dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie Prośba o ocene zastosowanej izolacji

    Witajcie,

    chciałem poddać ocenie izolacje pionową i poziomą fundamentów, jaką zastosował mój wykonawca. Na zimę fundamenty zostały całkowicie zasypane, piasek został zagęszczony, z chudziakiem czekam do wiosny.
    Proszę o ocenę, bo w tym stanie można jeszcze coś poprawić.

    Kilka danych:
    - Domek bez piwnicy, ławy lane w gruncie (wys 40cm, szer 60-70cm), 6 warstw bloczków fund.
    - Warunki gruntowe załóżmy standardowe, ale np woda gruntowa jesienią była na -1m.

    Przekrój poziomy od zewnątrz:
    - IZOBUD-WLx2
    - klej do siatki
    - siatka do styro
    - styro FS20 10cm Kołkowany
    - klej do styro
    - IZOBUD-WL x1
    - bloczek fund. 25 cm
    - IZOBUD-WL x1

    Przekrój pionowy od góry:
    - izolacja pozioma gr ?? (inaczej folia fundamentowa, podobna do tej
    - bloczek fundamentowy 14cm x 6warst
    - izolacja pozioma gr ?? (inaczej folia fundamentowa, podobna do tej
    - ława, wys 40cm
    - chudziak 5-10 cm
    - grunt

    Ja mam wątpliwości do:
    - IZOBUD-u WL, na który uparł się wykonawca. Dopiero później doczytałem, że służy bardziej jako klej do styro... IZOBUD WM chyba powinien być... Choć ten WL też czarny jest i wody podobno nie puszcza, ale czy to może być problem ?
    - czy ilość warstw 'czarnego mazidła' starczy ? czytałem o np. 3 krotnym malowaniu fundamentów... a ja mam na ogól tylko raz
    - między ławą a bloczkiem została zastosowana izolacja pozioma, czy taka też spełni swoją rolę między bloczkiem na gazobetonem? piszą że jest do jednowarstwowego użycia, czyli lepiej nie kłaść np. dwóch warstw..

    Co sądzicie Forumowicze na temat tych izolacji ? Czy na coś jeszcze powinienem zwrócić uwagę, ew. poprawić, póki jeszcze można ?

    PS. Ostatnio będąc na budowie zauważyłem że IZOBUD-WL trochę odpada małymi warstwami z kleju na wysokości piasku, możliwe że uszkodzony został podczas zasypywania, obsypywania z zewnątrz, lub stracił swoje właściwości, będąc narażony na mróz (to co zasypane wydaje się nie schodzić) Czy to normalne ?

    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek4 Zobacz post
    Przekrój poziomy od zewnątrz:
    - IZOBUD-WLx2
    - klej do siatki
    - siatka do styro
    - styro FS20 10cm Kołkowany
    - klej do styro
    - IZOBUD-WL x1
    - bloczek fund. 25 cm
    - IZOBUD-WL x1
    budynek nie podpiwniczony wiec i WL byc moze, jednak jak zauwazyles pozniej odkleja sie on, nad ziemia powinien byc "styropian" klejony na kleju elewacyjnym i kolkowany aby nie dopadl gdy bedziesz chcial obrobic cokol plytkami

    zastrzezenia to styropian fs20 do ziemi gdzie powinien byc xps oraz klej i siatka w ziemi - klej bedzie chlonal wode a z kleju styropian

    powinno byc: membrana kubelkowa, xps (w gruncie na izobudzie, nad na kleju elew), grunt wodorozcienczalny na sciany fund

    co do izolacji poziomej jestem zwolennikiem papy na welonie z wlokna szklanego jednak "folia" byc moze tylko wtedy gdy moletowana a cos w tym stylu posiadasz jesli ta z linku to ta zastosowana

    przed wylaniem podbetonki zagesc podbudowe piaskowa jeszcze raz i przesyp ja cementem
    Ostatnio edytowane przez face ; 23-02-2011 o 10:50

  3. #3

    Domyślnie

    Pionowa: Izobud wszędzie x2
    Pozioma: na górze raczej papa termozgrzewalna
    Reszta ok.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    kto wymyslil ten klej do siatki i bitum na to?
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie

    Cytat Napisał fighter1983 Zobacz post
    kto wymyslil ten klej do siatki i bitum na to?
    Wykonawca.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie

    Cytat Napisał fighter1983 Zobacz post
    kto wymyslil ten klej do siatki i bitum na to?
    Tak na mój chłopski rozum:

    - Styropian daje się do ziemi na ścianę fundamentową jako izolacje cieplną.
    - Na styropian daje się siatkę, która zatapia się w kleju do siatki
    - Warstwa kleju, siatki i styropian nie stanowią izolacji p/wodnej
    - Styk ocieplonej ściany fundamentowej z gruntem pokrywa się nierozpuszczalnikową dyspersyjno-asfaltową warstwą izolacji p/wodnej

    Fighter, gdzie chłop pomylił się w myśleniu ?

  7. #7
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Od kiedy wykonawca może coś "proponować"? Wykonawca jest od wykonania zgodnie z posiadanym Projektem.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    tomek4 to tak na chlopski rozum:
    Styropian jako materiał nasiakliwy nasiaka woda, gdy nasiaknie - szlag trafia parametr lambda.
    Siatka z klejem plus bitum - niby ok.... a od dolu? jak to zaizolujesz, a szczeline pomiedzy styropianem a sciana fundamentowa jak zaizolujesz?
    Po to wynaleziono polistyren ekstrudowany. Jedyny rozsądny uklad warstw:
    sciana fundamentowa
    izolacja p.wodna
    polistyren ekstrudowany
    folia kubelkowa
    zasyp
    Siatka z klejem na styropianie to strata pieniedzy.
    Widziales kiedys takie rozwiazanie u KTÓREGOKOLWIEK z producentów mas bitumicznych jako wytyczne dotyczace izolacji p.wodnych budynków? Wymysły i wynalazki wykonawców którzy jeszcze pamietaja czasy PRL i probuja się odnalezc w nowej rzeczywistosci, przy czym sami wymyslaja technologie i marnuja materiały i pieniadze inwestorów
    Ostatnio edytowane przez fighter1983 ; 05-03-2011 o 18:34
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibik_eng Zobacz post
    Od kiedy wykonawca może coś "proponować"? Wykonawca jest od wykonania zgodnie z posiadanym Projektem.
    Mówisz o tym słabo odbitym kserze za ponad 2 tys zł, w którym ławy są na - 1,7m, a szczegółowe rysunki techniczne na formacie A4 ?
    Jeżeli tak, to ściany fundamentowe nie są tam w ogóle ocieplone . i chwała dla wykonawcy za jego propozycje...

  10. #10
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek4 Zobacz post
    Mówisz o tym słabo odbitym kserze za ponad 2 tys zł, w którym ławy są na - 1,7m, a szczegółowe rysunki techniczne na formacie A4 ?
    Mialem na myśli prawdziwy projekt budowlany i wykonawczy a nie g...o z katalogu. G....ne pieniądze g...na jakość - z jakiegoś powodu katalogowce są tanie...

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie

    Cytat Napisał fighter1983 Zobacz post
    ...
    Jedyny rozsądny uklad warstw:
    sciana fundamentowa
    izolacja p.wodna
    polistyren ekstrudowany
    folia kubelkowa
    zasyp
    Pierwsze 2 warstwy mam tak jak piszesz.
    Co do styroduru masz pewnie racje ze względu na jego zmniejszoną nasiąkliwość, choć na FM jest dość spory wątek FS20 czy styrodur i zdania są podzielone.
    Folii kubełkowej nie dawałem z uwagi na 'umiarkowane' warunki wodne i brak piwnicy

    Co do siatki to nie uważam by była to strata pieniędzy, oprócz zbrojenia i ciągłości izolacji jest też ochroną przed mechanicznymi uszkodzeniami, jakich jest bardzo dużo c
    choćby przy zasypywaniu. Poza tym koszt tej siatki naprawdę znikomy. Dobrze, że nie wspominałem, że daliśmy też narożniki :)

    Na siatce bitum, co jak piszesz, i ja się z tym zgadzam, jest ok.

    Między ścianą a styropianem szczelnie nie zaizolujesz. Ani w moim przypadku, ani pewnie w żadnym innym. Po to się chyba smaruje samą ścianę, bo dopuszcza się tam istnienie wody.

    Tak myślę.

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibik_eng Zobacz post
    Mialem na myśli prawdziwy projekt budowlany i wykonawczy a nie g...o z katalogu. G....ne pieniądze g...na jakość - z jakiegoś powodu katalogowce są tanie...
    Myślałem, że nie są drogie bo nie są indywidualne.
    Swoją drogą to za ponad 2 tys mogliby się postarać o większe kartki na rysunki (bo pewnie o papierze milimetrowym nie ma co marzyć) i lepszą jakość odbitek.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    folia kubelkowa to nie hydroizolacja, to mechaniczna ochrona przed uszkodzeniem, wg mnie folia kubelkowa wychodzi taniej na m2 niz klej+siatka+robocizna
    tamten watek widzialem.... bez sensu wogole wypowiedzi, mozna tlumaczyc, produkowac sie... przeciez tutaj sa madrzejsi.
    Najprosciej jak sie da: to docieplenie fundamentu mozna porownac z kurtka puchowa: jest ciepla, ale tylko wtedy gdy jest sucha - wskocz zima do przerębli i wyjdz na mroz - juz nie bedzie ciepla prawda? a sam zauwazyles, ze hydroizolacja od dolu i pomiedzy sciana a termoizolacja nie jest mozliwa do wykonania (nie tylko u Ciebie tylko wszedzie tak jest). Dlatego polistyren ekstrudowany (styrodur to nazwa wlasna produktu z BASF) a nie EPS.
    sa jeszcze plyty typu Aqua, hydromax, hydroherm, itd.... tyle ze one maja niska nasiokliwosc tylko w momencie gdy sa cale, nieuszkodzone, po przecieciu lub uszkodzeniu taka plyta zachowuje sie jak zwykly eps
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  14. #14
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek4 Zobacz post
    Myślałem, że nie są drogie bo nie są indywidualne.
    To źle myślałeś - katalogowce są tanie bo to tylko Projekty Budowlane kiepskiej jakości, robione szybko i na "ilość" a nie jakość.

    Cytat Napisał tomek4 Zobacz post
    Swoją drogą to za ponad 2 tys mogliby się postarać o większe kartki na rysunki (bo pewnie o papierze milimetrowym nie ma co marzyć) i lepszą jakość odbitek.
    A po co? Przecież katalogowiec to tylko Projekt Budowlany, który służy wyłącznie do uzyskania pozwolenia na budowę - teoretycznie może być to szkic ołówkiem... byle wszystkie "papierki" były w komplecie.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matabane

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Mikołów
    Kod pocztowy
    43-190
    Dzielnica
    Kamionka
    Posty
    52

    Domyślnie jak "zakończyć" ocieplenie muru fundamentowego ?

    mam pytanie do forumowiczów:
    jak "zakończyć" ocieplenie (polistyren XPS 10cm i za tym folia kubełkowa z warstwa drenującją z geowłókniny) muru fundamentowego, który jest zlicowany ze ścianą domu (z bloczków z betonu komórkowego), tak aby to było szczelne.
    Normalnie u mnie na projekcie wychodzi tak, że całość odstaje ok. 12 cm od muru.
    Czy należy "przyczepić" folie kubełową do muru za pomocą profilu lub kołków, czy też obciąć i zasypać żwirem?
    A może zastosować jakiś cokolik w formie parapetu?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony