dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Monika $ Seba
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    127

    Domyślnie zadanie matematyczne - na jutro!!! pomocy

    Proszę pomóżcie jak zbudować kwadrat z pięciu identycznych kwadratów (można je dowolnie ciąć i składać, elementy nie mogą oczywiście nachodzić na siebie)
    Znajomy próbował kiedyś i mówi, że wychodzi jak się potnie kwadraty na trójkąty ale nie pamięta jak to poskładać. Siedzę już którąś godzinę i nic... a dziecko na jutro potrzebuje do szkoły rozwiązanie

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Kurcze niezłe. Pomęczyłem się 15min i nic. Dzisiaj ci nie pomogę ale zadanie muszę rozwiązać.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Dziecko potrzebuje? Tutaj: http://mathoverflow.net/questions/15...-equal-squares podają rozwiązania ale ja z matmy noga jestem więc nie przetłumaczę.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  4. #4

    Domyślnie

    z dwóch kwadratów robisz dwa prostokąty, które po przyłożeniu dadzą kwadrat; z czterech kwadratów wyjdzie jeden

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał remarbi Zobacz post
    z dwóch kwadratów robisz dwa prostokąty, które po przyłożeniu dadzą kwadrat; z czterech kwadratów wyjdzie jeden
    Przeczytaj jeszcze raz treść zadania

  6. #6

    Domyślnie

    a że nachodzą, tak?
    kurcze, trzeba chyba sobie wyciąć i poskładać puzzle

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWY MISTRZ PIÓRAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Agduś
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    20.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    249

    Domyślnie

    No i co? Rozwiązał ktoś? Pocięłam wczoraj stos żółtych karteczek i nic z tego. Mój małż podszedł do tego inaczej - liczył powierzchnie i długości boków. Wyszło mu, że się nie da.
    mój dziennik
    komentarze
    nowy dziennik
    agdusiowe wojaże

    Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia!

  8. #8

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar wierzch
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    Zgadza sie - rozwiazanie:
    Zakladajac, ze dlugosc boku kazdego z 5 kwadratow wynosi a, czyli pole rowna sie a2.
    To znaczy, ze pole kwadratu, ktory nalezy skonstruowac wynosi 5a2, czyli dlugosc boku rowna sie pierwiastek z 5a2.
    Aby otrzymac figure o takim boku, nalezy wyciac z kwadratu o boku a trojkat prostokatny o bokach a i a/2. Wtedy przekatna tak uzyskanego trojkata ma bok o dlugosci pierwiastek z (5/4)a2.

    Aby skonstruowac szukany kwakrat nalezy zatem w nastepujacy sposob podzielic 5 kwadratow o boku a:

    1 kwadrat o boku a
    4 prostokaty o bokach a x a/2 (uzyskujemy je z 2 kwadratow o boku a)
    8 trojkatow prostokatnych o bokach a x a/2 (uzyskujemy je z 2 kwadratow o boku a)

    Nastepnie nalezy umiescic centralnie kwadrat o boku a.
    Do kazdego z jego 4 bokow przylozyc dluzszymi bokami prostokaty.
    Powstala figure (przypominajaca krzyz) dopelnic trojkatami.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez wierzch ; 13-11-2010 o 14:22

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jola_krzysiek
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Posty
    2.260
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    82

    Domyślnie

    Prawda, że bajecznie proste!? [Spociłem się przy samym czytaniu rozwiązania]
    Gdyby pieniądze umiały mówić, mówiłyby: "do widzenia".

  11. #11

    Domyślnie

    O rany nie dość ,że rozwiązane to jeszcze na kilka sposobów-no, no
    Dla chcącego nic trudnego!

  12. #12

    Domyślnie

    Da się to rozwiązać bez liczenia, normalnie z buta. Robiłam z moją sąsiadką chyba ze dwa lata temu. Nie liczyłam nic, bo i tak to liczenia nic by nie dało. To zadanie było gdzieś w okolicach zbiorów liczb naturalnych, jakichś tam teges i innych. Zasada moja była prosta, z czterech kwadratów nadrobić ile wlezie trójkątów, wiem , ze chlastałam na krzyżaka, potem jeszcze raz. Środek układałam z tych skrawków, a po obwodzie dowalałam kwadratami, takimi malutkimi, chyba na 9 części pocięłam ten wyjściowy kwadrat. Można pewnie szukać spokojnie rozwiązania z samych kwadratów, ale mnie ten 5 kwadrat zmylił, bo jak coś idzie w nieparzyste to zawsze trzeba coś tam się skupiać i kombinować. Wiem tylko, ze dostałam 6 , wraz ze mną jeden lekarz , znany mi osobiście i dwie sklepowe . Elita intelektualna klasy , tak jakoś wyszło. Potem pani dowalała jeszcze fajniejsze zadania, normalnie byłam pod wrażeniem, nie samej pani może, ale pomysłowości dzieci jak do takich zadań podchodzą. Sąsiadka stwierdziła, i po co tak się męczyć, jak sie chce jeden kwadrat to sie robi jeden, a nie z 5 coś składa, szkoda czasu normalnie, tak jej wyszło. Tak tylko napisałam, bo mi w oko wpadło. Można pewnie , jak większość takich zadań , robić układając krzyż i dowalać małymi figurami, albo trójkątami, albo kwadracikami. Mi to jakaś macierz prawie wyszła, wiersze i kolumny jakieś normalnie, aż sie sama przestraszyłam, co mi mój rodzony mózg robi.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony