dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 16
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 310
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kim1980

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    8

    Domyślnie Wybór pompy ciepła

    Witam

    Jestem tu nowy chociaż trochę już prześledziłem temat pomp ciepła
    Jednak rynek zmienia się bardzo szybko a pomp pojawia się coraz więcej
    Czy możecie doradzić jaka pompa jest teraz godna zainteresowania
    Dom niepodpiwniczony z poddaszem użytkowym 160m2 użytkowej + 30m2 garaż ( w garażu tylko zwykłe grzejniki+ łazienka podłogówka + grzejnik )
    Instalacja: pompa ciepła gruntowa + pionowe odwierty (chcę zostawić działkę wolną - prawdopodobnie będę miał oczyszczalnię ścieków) + wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
    ściany domu Porotherm 25 P+W + 20 cm wełny
    Podłoga 15 cm styropianu
    Ściany fundamentowe 10 cm styroduru
    Dach jakieś 25 cm wełny( 20 miedzy krokwiami +5)
    Chyba najbliżej jestem pomp IVT
    Będę wdzięczny za wszelką pomoc głowa pęka od czytania

    Pozdrawiam

    kim

  2. #2

    Domyślnie

    ...generalnie założenia ciekawe...
    zmieniłbym tylko grubość izolacji dachu (oczywiście na większą) i zastanawiam się czemu docieplenie budynku wełną...???
    ...

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    i zastanawiam się czemu docieplenie budynku wełną...???
    Moj sasiad ocieplil sciany welna bo welna "oddycha" w przeciwienstwie do styropianu rzecz jasna.
    Na nic tlumaczenie ze to zadanie dla wentylacji Hasla obiegowe sa modne i chwytliwe.

    marcin

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Może nie na temat w tym wątku ale nawiążę do izolacji z wełny. Sporo inwestujemy w naszej firmie we własne obiekty i już dawno zdecydowaliśmy się na odejście od styropianu na rzecz wełny na ścianach. Wełna sprawuje się świetnie, oddycha, dobrze się ją tynkuje na siatce, można też zrobić łatwo elewację drewnianą, jest niepalna, nie utlenia się, nie śmierdzi, itp. Koszt chyba podobny, nie liczyłem.
    Co do reszty - pomysły dobre, ale zrobiłbym faktycznie w dachu 20+10 wełny, a na fundament zwykły styropian, np. 15 cm (duuużo taniej), a podłoga styro 20 cm, choć niekoniecznie, nie ma co przesadzać.
    Jeśli chodzi o pompy - wybór ogromny: Ekopower, Ecopol-System, Hubomag, IVT, Nibe, Viessmann (ceny też dość rozsądne), i wiele wiele innych firm.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    To z oszczędności nie montujecie w swoich obiektach wentylacji, że potrzebujecie oddychających ścian?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    W obiektach produkcyjnych pełna wentylacja, ale bardziej chodzi o niepalność wszystkiego co się da, również ścian. W biurowych - rekuperacja dopiero pół roku temu założona i to nie we wszystkich pomieszczeniach (stara konstrukcja, trzeba rzeźbić żeby coś zrobić dodatkowego, np. kanały).

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Wełna sprawuje się świetnie, oddycha,
    Napisz prosze czym jest to tajemnicze oddychanie (otynkowanej) welny.
    Chodzi mi o jakies mierzalne parametry podawane przez producenta, a nie obiegowa opinie, ze welna "oddycha bo tak".
    Albo inaczej, jakiej wymiany gazowej, czy wymiany wilgoci mam sie spodziewac przez 25cm muru i 20cm welny. I jak sie te wielkosci maja to zalecanej wymiany powietrza w domach mieszkalnych,.

    marcin

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Oczywiście chodzi o paroprzepuszczalność, a nie oddychanie (mój błąd), a że to czysty marketing - tak. Niemniej źdźbło prawdy w tej paroprzepuszczalności wełny w stosunku do styro jest... Jestem przyzwyczajony do wełny na ścianach i tyle, ale przecież styro jest też dobry i skuteczny... Ucinamy temat, szkoda czasu.
    Co do pomp ciepła - wziąłbym np. tych producentów, których wymieniłem, może jeszcze jakiegoś innego, poszukał najbliższe firmy zajmujące się dystrybucją pomp tych producentów i montażem całości, wraz z odwiertami i uruchomieniem i wysłał zapytania ofertowe, porównał koszty i wtedy można podyskutować nad poszczególnymi ofertami.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rafał_
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    143

    Domyślnie

    Wbrew pozorom nie ma rewolucyjnych zmian w konstrukcjach pomp gruntowych na przestrzeni ostatnich lat. Największe zmiany chyba są w sterownikach: kolorowe graficzne wyświetlacze, dostęp do internetu, sterowanie/powiadamiane przez GSM. Tak naprawdę to kluczem do poprawnej instalacji z PC jest górne i dolne źródło. Jeżeli te dwa elementy zostaną dobrze dobrane i wykonane to tak naprawdę wybór pompy za kilkanaście czy 30tys. ma drugorzędne znaczenie i różnica w kosztach ogrzewania (o ile taka będzie) nigdy się nie zwróci. Chyba, że głównym kryterium wyboru pompy jest wygląd, super rozbudowany sterownik i nazwa firmy - wtedy można spokojnie wydać 10-20tys. więcej za dający podobne efekty produkt.

  10. #10

    Domyślnie

    ...Rafał ma rację....
    o pełnym sukcesie w instalacji PC mówimy jeżeli mamy dobrze dobrane dolne i górne źródło do warunków pracy i PC odpowiedniej mocy...
    w samych urządzeniach można przebierać w ofertach kilku producentów (skłaniałbym się do raczej wiodących firm niż "garażowych") i w tym przypadku wybór IVT jest bardzo dobry (urządzenie pewne jeżeli chodzi o jakość, sterownik REGO 637 pozwala na dostosowanie pracy PC do potrzeb)
    teraz tylko trzeba dobrze ułożyć pozostałe elementy układanki czyli dolne i górne źródło...
    co do górnego - zdecydowanie podłogówka - najbardziej efektywne rozwiązanie do współpracy z PC (do tego jakieś pojedyncze grzejniki np w łazienkach dostosowane do niskich parametrów pracy)
    dolne źródło raczej pionowe sondy o długości dobranej do mocy zastosowanej pompy (proponuję 10-20 % przewymiarowania w stosunku do wyliczeń)
    moc pompy dobrana do przewidywanych strat ciepła budynku oraz zużycia CWU....
    ...

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    JurekM

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    A co powiecie o pompie Danfoss DHP-H ???
    Czy może ktoś z Was wie coś na temat tej pompy?
    Dziękuje za odpowiedzi

  12. #12

    Domyślnie

    Przyglądam się rynkowi pomp ciepła od kilku lat i nasuwają mi się takie oto spostrzeżenia:
    - wygląd i staranność wykonania rodzimych producentów pomp ciepła bardzo się poprawiły i choć ich ceny zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych ich urzytkownicy nie mają powodów by narzekać. Ale tak jak we wszystkich pompach ciepła podstawa to prawidłowo dobrane dolne i górne źródło. Nawet najbardziej wypasiona pompa ciepła działa tylko tak jak jej pozwoli najsłabszy element całej instalacji.
    - w ostatnich latach nastąpiła jednak rewolucja w pompach ciepła. Myślę o sprężarkach inwerterowych. Są wprawdzie droższe ale mają wiele zalet, za które jeśli kogoś stać, warto zapłacić. Poza tym jestem mile zaskoczony sprawowaniem sie powietrznych pomp ciepła, które już niedługo opanują 50% rynku.
    - w nowych szczelnych domach wentylacja mechaniczna z jest obowiązkowa. Pomijając dyskretną wymianę powietrza w całym domu i brak wilgoci zyskujemy jeszcze duży komfort. Wiąże się to z tym, że każdy z nas potrzebuje w ciągu godziny tyle tlenu ile zawiera 6 m3 powietrza. Jeśli w sypialni o pow. 15 m2 śpią dwie osoby to po 4 godz. snu zaczyna nam brakować tlenu. Oczywiście nie umieramy z jego braku ale budzimy się mniej wypoczęci. Chyba że uchylimy okno. Wtedy zaczyna działać wentylacja grzwitacyja
    - zarówno wełna i styropian są bardzo dobrym izolatorem i każdy ma wady i zalety. Też uważam, że w dachu jeśli się tyko da warto dołożyć 10 cm. Widziałem kiedyś OZC domu przy 20 cm wełny w dachu i po dołożeniu 10 cm spadło o 17%. Sam tego nie przeliczałem ale jest to bardzo prawdopodobne. Ze względu na powierzchnię najwięcej ciepła " ucieka " przez dach
    a tak nawiasem mówiąc nie rozumię ludzi, którzy instalując pompę ciepła oczekują odpowiedzi kiedy się ona im zwróci. Po zakończeniu budowy swojego domu wziąłem zmiotkę i szufelke i dokładnie pozamiatałem wszystkie pomieszczenia. Było naprawdę czysto. I mogłem to robić do końca życia ale kupiłem odkurzacz. Nie dość, że wydałem kilkaset złotych to jeszcze sprzątając zużywam prąd. Kiedy ta inwestycja mi się zwróci? Pewnie nigdy. Gdy jest gaz ziemny ze względu na cenę obu rozwiązań należy to przemyślec. Ale gdy go nie ma to albo ekogroszek albo tańsza lub droższa pompa ciepła.
    Pewnie wielu się ze mną nie zgodzi ale to tylko moje moje spostrzeżenia oparte na kilkuletniej obserwacji okolicznych budów i budowie własnego domu o pow. 110 m2, kominek, pompa ciepła, wentylacja z reku. Domek wyszedł przypadkiem trzylitrowy. I wprawdzie zarżnąłem się kredytami pewnie do końca życia, to nie żałuję żadnej decyzji i pewnia gdybym drugi raz budował to niewiele bym zmienił.
    Pozdr

    Pozdrawiam

    -

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Może nie na temat w tym wątku ale nawiążę do izolacji z wełny. Sporo inwestujemy w naszej firmie we własne obiekty i już dawno zdecydowaliśmy się na odejście od styropianu na rzecz wełny na ścianach. Wełna sprawuje się świetnie, oddycha, dobrze się ją tynkuje na siatce, można też zrobić łatwo elewację drewnianą, jest niepalna, nie utlenia się, nie śmierdzi, itp. Koszt chyba podobny, nie liczyłem.
    Co do reszty - pomysły dobre, ale zrobiłbym faktycznie w dachu 20+10 wełny, a na fundament zwykły styropian, np. 15 cm (duuużo taniej), a podłoga styro 20 cm, choć niekoniecznie, nie ma co przesadzać.
    Jeśli chodzi o pompy - wybór ogromny: Ekopower, Ecopol-System, Hubomag, IVT, Nibe, Viessmann (ceny też dość rozsądne), i wiele wiele innych firm.
    wełna oddycha, no rewelacja. Szkoda że kolega nie wie o jednej rzeczy, przez ściany następuje wymiana nie więcej niż 5% wilgoci z domu ...więc czy ona będzie oddychać czy też nie, nie ma dla domu żadnego praktycznie znaczenia! Przestańcie już cisnąć ludziom głupoty do głowy! Nawet jak dasz scianom pooddychac to 95% wilogoci i tak musisz inaczej odprowadzic czy wymienic ...
    zadnych argumentow rozsadnych za welna, poza izolacyjnymi. Ale oczywiscie wełna jest drozsza, i to tez kolega powinien wiedziec..skoro niby w to inwestujecie

  14. #14

    Domyślnie

    ale to juz zostalo wyjasnione...po co dalej piszesz nie na temat

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    adiqq, przy PC nie ma większego sensu lepiej izolować ściany niż 15-20cm. Szkoda kasy.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    A ostatnio ktoś mi próbował udowadniać, że przy PC im dom cieplejszy, tym lepiej.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Pewnie chodziło o to że jak się już ma tę pompę to chciało by się zużywać jak najmniej kWh i zaczyna się myśleć co by tu jeszcze poprawić. Ale dokładając kolejne cm styro niewiele w tych rachunkach się zmieni.
    Ogólnie im dom cieplejszy tym mniej się opłaca jakikolwiek system grzania ale nie można zapomnieć o CWU.
    Ostatnio edytowane przez Liwko ; 06-01-2011 o 14:05

  18. #18

    Domyślnie

    ...wszędzie istnieje jakieś optimum i są skrajności....
    jest prawdą, że im dom cieplejszy tym lepiej dla PC - wiadomo - PC zużywa prąd więc im mniej strat musi uzupełniać tym rzadziej się uruchamia, poza tym przy mniejszych stratach można zastosować mniejszą pompę a to się bardzo przekłada na koszty ponieważ jest różnica w kosztach pomiędzy urządzeniem pobierającym 4 kW a 2 kW ...
    skrajnością w izolacji jest tutaj dom pasywny...wiadomo, że pasywniaki nie potrzebują w ogóle instalacji CO ponieważ wystarczają im zyski energetyczne podczas użytkowania domu + jakieś dogrzewanie elektryczne (i w tym układzie PC nie ma sensu ekonomicznego)...
    druga skrajność czyli dom w ogóle niedocieplony i PC to katastrofa dla kieszeni użytkownika....
    albo koszmarnie wielkie urządzenie i bardzo wiele godz pracy/dobę, albo mniejsze urządzenie, praca 24/dobę i zimno w domu .... i w jednym i drugim przypadku kosmiczne rachunki za prąd....
    ...może i nie ma sensu pompa ciepła przy izolacji powyżej 25-30 cm na ścianach, ale jeżeli ktoś świadomie izoluje w ten sposób to prawdopodobnie przymierza się do pasywniaka i świadomie rezygnuje z pompy a oszczędności pakuje w izolacje...
    w naszych realiach panuje jeszcze przekonanie, że 10 na ściany 20 na dach i skosy wystarczy i w odniesieniu do tych "prawd" zdanie im więcej izolacji tym lepiej jest w 100 % prawdziwe... bo te wartości izolacji jak na PC są trochę mizerne....
    ...

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Kiedyś te centymetry ktoś przeliczał i wyszło że powyżej 15 przy PC już to zaczyna być po prostu nieopłacalne, koszta zaczynają przewyższać oszczędności na 20 lat. Skoro mam 14cm styro i za rok płacę 1200zł za CO to pewnie przy 20 zapłaciłbym z 50zł mniej a przy 30 pewnie by to było około 70zł i tyle. To już jest bez sensu.

  20. #20

    Domyślnie

    ..tak, masz rację... tak wyszło w Twoim domu, w innym może wyjść inaczej....
    straty ciepła budynku nie przekładają się wprost proporcjonalnie do ilości styro... są jeszcze inne parametry które mają wpływ na ogólny wynik energetyczny domu...
    poza tym mówisz o oszczędności przy dzisiejszych cenach energii....

    da się wyliczyć optimum izolacji dla domu w zależności od sposobu grzania i tego trzeba się trzymać... jeżeli zmieniać to raczej iść w stronę pogrubiania izolacji niż jej pocieniania... a tak na marginesie to dodatkowe 5 cm izolacji na ścianach dla średniej wielkości domu to koszt pewnie koło 1500 zł... dla jednego warto go ponieść dla innego nie warto....
    w sumie zawsze można docieplić 5 cm i grzać piecem na drewno... będzie i ciepło i tanio
    ...

Strona 1 z 16

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony