dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie deski czy plyta OSB na szalunek?

    Witam. Bardzo prosze o porade - stoje przed zakupem desek (okolo 4-5 m3 2,5metrowych i 1m3 krociakow). Czy stosowaliscie pozniej deski z szalunkow na odeskowanie dachu? Jak wychodzi cenowo szalownie przy uzyciu plyt OSB? Jak najtaniej rozwiazac temat szalowania? Dzieki i pozdrawiam. Michal

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    antech

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Białystok
    Posty
    553

    Domyślnie

    zalezy do czego chcesz jej uzyć..jakie szalunki, desek z szalunków możesz uzyć na dach ale po dwóch przełozeniach szalunków nienadaja się do niczego . Płyta osb nadaje sie na jedno szalowanie, może półtora i to watpliwe, jest jeszcze sklejka ale to tylko gdy masz przestawiac kilka razy szalunki. Jezeli robisz tylko jeden szalunek to wybór nalezy do ciebie, deski mozesz łaxczyc goździami osb wkrętami. Przy szalowaniu deskami zawsze są ubytki w deskach..traci sie część szalunkowych desek czy to przez rozszczepanie czy pekniecie , a pozatym beton wyciaga wilgoc z desek i sie zsychaja. Z płyt osb mało kto robi, ale jak skalkulujesz że taniej to dlaczego nie..kiedys robiłem szalunki z blachy 4mm bo takowa buła dostepna.

  3. #3

    Domyślnie Szalunek.

    Witaj.
    Mam podobny dylemat. Mój kolega, który będzie wykonawcą zaproponował mi ciekawe rozwiązanie. Jeśli chodzi o fundamenty, to nie wykonywać szalunku tylko wykopać w miarę "równomierny rów", który zalać betonem. Efekt- ten sam, ewentualnie trochę mniej ładnie, ale właściwości fizyczne te same (porównywalne). Koszt?- z pewnością pomniejszony o szalunek i robociznę. Mocno się zastanawiam nad takim rozwiązaniem.
    Jestem ciekaw opinii fachowców, jeśli chodzi o takie rozwiązanie. Według mnie ziemię dookoła fundamentu można potraktować jako "szalunek".
    Betonu zużyję więcej, ale czy o tyle, żeby zrównoważyć cenę szalunku i robocizny?. Myślę, że nie. Co Wy na to?

    Pozdrawiam

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    antech

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Białystok
    Posty
    553

    Domyślnie

    wykonywałem w taki sposób, możesz tak zrobic, policz co bedzie tańsze , dla wykonawcy napewno szybsze.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony