezy.

    Bo póki co, jedyny sensowny argument przeciwko połączeniom skręcanym, z jakim się spotkałem, to ich nieserwisowalność i tu mogę tylko stwierdzić "no tak" i jeśli ktoś robi instalację z myślą o możliwym jej rozłączaniu to niech robi tak, jak będzie dla niego lepiej.
    Natomiast wszelkie argumenty o gorszym styku takiego połączenia po prostu nie trzymają się kupy, ponieważ mało które połączenie z typowych ma parametry tak dobre, jak dobrze wykonany skręt. I naprawdę nie trzeba jakiegoś superduper stanowiska pomiarowego, żeby to zweryfikować, czajnik elektryczny w roli obciążenia wystarczy i dobry miernik uniwersalny z dokładnym zakresem miliwoltomierza prądu zmiennego. No i podstawy elektrotechniki a przynajmniej czegoś, co się mądrze nazywa "metoda techniczna pomiaru rezystancji".

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  3. #63

    Domyślnie

    Wystarczy pirometr lub termometr ew. ręka (po wyłaczeniu zasilania). Z temperatury można wnioskować o mocy wydzielanej na połączeniu, a na moc wpływa właśnie ta rezystancja styku.

  4. #64

    Domyślnie

    Pomiary wykonane takimi metodami i w takich warunkach dają podobne jeśli nie te same wyniki pomiaru.
    I nadal to nie rozstrzygnie dylematu polskich elektryków czy łączyć na skrętkę czy na kostki....
    Nasi zachodni koledzy po fachu ten temat rozwiązali chyba 30 lat temu.... my byliśmy za murem i stąd takie echo....

  5. #65
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    Nasi zachodni koledzy po fachu ten temat rozwiązali chyba 30 lat temu.... my byliśmy za murem i stąd takie echo....
    To nawet nie chodzi o mur, tylko o cechy narodowe. Naszym zachodnim kolegom (zwłaszcza tym zza miedzy) wydano Befehl, że ma być tak, a inaczej jest verboten, a że oni ordnung mają we krwi, to bez mrugnięcia okiem się podporządkowali.
    My zaś mamy za sobą ileś wieków kombinowania z omijaniem ukazów tym podobnych i my z kolei we krwi mamy, że jak nam coś nakazują, to pierwsze nasze odruchowe pytanie jest "a dlaczego", drugie "a co jeśli nie", a trzecie "jak obejść". A najpiękniejsze jest, że to się sprawdza i dziś i wcale (a przynajmniej nie zawsze ) nie jest negatywną cechą.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  6. #66
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    slao

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    4

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez slao ; 05-11-2010 o 13:05

  7. #67

    Domyślnie

    ?? ale łoco chodzi??

  8. #68

    Domyślnie

    To w Polsce jeszcze na skrętkach „jadą”, na dodatek lutują. To brzmi jak prawdziwa chińszczyzna, ich produkty nie nadają się do naprawy (tak samo, jak i te skrętki, jeszcze bardziej „pobielane” skrętki)
    W Niemczech poza porządkiem to umieją rządzić i myśleć, Polacy dopiero od nich się uczą tam przez 70lat jedyną zmianą była wymiana DM na EUR.

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał chłopczyk Zobacz post
    Panie gniewomir, czy to prawda, że na pomiarach zna się pan jak kura na pieprzu?
    napewno lepiej od Wakmen'a

  10. #70

    Domyślnie

    Dzieki naszemu uporowi nasz elektryk zrobił skok cywilizacyjny i z tasmy przerzucił sie na złaczki vago które na nim wrecz wymusilismy.Przekonał sie do nich i nawet podpinał je do jakis urzadzeń aby sparwdzic ich wytrzymałość-chyba chciał nam cos udowodnić
    .A tak wyglada nasze gniazdo w środku:


  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirabillis Zobacz post
    Dzieki naszemu uporowi nasz elektryk zrobił skok cywilizacyjny i z tasmy przerzucił sie na złaczki vago które na nim wrecz wymusilismy.Przekonał sie do nich i nawet podpinał je do jakis urzadzeń aby sparwdzic ich wytrzymałość-chyba chciał nam cos udowodnić
    .A tak wyglada nasze gniazdo w środku:
    Spytaj elektryka, dlaczego zamiast niebieskiego stosuje inny kolor?
    Spytaj elektryka, jakim przekrojem zrobił ten obwód, mi to wygląda na 1,5mm2.
    Jeśli chodzi o gniazdko, to akurat mógł zamiast WAGO podłączyć przewody wprost na zaciskach gniazda.

    W WAGO istotne jest, żeby żyły miedziane wchodziły na maksa.
    Akurat w przezroczystych złączkach to widać.

    A poza tym, elektryk swoimi domowymi próbami, nic mądrego nie udowodni w tej materii.

  12. #72

    Domyślnie

    Robetsz akurat jednej dość istotnej rzeczy nie wiesz , co myślę że odpowie na twoje pytania. Instalacja jest wykonana z przewodów YDYp w taki spoób że wszytkie łączenia przewodów odbywają się w puszkach pod gniazdkami lub przełącznikami, pozwoliły nam na to głąbokie puszki firmy SIMET i wyeliminowało istnienie górnych puszek z którymi zawsze jest problem bo albo są zatynkowane, albo zaślepki wypadają albo są zakryte sufitem podwieszanym. Akurat na tym zdjęciu widać puszkę z gniazdkiem gdzie wchodzi przewód zasilający 3x2,5 wychodzi przewód do następnego gniazdka 3x2,5 oraz wychodzą trzy przewody o długości kilkunastu centymetrów pod gniazdko 3x1,5 gdyż elektryk stwierdził ze na tak małym odcinku przekrój jest wystarczający, jest to sypialnia więc obciążenie będzie niewielkie na gniazdku a jedyny minus jest taki że wykorzystał przewody z czterożylowego przewodu gdzie zero ma kolor szary a faza czarny i brązowy. gdybyśmy chcieli połączyć gniazdkiem dwa przewody 3x2,5 zapewne nastręczyło by to nam probemów przy białym montażu.
    Jeżeli chodzi o długość odizolowania przewodów to producent złączek zaleca 11-13mm, to jest zachowane, a na zdjąciu widać faktycznie ze jeden z przewodów nie dochodzi do końca złączki gdyz ma właśnie ok 11 mm a pozostałe 13.
    pozdrawiam

  13. #73
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirabillis Zobacz post
    a jedyny minus jest taki że wykorzystał przewody z czterożylowego przewodu gdzie zero ma kolor szary a faza czarny i brązowy. gdybyśmy chcieli połączyć gniazdkiem dwa przewody 3x2,5 zapewne nastręczyło by to nam probemów przy białym montażu.
    No i to własnie jest błąd, przewód szary jest również fazowy, on nie powinien być stosowany jako neutralny. Jeśli chciał - mógł mu choć z kawałka niebieskiej izolacji opaskę zrobić.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirabillis Zobacz post
    Robetsz akurat jednej dość istotnej rzeczy nie wiesz.......
    Ja tam wogóle, albo prawie wogóle nic nie wiem

    Zauważyłem, podpowiedziałem i to tyle na ten temat.
    Twoja instalacja i Twoja hacjenda.

  15. #75
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirabillis Zobacz post
    ... Akurat na tym zdjęciu widać puszkę z gniazdkiem gdzie wchodzi przewód zasilający 3x2,5 wychodzi przewód do następnego gniazdka 3x2,5 oraz wychodzą trzy przewody o długości kilkunastu centymetrów pod gniazdko 3x1,5 gdyż elektryk stwierdził ze na tak małym odcinku przekrój jest wystarczający, ...
    Skoku cywilizacyjnego to ten elektryk jeszcze nie zrobił bo w tym dokładnie przypadku nie powinien w ogóle stosować łączników a tylko bezpośrednio podłączyć gniazdo. Zbytnio różnicy nie ma ale ... "diabeł tkwi w szczegółach".
    Co do koloru czy nawet tego przekroju 1,5mm2 to chyba wszyscy producenci gniazd segmentowych n/t do środka pakują 1,5mm2. Jeżeli ktoś ma inna potrzebę to powinien sobie wymienić na większy przekrój i ... zwiększyć zabezpieczenie.
    Przykład jeden z wielu producentów takich gniazd:
    http://allegro.pl/gniazdo-podwojne-hermetyczne-natynkowe-i1400948959.html

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wakmen Zobacz post
    Skoku cywilizacyjnego to ten elektryk jeszcze nie zrobił bo w tym dokładnie przypadku nie powinien w ogóle stosować łączników a tylko bezpośrednio podłączyć gniazdo.
    BZDURA!!! Akuratnie to jest dobrze (o kolorach, ani przekroju nie mowię)

  17. #77

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    No i to własnie jest błąd, przewód szary jest również fazowy, on nie powinien być stosowany jako neutralny. Jeśli chciał - mógł mu choć z kawałka niebieskiej izolacji opaskę zrobić.

    J.
    W takim razie prosze mi powiedziec który przewód mam wykorzystac jako zerowy w przewodzie YDYP 4x1,5 gdzie producent stosuje kolory czarny -brązowy-szary-żóltozielony.

  18. #78
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirabillis Zobacz post
    W takim razie prosze mi powiedziec który przewód mam wykorzystac jako zerowy w przewodzie YDYP 4x1,5 gdzie producent stosuje kolory czarny -brązowy-szary-żóltozielony.
    Tak, jak napisałem w cytowanym tekście: dowolny z nich pod warunkiem jego odpowiedniego oznakowania, np kawałkiem niebieskiej taśmy izolacyjnej.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  19. #79
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał wykrot Zobacz post
    BZDURA!!! Akuratnie to jest dobrze (o kolorach, ani przekroju nie mowię)
    A możesz wyjaśnić dlaczego uważasz moją wypowiedź za bzdurę? Tak troszkę ogólnikowo.

  20. #80

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wakmen Zobacz post
    A możesz wyjaśnić dlaczego uważasz moją wypowiedź za bzdurę? Tak troszkę ogólnikowo.

    Zrób kilka instalacji to będziesz wiedział.

Strona 4 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony