dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 119
Pokaż wyniki od 161 do 180 z 2365
  1. #161

    Domyślnie

    Oczywiście bezpieczniej pod względem pokrycia zapotrzebowania za rozsądną cenę. Gdy ma grzać grzałka, to lepiej od razu piec elektryczny. .
    Wszystko jest oczywiście kwestią doboru mocy pompy ciepła. Teraz jest już większa możliwość manewru. Gdy ja kupowałem, to maksymalna moc Althermy wynosiła 8,4kW. Aby to starczyło na mój dom (220m2 - odejmując skosy ok. 170m2), to trzeba było sporo przewymiarować ocieplenie i bardzo zadbać o eliminację mostków ciepła. Teraz są do dyspozycji większe moce, ale to podwyższa koszt pompy ciepła.
    Kilka razy nowi inwestorzy pytali mnie o radę, czy warto zdecydować się na pompę powietrze-woda. Nie odważyłem się jednoznacznie stwierdzić, że bez problemu starczy do grzania domu. Każdy przypadek jest inny. Jestem pewien, że gdybym wybudował zgodnie z projektem i zdał się na umiejętności fachowców, to Altherma by się u mnie nie sprawdziła. A dostawcy pomp ciepła na podstawie projektu przekonywali, że będzie OK.
    Ostatnio edytowane przez 7tonik ; 10-11-2010 o 07:10

  2. #162

    Domyślnie

    Dla ciekawości wczoraj włączyłem na bezpieczniku grzałkę. Pierwszy odczyt wyszedł niepokojący . Przy tych samych ustawieniach i nadal dodatnich temperaturach wyszło dla 2 godz. grzania CO do 38C na zasilaniu: ostatnia doba 6,82kWh, poprzednia doba 3,42kWh. Zatem praktycznie dwukrotnie więcej. Grzałka robi swoje. Fakt, że pewnie przy dłuższym grzaniu proporcje byłyby inne. Ciekawe, czy takie zużycie potwierdzi się przy kolejnych odczytach.

  3. #163

    Domyślnie

    Cytat Napisał am76 Zobacz post
    Althermę jakoś drogo mi wycenili. LG Therma to około 25tyś brutto czyli bardzo fajna cena. Exotherm ma sprężarkę EVI i ponoć działa do -25oC. Rzecz w tym że jest to tzw. monoblok - cała pompa znajduje się na zewnątrz w jednym opakowaniu. Właściwie wszystkie drogie/profesjonalne pompy ciepła dużych mocy montowane w biurowcach taką mają konstrukcję. Problem z tą konstrukcją jest taki, że nie bardzo wiem co się stanie jak będą duże mrozy i będzie awaria prądu - to wszystko moim zdaniem może zamarznąć i szlak popę trafi.
    Poszukaj jeszcze informacji o fujitsu..Ja tez na początku byłem za altherma..zreszta chyba jedyna jaka była ale jakos womar mnie nie przekonał i zaczołem szukac.Po drodze pojawiła sie LG.. ale brak chlodzenia wyeliminował ja...
    i wtedy trafiłem na Fujitsu ( za pomocą kumpla) Miałem brac jednostkę jedno fazowa 10 Kw ale poczekałem i nabyłem trójfazowa Highpower 10.2 Kw. Poki co to działa od lipca... i jak narazie nie mogę narzekać owszem brak jednej zimy w grzaniu i doświadczenia tych co już mają sezon grzewczy za sobą.System pół na podłogówce pół na grzejnikach( przewymiarowanych) ale już wiem ze następnym razem wszędzie dam podłogówke Bobra cena była.
    Zbiornik na CWU 300 l z dwoma wężownicami Galmeta. A jaka fajna zabawa z ustawieniami Choć na tą porę chyba już opanowałem i poki co zostaje tak jak jest
    popieram ZBYCHA!!

  4. #164

    Domyślnie

    Przyglądałem się Fujitsu. Cenowo bardzo dobrze. Ale nie wiem czy sprężarka rotacyjna nie jest jakoś gorsza. LG ma scrolla. Chłodzenie mnie nie jest potrzebne.

  5. #165

    Domyślnie

    Cytat Napisał clarnet Zobacz post
    ???


    piszesz w googlach i wiesz.
    Wyszukują się ceny całych jednostek zewnętrznych. Mi chodziło o ewentualne koszty pogwarancyjne przy uszkodzeniu sprężarki.

  6. #166
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Cytat Napisał 7tonik Zobacz post
    Wyszukują się ceny całych jednostek zewnętrznych. Mi chodziło o ewentualne koszty pogwarancyjne przy uszkodzeniu sprężarki.
    Nie jest to jakaś tajemnica, ale forum chyba nie jest najlepszym kanałem dla tego typu wymiany informacji
    Zwróć się z zapytaniem do dowolnego autoryzowanego serwisu, podaj pełny symbol agregatu względnie numer seryjny i jestem przekonany, że otrzymasz informację zwrotną.

  7. #167

    Domyślnie

    A jak jest z hałasem fujitsu highpower?

  8. #168

    Domyślnie

    z jakim hałasem?
    jednostki wewnętrznej wogóle nie słysze... jest w piwnicy i nawet jak tam jestem to kompresor od oczyśczalni wszystko zakłoca ( a jest cichy)
    a zewnętrzna jednostka.... siedze w pokoju i coś mi szumi na zewnątrz.... nie wiem czy to wiatr... czy ja wiatra puściłęm
    Cicha jednostka jest.
    popieram ZBYCHA!!

  9. #169

    Domyślnie

    Witam,
    czasem poza katalogami handlowymi warto zerknąć na parametry techniczne.

  10. #170
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    vega58

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Olesnica
    Kod pocztowy
    55-093
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam
    Panowie jaka jest roznica pomiedzy ERHQ a ERLQ, wiem ze ERHQ nie posiada grzalki plyty dolnej, jestem laikiem w tym temacie wiec nie wiem do czego ta grzalka sluzy i czy jej brak dyskwalifikuje tem model?
    Pozdrowienia (sorki za brak polskiej czcionki, nie mam do takiej dostepu)

  11. #171
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    moolto24_pl

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Międzyborów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    6

    Domyślnie

    Rzeczywiście oznaczenie L w symbolu pompy Altherma oznacza grzałkę płyty dolnej. Pompy z grzałką należy instalować w otoczeniu o niskiej temperaturze i jednocześnie wysokiej wilgotności aby zapobiec oblodzeniom wężownicy chłodzącej.

  12. #172
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar QQQQ
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    370

    Domyślnie

    witam wszystkich po dłuższej przerwie
    1-wszy miesiąc (14.10.-14.11.) grzania wypadł zle - 900kWh - myslę ze jest to wynik dogrzewania posadzki od 6-7stC i "wichrów " w domu - wczesniej o tym pisałem, czego mi jeszcze w domu brakuje.
    Z wichrami walczę cały czas - myśle że do 1.12.2010 się z nimi uporam - taki zakładam termin wprowadzenia się do domu .

  13. #173
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Cytat Napisał vega58 Zobacz post
    Witam
    Panowie jaka jest roznica pomiedzy ERHQ a ERLQ, wiem ze ERHQ nie posiada grzalki plyty dolnej..............
    To nie do końca jest tak.
    Nazewnictwo Althermy przechodziło od 2006 roku ewolucje. Począwszy od zmiany 5-6-7 kW na 6-7-8 kW, a na symbolach kończywszy.
    E - model europejski
    R - jednostka zewnetrzna
    H - heating
    L - też heating, ale tzw "cold region" - kraje europy środkowo-wschodniej czyli my
    Q - czynnik R410A
    008 - indeks wydajności
    BA AA AB C - seria
    V - jednofazowa
    W trójfazowa
    Na naszym rynku modele ERHQ zostały zastąpione ERLQ. Część nowych jednostek była dostępna w końcówce 2009 roku. Większość od wiosny br, a niektóre dopiero latem.
    W ERHQ - grzałka płyty dolnej była opcją, ale obowiązkową. Sterowanie grzałki odbywało się z termostatu, a grzałkę montował instalator z Althermą
    W ERLQ - grzałka płyty dolnej jest fabryczna i sterowana z płyty głównej urządzenia, ale jest nieco większa
    Można więc powiedzieć, że w ERLQ sterujemy grzałką oszczędniej niż w ERHQ. Za to w ERLQ jest większa.
    Razem z przejściem ERHQ na ERLQ weszły też nowe hydroboksy serii B
    Najważniejsze zmiany w serii B w stosunku do serii A :

    1. Zmniejszony poziom głośności styczników (w nowych hydroboksach stycznik jest cichszy)
    2. Pozwala na zdalną instalację sterownika użytkownika (w nowych można wyciągnąć sterownik z hydroboxu i dać go "gdzieś" na ścianę; w starych nie ma tej możliwości;
    3. Unika "próbkowania" pompy cyrkulacyjnej w okresie letnim (drobna zmiana, mało istotna)
    4. Grzałka płyty dolnej jest sterowana sygnałem z płytki PCB w hydroboxie, co daje możliwość zmiany punktu załączenia oraz wartości histerezy. (najważniejsza zmiana, w starych grzałka płyty dolnej pracuje cały czas, a w nowych jest sterowana cyklem odszraniania, co daje oszczędność rzędu 50-100zł rocznie - to mój szacunek, ale nie jestem pewien czy aż tyle)
    5. Zmniejszenie głośności pompy cyrkulacyjnej w "dużych" hydroboxach (016) poprzez zastosowanie mniejszych pomp ze zmieniona charakterystyką oraz zastosowanie podkładek gumowych (dotyczy tylko dużych Altherm 11-14-16 kW)
    6. Możliwość zadania temperatury włączającej tryb chłodzenia (jak temperatura na zewnątrz się podniesie np. do 20 stopni to można tak ustawić Althermę by automatycznie przełączyła się w tryb chłodzenia; ( to dodatkowe nastawy o których pisałem wyżej; można to oczywiście zawsze zrobić ręcznie na sterowniku)
    7. Pokazanie kodu błędu w przypadku rozłączenia grzałki back-up heater lub booster heater
    8. Zoptymalizowane sterowanie pogodowe w temperaturze 0°C (drobna zmiana)
    9. Możliwość sterowania w układach bi-valentnych
    10. Praca z drugą taryfą, ale nie u nas
    W tej chwili (listopad) weszły modele agregatów dużej Althermy serii C, gdzie odszranianie płyty dolnej agregatu odbywa się za pomocą gorącego gazu.
    Coś więcej jak to działa będę wiedział w przyszłym tygodniu.
    pozdrawiam

  14. #174
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    vega58

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Olesnica
    Kod pocztowy
    55-093
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam ponownie

    Bardzo dziekuje za odzew rozumiem ze ERHQ byla instalowana wczesniej (przed 2010)
    Moje pytanie bylo podyktowane tym ze znalazlem na allegro taki zestaw :

    Agregat ERHQ11AAW18(3 fazy)
    Hydrobox EKHBH16AA9WN

    Cena w stosunku do nowych propozycji Daikina wydaje sie byc atrakcyjna (15kPln) dlatego jestem zainteresowany ta oferta. Pompa ma byc zainstalowna na Dolnym Slasku wiec klimat nieco lzejszy. Dom o powierzchni uzytkowej okolo 110 m2, po podlogach 160 m2 wliczajac garaz. Teoretycznie pompa troche za duza jak na moje potrzeby, ale to przeciez pompa inverterowa wiec nadmiar nie powinien byc problemem, a moglby byc przydatny w okresie spadku wydajnosci pompy w okresach ostrzejszych mrozow. Dom bedzie rowniez wyposazony w reku. Mozna prosic o ewentualne opinie, bede wdzieczny.

    Pozdrawiam.

  15. #175
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Guciu18

    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Goleniów
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam serdecznie wszystkich,

    Jako posiadacz althermy 6,8kW włączam się w temat. Posiadamy domek ok 100m2 pow. użytkowej + garaż, bloczki 24cm + 15cm styropian + 25-30cm wełna na poddaszu, okna U=1.0 (szyby 0,5). Jest to nasz pierwszy sezon grzewczy, pompa została odpalona 15.09.2010 i jak na razie ogrzewamy tylko dół 50m2. Niestety układ PC nie jest opomiarowany i podawane zużycia energii będą wynikały z prostej kalkulacji. W mieszkaniu przy praktycznie takim samym wyposażeniu zużywaliśmy ok 250-300 kWh / 2 miesiące, więc szacuję zużycie energii obecnie na dom w granicach 200 kWh/miesiąc (doszła zmywarka, dodatkowe oświetlenia, hydrofor, itp.). W okresie od 25.08 do 25.10 zużyliśmy 800kWh energii (wprowadziliśmy się dopiero 28.09), w okresie 25.10-25.11 zużycie wyniosło 700kWh. Zastanawia mnie fakt, dlaczego mam takie duże zużycie na CO i CWU w porównaniu do osób, które mają znacznie większą powierzchnie ogrzewaną. Czy nieogrzewana góra jeszcze bez rygipsów może tak pochłaniać ciepło? Czy nie będzie wydajniej gdy odpalę górę i utrzymam tam temp 15*C? Na dole utrzymujemy temp 20*C, taką preferujemy, a klatka schodowa jest otwarta, nie izolowana. Czyżby powodem zużycia było zbyt częste załączanie się pompy? Od samego początku posiadamy uruchomione obie grzałki.

    Pozdrawiam
    ..::Savant::..

  16. #176
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o zużycie na cele domowe to uważam że trochę niedoszacowałeś. Myśle że bardziej ok było by 300kWh. I wtedy wychodzi że 25.10-25.11 na cele grzewcze poszło ci 400kWh czyli około 13,3 kWh na dzień, a to uważam za dobry wynik jeśli chodzi o pompe powietrzną +grzanie CO. 400kWh x tania taryfa ok 0,30zł to wychodzi ci 120zł na miesiąc - to czym chcesz taniej ogrzać??. A nie dokończona góra=większe straty i dotego dochodzi 1 zeson czyli pozbywanie się wilgoci. Osobiście uważam że jest wszystko ok. Jeżeli się mylę to niech eksperci sprostują.
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  17. #177

    Domyślnie

    Z moich obserwacji wynika, że moja Altherma w tym roku ma lepszą wydajność niż rok temu. Zmiany jakie dokonałem, to dodatkowo dociepliłem połączenie(na zewnątrz) z modułem zewnętrznym i zmieniłem trochę nastawy. Teraz zaczynam przez pierwsze 30 min z nastawioną temp. 30C, następnie przełączam na 34. To powoduje, że nawet przy rozruchu nie załącza mi się na razie (obserwowałem przy -12C) grzałka. Jedynie przy odszranianiu się załącza co nie daje mi spokoju. Niestety z racji tylko możliwych 5 ustawień na dany dzień taki manewr można zrobić tylko przy jednym załączeniu (2+1). Na następne pozostają tylko dwa ustawienia. Obecnie mam ustawione załączenia dla CO w godzinach 13-15 i 22-4 i CWU 4-6. Czyli mieszczę się całkowicie w tańszej taryfie. Gdy jeszcze temp. spadnie, to zwiększę temp z 34 na 36-37. W ubiegłym roku to wystarczało.

  18. #178

    Domyślnie

    7tonik jakiej mocy masz pompe, do jakiej temperatury grzejesz i ile w czasie pracy bierze kWh. Średnio dziennie jak to wychodzi. Z tego co pamiętam masz wszędzie podłogówke i reku..
    u mnie ogolnie połowa w podłogówce a reszta grzejniki troche przewymiarowane(a nawet bardzo)
    ostatnio przy minus 17 poszło w taniej taryfie blisko 50 kWh ogrzewanie plus CWU
    ale już wiem że przy ociepleniu kilka błędów ekipa zrobiła ..... oj mam pecha do tych fachowców
    popieram ZBYCHA!!

  19. #179

    Domyślnie

    Pompa mocy 8,4kW, grzeję do temp. 22-23C. ostatni odczyt mam z 30.11 i wyniósł 16kWh za dobę na CO, za cały listopad: 169kWh, za październik: 71kWh, za wrzesień 11kWh. Do tego dochodzi CWU średnio 123kWh/mies. Należy jeszcze uwzględnić, że wieczorem odpalam lokalny kominek w salonie (ok 4kg drewna/dobę).

  20. #180

    Domyślnie

    a jak to sie ma do temperatur minusowych aktualnych?
    popieram ZBYCHA!!

Strona 9 z 119

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony