dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 126
Pokaż wyniki od 161 do 180 z 2506
  1. #161

    Domyślnie

    Opcja monitoringu przez internet jest dodatkowo płatna. Ceny sterowników systematycznie spadają, moim zdaniem warto poczekać z wodotryskami. Natomiast mam obiecane, że producent sterownika udostępni mapę pamięci (zmiennych). Sterownik ma standardowe złącze RS232 z protokołem Modbus RTU - no to dla kaprysu można sobie podpiąć komputra i odpalić jakąś scadę. Tyle, że trza mieć trzy rzeczy: czas, natchnienie i chęci....

  2. #162
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.686

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    Sa trochę inne typoszeregi
    Ecopol 6,8,9,10,13 itd kw
    Ecopower to 7,9,11,14 itd kw
    Pewnie jest inna interpretacja parametrów, zdaje się że robią na tych samych sprężarkach więc zakładając że wymienniki porobnej wydajności jest to "wsjo rawno"
    Ale ten drugi lepiej wygląda w papierach
    Pozdrawiam przy okazji
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  3. #163

    Domyślnie

    [QUOTE=hydrauli;4535106]
    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Pomyślałem sobie, że policzę ile tak naprawdę teraz kosztuje mnie ciepełko. Za 1 kWh płacę0,52 PLN. 1 kWh=3,6 MJ. COP>4 ale na pewno spadnie - przyjmuję że będzie 4. Czyli 0,52/3,6/4=0,036 PLN/MJ.
    Dobrze kombinuję?

    A teraz dla porównania ilość energii w paliwach:

    Gaz ziemny - 34 MJ/m3 - 1,8 PLN/m3 -> 0,053 PLN/MJ
    Węgiel kamienny 24 MJ/kg - 0,60 PLN/kg -> 0,025 PLN/MJ

    Czyli wychodzi, że jak zmienię taryfę na G12 i cena średnia wyjdzie jakieś 0,4 PLN/kWh -> 0,028 PLN/MJ

    Dobrze to rachuję? Ciekaw jestem jaka może być faktyczna sprawność nowoczesnych kotłów gazowych i węglowych?[/QUOTE


    A co ze sprawnością kotłów gazowy to 95 % ale węglowy to 60-70%
    witam i z góry przepraszam, że wcinam się w temat pc chociaż jej nie mam, ale za to chciałbym nieco uprościć oraz zbliżyć nieco podawane tu koszty do rzeczywiście poniesionych. Zatem proponuję wyliczenia robić nie w MJ a w kWh (jednostka powszechnie znana), przecież nie jest problemem wyliczenie każdego nośnika energii w kWh, zwłaszcza że przy pc wystarczy ilość zużytych kWh pomnożyć przez sprawność pieca (przecież to piec jak każdy inny tylko o większej sprawności) czyli COP, dla porównania kosztów ogrzewania sporządziłem tabelę (wg przyjętych cen jednostkowych w moim przypadku koszt eksploatacji PC przy COP 3,5 oraz poniesionym koszcie prądu wg G-11 byłby 1,66 raza wyższy od ogrzewania kominkiem). Również przyjmowana do wyliczeń cena energii w 2 taryfie odbiega od poniesionego kosztu, moim zdaniem adekwatna cena 1kWh byłaby wynikiem poniesionej zapłaty za fakturę podzielonej przez zużytą ilość kWh (suma NT+WT), rozliczanie ogrzewania wg 27 czy 28 za gr/kWh jest obarczone sporym niedoszacowaniem poniesionych kosztów. Załączam swoje wypociny

    http://img684.imageshack.us/img684/1931/capturekxd.jpg
    nie wkleiłem nagłówka tabeli, ale to dotyczy domu wolno stojącego o bardzo dobrej izolacji cieplnej pow 120m2 zapotrzebowanie roczne = 16500 kWh w tym 4500 na cwu
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 30-01-2011 o 10:12

  4. #164

    Domyślnie

    dorzucę jeszcze rozliczenie energii elektrycznej wg G-11 z faktur za ost 5 lat, w rubryce razem % zmiana to wzrost najwyższej (ostatniej) ceny do najniższej

    zatem w moim przypadku nie widzę innej ceny niż 0,5523zł/kWh - bo wg ostatniej faktury taką zapłaciłem. Przy takich relacjach cenowych w swoim przypadku nie widzę ekonomicznego uzasadnienia zamiany kominka z pw na PC, jeśli się mylę to proszę mnie wyprowadzić z błędu.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 30-01-2011 o 09:58

  5. #165
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    W styczniu na CO i CWU PC zużyła 697kWh co po przeliczeni już po nowych cenach (0,27 i 0,68 ) daje kwotę 257,07zł przy zużyciu dla taryf 25/75%. Średnia wychodzi 0,37zł więc bardzo podobna jak dla całego domu dla którego jest niecałe 40gr. Trzy razy rozpaliłem w kominku po 3h.

  6. #166

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    W styczniu na CO i CWU PC zużyła 697kWh co po przeliczeni już po nowych cenach (0,27 i 0,68 ) daje kwotę 257,07zł przy zużyciu dla taryf 25/75%. Średnia wychodzi 0,37zł więc bardzo podobna jak dla całego domu dla którego jest niecałe 40gr. Trzy razy rozpaliłem w kominku po 3h.
    nadal masz Pan opory (czy po prostu niechęć) do poniesionych kosztów, przecież wystarczy kwotę z ost rachunku podzielić przez zużytą energię (NT+WT) - ta cena jest rzeczywistą, różnorodne taryfy dostawcy są jedynie jego wybiegiem przed wprowadzeniem ludzi w błąd, kiedyś na rachunku była jedynie ilość zużytej energii i koszt jednostkowy, dzisiaj czasem przy zmianie ceny w okresie rozliczeniowym brakuje na fakturze linijek na jednej stronie aby wyliczyć należną kwotę, za to zapłacona kwota i zużyta energia jest jedynym rzeczywistym odnośnikiem. Dodam, że jeśli użytkownik kominkiem dostarcza więcej energii niż PC to niestety ten drugi piec jest uzupełnieniem ogrzewania drewnem.

  7. #167
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    kbab, czy czytałeś odpowiedź w innym temacie jaką ci udzieliłem na to pytanie?

  8. #168
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Oto ona
    Załóżmy że mamy dwa identyczne domy z identyczną instalacją na prąd czy PC. Ale w jednym z nich jest jeden TV, jedna pralka, jedna lodówka, jeden komputer a w drugim jest 6 TV, 7 pralek, 11 lodówek, 15 komputerów i do tego jeszcze 20 piekarników i mikrofalówek. Pomijając zyski cieplne z tych odbiorników jak będziesz liczył dla poszczególnych domów zużycie na CO i CWU skoro masz do tego podlicznik?
    Przed podwyżką było 25 w I i 64gr w II taryfie. Od połowy grudnia mam dobrze ustawiony sterownik na podliczniku i wychodzi mi że 75% zużywa mi PC w II taryfie.
    W styczniu na CO i CWU PC zużyła 697kWh co po przeliczeni już po nowych cenach (27,68 ) daje kwotę 257,07zł. A średnia wychodzi 0,37zł więc bardzo podobna jak dla całego domu.
    Ale napiszę ci jeszcze lepszy myk. Na pozostałe potrzeby zużywam dużo prądu i dziennie jest to około 17kWh. 17x30=510 i gdybym miał G11 to za cały prąd zapłaciłbym 280zł a teraz z PC zapłacę 204(pozostały prąd)+257(PC)=461zł. I teraz odejmując te 280zł wyjdzie mi że PC w styczniu mnie kosztowała 181zł! Rozumiesz? Gdybym nie miał PC to najprawdopodobniej miałbym G11 bo by mi się dwie taryfy nie opłacały i za prąd zapłaciłbym 280!

  9. #169

    Domyślnie

    nie jestem drobnostkowy i dla mnie najważniejszy jest koszt całkowity, jeśli z faktur wliczę poniesione koszty następnie wyliczę koszt jednostkowy (tu 1kWh) to na przełomie ostatnich 5 lat wydatnio zmniejszyłem zużycie energii elektrycznej, utrzymuję stan zużycie gazu oraz dębiny, Natomiast niewiele zmienia się roczne zużycie energii, muszę dodać że nie doliczam uzysku z solarów (one sporo obniżają przeciętny koszt kWh), ale za to nie płacę i nie jestem w stanie policzyć ile energii one dostarczają, moje wyniki są w tabeli

  10. #170

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    kbab, czy czytałeś odpowiedź w innym temacie jaką ci udzieliłem na to pytanie?
    czytałem i również się do tego odniosłem

  11. #171
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    nie jestem drobnostkowy i dla mnie najważniejszy jest koszt całkowity, jeśli z faktur wliczę poniesione koszty następnie wyliczę koszt jednostkowy (tu 1kWh) to na przełomie ostatnich 5 lat wydatnio zmniejszyłem zużycie energii elektrycznej, utrzymuję stan zużycie gazu oraz dębiny, Natomiast niewiele zmienia się roczne zużycie energii, muszę dodać że nie doliczam uzysku z solarów (one sporo obniżają przeciętny koszt kWh), ale za to nie płacę i nie jestem w stanie policzyć ile energii one dostarczają, moje wyniki są w tabeli
    O co ci chodzi bo nie za bardzo rozumiem? Dzieląc kwotę mojego rachunku przez ilość kWh wychodzi mi niecałe 40gr za 1kWh ale to wcale nie oznacza że tyle mam liczyć za ogrzewanie!!! 27gr w drugiej i 68 w pierwszej to są ceny z wszystkimi stałymi i zmiennymi z rachunku. Co cię obchodzi kto ile prądu zużywa na inne cele? Mamy tu przecież podawać zużycie na CO i CWU a nie za TV!

  12. #172
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    czytałem i również się do tego odniosłem
    Gdzie bo jakoś tego nie widzę?
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...70#post4539770

  13. #173

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    Przy takich relacjach cenowych w swoim przypadku nie widzę ekonomicznego uzasadnienia zamiany kominka z pw na PC, jeśli się mylę to proszę mnie wyprowadzić z błędu.
    .
    kbab, ważne jest w tym wszystkim, to żebyś Ty był zadowolony. Widzisz jeden woli róże, drugi piwo duże.... Też bym się w twoim przypadku wzbraniał przed wymianą systemu ogrzewania. Kiedyś dokonałeś wyboru i nagłe rewolucje tylko dołożyłyby Ci stresów, wydatków, i bałaganu w chałupie. Nie możesz wszelako podważać sposobu obliczeń kosztów z uwzględnieniem prądu w innej taryfie, niż G11. Ja też taką posiadam i będę zmieniał. Nawet gdybym nie miał PC, to okazuje się,że w moim rejonie wystarczy w okresie tańszej strefy zużyć 30% energii żeby było taniej. Porównywałem faktury moją G11 i drugą G12 Twoim sposobem i się to potwierdza . Dawniej byłem zdania podobnie jak Ty, że G12 może kryć pułapkę w postaci drożyzny w czasie, gdy najwięcej prądu idzie. Cena 0,40 zł/kWh przy ogrzewaniu (średnia z rachunku) u Liwko wyjdzie z paluszkiem w ...... . Będą wtedy zasppokojone nadwyżki opłat za inne prądożerne ustrojstwa, a w rozliczeniu zbliżymy się jeszcze do Twoich kosztów ogrzewania. A poza tym, jeżeli palisz dębiną z sprawnością 0,7% (jak to jest w tabelce) no to zdrowia i chęci

  14. #174
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    Dodam, że jeśli użytkownik kominkiem dostarcza więcej energii niż PC to niestety ten drugi piec jest uzupełnieniem ogrzewania drewnem.
    W moim konkretnym przypadku kominek powoduje tylko straty. Rozpaliłem tej zimy go trzy razy (w styczniu) po 3h. Gdybym go wywalił na bank miałbym mniejsze rachunki ale nie wywalę bo fajnie się sprawdza w okresach przejściowych no i fajnie go rozpalić od czasu do czasu.

  15. #175
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Całościowe zużycie prądu 63% w drugiej taryfie według rachunku z ostatnich dwóch miesięcy.

  16. #176
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    ale to dotyczy domu wolno stojącego o bardzo dobrej izolacji cieplnej pow 120m2 zapotrzebowanie roczne = 16500 kWh w tym 4500 na cwu
    16500 na CO i CWU dla domu 120m2? Jesli tak, to to jest 100KWh/m2 na CO. Nie nazwalbym tego domem o bardzo dobrej izolacji.

    marcin

  17. #177
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    nie jestem drobnostkowy i dla mnie najważniejszy jest koszt całkowity, jeśli z faktur wliczę poniesione koszty następnie wyliczę koszt jednostkowy (tu 1kWh) to na przełomie ostatnich 5 lat wydatnio zmniejszyłem zużycie energii elektrycznej, utrzymuję stan zużycie gazu oraz dębiny, Natomiast niewiele zmienia się roczne zużycie energii, muszę dodać że nie doliczam uzysku z solarów (one sporo obniżają przeciętny koszt kWh), ale za to nie płacę i nie jestem w stanie policzyć ile energii one dostarczają, moje wyniki są w tabeli
    Sorry kbab, ale Twoje zalozenie co do ceny pradu jest IMHO bez sensu.
    Owszem, teraz koszt jednostkowy z faktury masz 0,55. I jakbys zostal przy takiej taryfie i zaczal zuzywac wiecej pradu (np na PC), to zgoda ze tyle by zostalo na KWh. No moze by grosz lub dwa bylo mniej, bo oplaty stale by sie rozlozyly na wieksza ilosc KWh. Ale to rzecz pomijalna.

    Ale gdybys mial zaczac zuzywac wiecej pradu, to wtedy przejscie na licznik dwutaryfowy, zmiejszylo by Ci koszt jednostkowy KWh spokojnie gdzies do 0.4PLN, tak jak pisza inni. I moim zdaniem, wedlug takiej ceny, a nie po 0,55 powinienes liczyc eksploatacje PC.

    WIec zalozenie, ze prad do PC kupowalbys po 0,55 jest bez sensu.
    Tak samo jak moim skromnym zdaniem, zalozenie sprawnosci kominka w okolicy 70%.

    marcin

  18. #178

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    .
    kbab, ważne jest w tym wszystkim, to żebyś Ty był zadowolony. Widzisz jeden woli róże, drugi piwo duże.... Też bym się w twoim przypadku wzbraniał przed wymianą systemu ogrzewania. Kiedyś dokonałeś wyboru i nagłe rewolucje tylko dołożyłyby Ci stresów, wydatków, i bałaganu w chałupie. Nie możesz wszelako podważać sposobu obliczeń kosztów z uwzględnieniem prądu w innej taryfie, niż G11. Ja też taką posiadam i będę zmieniał. Nawet gdybym nie miał PC, to okazuje się,że w moim rejonie wystarczy w okresie tańszej strefy zużyć 30% energii żeby było taniej. Porównywałem faktury moją G11 i drugą G12 Twoim sposobem i się to potwierdza . Dawniej byłem zdania podobnie jak Ty, że G12 może kryć pułapkę w postaci drożyzny w czasie, gdy najwięcej prądu idzie. Cena 0,40 zł/kWh przy ogrzewaniu (średnia z rachunku) u Liwko wyjdzie z paluszkiem w ...... . Będą wtedy zasppokojone nadwyżki opłat za inne prądożerne ustrojstwa, a w rozliczeniu zbliżymy się jeszcze do Twoich kosztów ogrzewania. A poza tym, jeżeli palisz dębiną z sprawnością 0,7% (jak to jest w tabelce) no to zdrowia i chęci
    oczywiście zgadzam się z tym, że taryfa G-12 jest bardziej opłacalna, ale czy prąd do co c cwu kosztuje nas 26-28gr/kWh? - z tym się nie zgadzam - ale pytam dlaczego tak jest tu przyjęte, bo chcemy pokazać jakie to niektóre piece są cacy? Policzmy to uczciwie - dokładnie tyle co płacimy na fakturze, dokładnie średnia za kWh jest tą rzeczywiście poniesioną, będzie super jak ktoś przy G-12 potrafi z ceną zejść poniżej 40gr. Proszę zauważyć, że przyjmując cenę 28gr a nie zapłacone np; 40gr zaniżamy koszt dokładnie o 30%, czy o to tu chodzi?
    O co chodzi z tym kominkiem i sprawnością 0,7 (za mało, za dużo)?? To nie ja wymyśliłem tylko producent (niektórzy podają więcej)
    http://www.cichewicz.pl/produkty/kom...ym_spectra.php
    oczywiście to nijak ma się do pc 300-400%, za to wsad jest o wiele tańszy
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 30-01-2011 o 12:47

  19. #179

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    Tak z czystej ciekawości przeliczyłem ile trzeba by zapłacić za prąd w Twoim budyku.

    Przyjąłem:

    - gaz 6051,79 kWh pokrywam energią przez PC z sprawnością COP 3,5 - zużywam 6051,79/3,5 kWh prądu
    - prąd 2298 kWh - zużywam tyle samo, bo to na inne cele niż grzewcze
    - dębina 12600kWh pokrywam energią przez PC - zużywam 12600/3,5 kWh

    Wychodzi mi 7627 kWh
    Po cenie średniej 0,40 zł (G12) zapłacę 3050 złociszy
    Po cenie 0,55 wyjdzie 4194

    Prawda, że nie ma tragedii?
    Oczywiście można dywagować, czy gaz poszedł na grzanie, czy inne cele itd...

    Dla porównania moi znajomi mają tylko PC i za cały prąd w domku 115 m2 zapłacili 2,3 tys. złotych (wg rachunków)
    I też by trzeba dywagować czy to się daje porównać z innym domkiem.
    Ja mam pomiar to wiem że COP mam ponad 4 i nic więcej....
    Ile zapłacę za rok mieszkania? Czas pokaże.

  20. #180
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    oczywiście zgadzam się z tym, że taryfa G-12 jest bardziej opłacalna, ale czy prąd do co c cwu kosztuje nas 26-28gr/kWh? - z tym się nie zgadzam - ale pytam dlaczego tak jest tu przyjęte, bo chcemy pokazać jakie to niektóre piece są cacy? Policzmy to uczciwie - dokładnie tyle co płacimy na fakturze, dokładnie średnia za kWh jest tą rzeczywiście poniesioną, będzie super jak ktoś przy G-12 potrafi z ceną zejść poniżej 40gr. Proszę zauważyć, że przyjmując cenę 28gr a nie zapłacone np; 40gr zaniżamy koszt dokładnie o 30%, czy o to tu chodzi?
    O co chodzi z tym kominkiem i sprawnością 0,7 (za mało, za dużo)?? To nie ja wymyśliłem tylko producent (niektórzy podają więcej)
    http://www.cichewicz.pl/produkty/kom...ym_spectra.php
    oczywiście to nijak ma się do pc 300-400%, za to wsad jest o wiele tańszy
    No to przecież to piszemy!!!
    O matko święta, jeszcze raz. Średnia za PC w moim przypadku za ostatnie dwa miesiące to 37gr! Ale latem za CWU średnia to 27gr bo tylko grzeje ją w taniej taryfie!!!

Strona 9 z 126

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony