dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie ZAkup domu przez obcokrajowca

    Pomozcie mi wyjsc z zagadki prawnej.Jestem Polka moj maz obywatelem Usa,jest w PL na pobycie oznaczony,umowa o prace.Chcemy kupic dom i tu powstaja schody.
    Czy ja nie majac dochodow moge kupic dom i wniesc go do majatku wspolnego?LUb jak to zrobic zeby urzad skarbowy na nas sie nie pozywil?
    Kazdy notariusz mowi mi inaczej,czy znacie jakas sensowna rade?

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli nie macie intercyzy ( umowy o rozdzielności majątkowej) pieniądze zarobione przez Twojego męża stanowią wspólność majątkową, więc możesz wydać na dom tyle ile on zarobił. Obcokrajowiec pracujący w kraju ma prawo do kupna mieszkania lub domu mieszkalnego bez ograniczeń. Zakaz dotyczy tylko gruntów rolnych ( czy inwestycyjnych też nie wiem). Akt notarialny powinniście podpisać oboje.Jeśli chcesz kupić dom tylko dla siebie ,mąż musiałby złożyć oświadczenie, że dom będzie stanowić Twój majątek odrębny. Napisz dokładniej jakie masz plany. Trudno doradzać, jak nie wiadomo dokładnie o co chodzi.

  3. #3

    Domyślnie

    wyjasniam.
    Obcokrajowiec moze kupic 10 mieszkan ale jesli w gre wchodzi grunt (dom z dzialka) to sprawa sie komplikuje-tak nam tlumacza.
    Dwoch notariuszy-niezaleznych-potwierdzilo,ta wersje ze ja kupuje-za nasze wspolne,nie mamy intercyzy- i wnosze do majatku wspolnego o czym maz jest poinformowany bo wyraza zgode i do aktu stajemy razem.
    Nastepna wersja:
    Maz udziela mi pozyczki
    Darujemy kase z kredytu-zaciagniety w usa- mojej mamie na zakup domu,ale 7% trzeba od darowizny pozostawic w skarbcu panstwa PL.
    No i jak to teraz wyglada?

  4. #4

    Domyślnie

    Moim zdaniem używasz niewłaściwych pojęć. Wnieść do majątku wspólnego znaczy tyle, co będąc właścicielem jakiejś rzeczy ( nieruchomości) połowę jej wartości darować innej osobie ( darowizna przekazana aktem notarialnym) do współwłasności. Ty tego domu nie masz, więc nie masz co wnosić do majątku wspólnego. Jeśli zrobisz tak jak piszesz, że najpierw kupisz mieszkanie dla siebie a potem darujesz połowę mężowi do współwłasności, to wydaje mi się, że powinny być dwa odrębne akty notarialne. Nie widzę sensu takiego postępowania. Lepiej od razu kupić wspólnie dom i już. Czy działka, na której stoi dom jest rolą?

  5. #5

    Domyślnie

    Masz racje moze zbyt haotycznie to opisalam,slowa i zwroty prawnicze po dzisiejszej wodzie z mozgu mnie koluja.Dom jest z dzialka ,nie rolnicza,dzialka ma dzierzawienie wieczyste od gminy centrum.Dom jest na Sadybie.
    Plan jest taki,kupuje ja za nasze pieniadze z kredytu i staje sie on NASZA wlasnoscia,wciaz nie wiem na ile jest to zgodne z prawem.Co sadzisz?

  6. #6

    Domyślnie

    Podaję adres:
    www.tophouse.pl/index.php?
    http://www.warszawa-biznes.pl/bargai...ils.asp?NR=454
    . Są tam wymienione osoby, które nie muszą uzyskać zezwolenia na nabycie nieruchomości. W świetle tego co wyczytałam, Twój plan nic by nie dał, bo darowizna to jeden ze sposobów nabycia. Trza pisać do MSWiA o pozwolenie.

  7. #7

    Domyślnie

    i wlasnie dlatego ze zalezy nam na czasie nie chcemy tego robic.Radca pr. dokopal sie do takiej samej stytuacjii z 1991r i zostala uznana przez urzad skarboty.Moze poczekam do jutra i wtedy sie ew.pozale na los.5 madrych glow szuka sposobu,dzieki za linki,przejze

  8. #8

    Domyślnie

    A co ma do tego urząd skarbowy? Notariusz nie powinien bez pozwolenia spisywać umowy, w przeciwnym razie narusza prawo. W tych linkach jest o małżonkach cudzoziemca z obywatelem Polski.

  9. #9

    Domyślnie

    dowiedzialam sie rowniez od osoby ktora miala taka sama sytuacje jak my,ze balagan sie zrobil przed wstapieniem do EU,minister obrony narodowej teraz juz nie musi wyrazac zgody-nie wiem na ile jest to zgodne z prawda,wiem to od osoby radcy prawnego

  10. #10

    Domyślnie

    Ale pisałaś o obywatelu USA a nie Unii Europejskiej.

  11. #11

    Domyślnie

    zgadza sie,w wypadku obywateli usa tez kiedys decydowal minister obrony,teraz juz nie.publikacje jakie czytalam na wyslanych linkach prawdopodobnie sa z czaseo przed EU.Dzis ma sie wyjasnic

  12. #12

    Domyślnie Re: ZAkup domu przez obcokrajowca

    Cytat Napisał kasiapro1
    Pomozcie mi wyjsc z zagadki prawnej.Jestem Polka moj maz obywatelem Usa,jest w PL na pobycie oznaczony,umowa o prace.Chcemy kupic dom i tu powstaja schody.
    Czy ja nie majac dochodow moge kupic dom i wniesc go do majatku wspolnego?LUb jak to zrobic zeby urzad skarbowy na nas sie nie pozywil?
    Kazdy notariusz mowi mi inaczej,czy znacie jakas sensowna rade?
    Zasady nabywania nieruchomości przez cudzoziemców znajdziesz na stronie
    www.mswia.gov.pl
    albowiem to MSWiA udziela pozwoleń na nabycie nieruchości przez cudzoziemców. Jeżeli tylko ty będziesz nabywać nieruchomość to do aktu notarialnego możesz oświadczyć, że nabycia nieruchomości dokonasz z majątku dorobkowego.
    Może jednak nie będzie potrzebne zezwolenie dla twojego męża? Wpływ ma to ma np. karta stałego pobytu. Tak czy siak poczytaj na stronie MSWiA
    Przybyłem, kupiłem, wybudowałem dom ... Właśnie taki -
    http://foto.onet.pl/X3IDOVV+UWdSZVdk...U6CWgMNQZ+W2gB
    a teraz...

  13. #13

    Domyślnie

    Dziekuje za wszystkie rady.Nie zamiezamy lamac prawa tylko wykorzystac luke w przepisac,albowiem ja jako obywatel PL moge zakupic dom ze wspolnego kredytu,maz wyraza zgode i w ten sposob staje sie i tak wspolwlascicielem domu bez pozwolenia.Nie mam dochodow a kredyt zostal zaciagniety w Usa
    Zostalo to sprawdzone przez paru prawnikow,taka sytuacja juz sie wydarzyla.Dla wyjasnienie maz ma karte czasowego pobytu,nie jest obywatelem EU.Na stronie MSZ jest ze "generalnie...powinien posiadac pozwolenie",ale praktycznie mozna to pominac w w/w sposob.Za tydzien akt....

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony